Korekcja astygmatyzmu poprawia ostrość widzenia, a tym samym zwiększa jakość życia. Astygmatycy widzą niewyraźnie zarówno z bliska, jak i z daleka. Tradycyjne okulary lub kontaktowe soczewki toryczne. Laserową korekcję wzroku można wykonać dopiero po ukończeniu 20. roku życia.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, inaczej niezborność, to wada wzroku, na skutek której człowiek widzi nieostro przedmioty zarówno z daleka, jak i bliska. Światło, które dostaje się do wnętrza oka, zamiast ogniskować się w jednym punkcie (jak w przypadku zdrowego oka), tworzy linię. Przypadłość powoduje nieprzyjemne dolegliwości, jak: ból głowy, szybkie męczenie się wzroku, pieczenie i łzawienie oczu, nadmierne mruganie, powracające zapalenie spojówek. Astygmatyzm u dzieci objawia się niechęcią do nauki oraz czytania. Osoby z niezbornością widzą proste linie jako krzywe i nie są w stanie zobaczyć jednocześnie pionowej i poziomej linii.

Niezborność występuje najczęściej razem z innymi wadami wzroku, jak: krótkowzroczność czy dalekowzroczność. W przypadku podejrzenia u siebie objawów astygmatyzmu należy udać się do okulisty, który po potwierdzeniu wystąpienia przypadłości zaproponuje metodę korekcji, np. soczewki ultraflex premier, okulary czy zabieg laserowy.

Soczewki na astygmatyzmu

Soczewki kontaktowe toryczne, nazywane też cylindrycznymi, to jedna z metod korekcji astygmatyzmu. Sfera optyczna szkieł pozwala ogniskować światło w różnych punktach, dzięki czemu znacznie poprawia się jakość widzenia. Soczewki toryczne to jedyna forma leczenia, jeżeli niezborność została spowodowana stożkiem rógówki. Szkła dostępne są w wersji do wielokrotnego użytku oraz jednodniowe. Soczewki miesięczne wymagają mycia i pielęgnacji w specjalnym płynie a także przechowywania w przygotowanym do tego pojemniku.

Tradycyjne korekcyjne okulary na astygmatyzm

Leczenie astygmatyzmu odbywa się również za pomocą tradycyjnych okularów. Do korekcji niezborności używa się ze szkieł cylindrycznych, które dobiera okulista, zgodnie ze stopniem natężenia wady.

Laserowa korekcja wzroku

Operacja na astygmatyzm polega na nacięciu rogówki i wyprofilowaniu jej w taki sposób, aby światło we wnętrzu oka załamywało się prawidłowo. Laserowa korekcja wzroku jest możliwa dopiero po 20. roku życia, kiedy stwierdzi się, że wada nie narasta i jest stabilna.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.