Korekcja astygmatyzmu poprawia ostrość widzenia, a tym samym zwiększa jakość życia. Astygmatycy widzą niewyraźnie zarówno z bliska, jak i z daleka. Tradycyjne okulary lub kontaktowe soczewki toryczne. Laserową korekcję wzroku można wykonać dopiero po ukończeniu 20. roku życia.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, inaczej niezborność, to wada wzroku, na skutek której człowiek widzi nieostro przedmioty zarówno z daleka, jak i bliska. Światło, które dostaje się do wnętrza oka, zamiast ogniskować się w jednym punkcie (jak w przypadku zdrowego oka), tworzy linię. Przypadłość powoduje nieprzyjemne dolegliwości, jak: ból głowy, szybkie męczenie się wzroku, pieczenie i łzawienie oczu, nadmierne mruganie, powracające zapalenie spojówek. Astygmatyzm u dzieci objawia się niechęcią do nauki oraz czytania. Osoby z niezbornością widzą proste linie jako krzywe i nie są w stanie zobaczyć jednocześnie pionowej i poziomej linii.

Niezborność występuje najczęściej razem z innymi wadami wzroku, jak: krótkowzroczność czy dalekowzroczność. W przypadku podejrzenia u siebie objawów astygmatyzmu należy udać się do okulisty, który po potwierdzeniu wystąpienia przypadłości zaproponuje metodę korekcji, np. soczewki ultraflex premier, okulary czy zabieg laserowy.

Soczewki na astygmatyzmu

Soczewki kontaktowe toryczne, nazywane też cylindrycznymi, to jedna z metod korekcji astygmatyzmu. Sfera optyczna szkieł pozwala ogniskować światło w różnych punktach, dzięki czemu znacznie poprawia się jakość widzenia. Soczewki toryczne to jedyna forma leczenia, jeżeli niezborność została spowodowana stożkiem rógówki. Szkła dostępne są w wersji do wielokrotnego użytku oraz jednodniowe. Soczewki miesięczne wymagają mycia i pielęgnacji w specjalnym płynie a także przechowywania w przygotowanym do tego pojemniku.

Tradycyjne korekcyjne okulary na astygmatyzm

Leczenie astygmatyzmu odbywa się również za pomocą tradycyjnych okularów. Do korekcji niezborności używa się ze szkieł cylindrycznych, które dobiera okulista, zgodnie ze stopniem natężenia wady.

Laserowa korekcja wzroku

Operacja na astygmatyzm polega na nacięciu rogówki i wyprofilowaniu jej w taki sposób, aby światło we wnętrzu oka załamywało się prawidłowo. Laserowa korekcja wzroku jest możliwa dopiero po 20. roku życia, kiedy stwierdzi się, że wada nie narasta i jest stabilna.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Reklama
Zdrowie

Osteoporoza w menopauzie

Okres menopauzy predysponuje do rozwoju szeregu chorób charakterystycznych dla wieku dojrzałego oraz starczego. Związane jest to z występującym fizjologicznie niedoborem hormonów płciowych.
Lifestyle

Zalety biżuterii wykonanej ze złota

Złote pierścionki, kolczyki, czy też naszyjniki są cennymi elementami dekoracyjnymi, które poza oczywistym dodawaniem prestiżu, posiadają wiele innych zalet.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Korekta odstających uszu