Korekcja astygmatyzmu poprawia ostrość widzenia, a tym samym zwiększa jakość życia. Astygmatycy widzą niewyraźnie zarówno z bliska, jak i z daleka. Tradycyjne okulary lub kontaktowe soczewki toryczne. Laserową korekcję wzroku można wykonać dopiero po ukończeniu 20. roku życia.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, inaczej niezborność, to wada wzroku, na skutek której człowiek widzi nieostro przedmioty zarówno z daleka, jak i bliska. Światło, które dostaje się do wnętrza oka, zamiast ogniskować się w jednym punkcie (jak w przypadku zdrowego oka), tworzy linię. Przypadłość powoduje nieprzyjemne dolegliwości, jak: ból głowy, szybkie męczenie się wzroku, pieczenie i łzawienie oczu, nadmierne mruganie, powracające zapalenie spojówek. Astygmatyzm u dzieci objawia się niechęcią do nauki oraz czytania. Osoby z niezbornością widzą proste linie jako krzywe i nie są w stanie zobaczyć jednocześnie pionowej i poziomej linii.

Niezborność występuje najczęściej razem z innymi wadami wzroku, jak: krótkowzroczność czy dalekowzroczność. W przypadku podejrzenia u siebie objawów astygmatyzmu należy udać się do okulisty, który po potwierdzeniu wystąpienia przypadłości zaproponuje metodę korekcji, np. soczewki ultraflex premier, okulary czy zabieg laserowy.

Soczewki na astygmatyzmu

Soczewki kontaktowe toryczne, nazywane też cylindrycznymi, to jedna z metod korekcji astygmatyzmu. Sfera optyczna szkieł pozwala ogniskować światło w różnych punktach, dzięki czemu znacznie poprawia się jakość widzenia. Soczewki toryczne to jedyna forma leczenia, jeżeli niezborność została spowodowana stożkiem rógówki. Szkła dostępne są w wersji do wielokrotnego użytku oraz jednodniowe. Soczewki miesięczne wymagają mycia i pielęgnacji w specjalnym płynie a także przechowywania w przygotowanym do tego pojemniku.

Tradycyjne korekcyjne okulary na astygmatyzm

Leczenie astygmatyzmu odbywa się również za pomocą tradycyjnych okularów. Do korekcji niezborności używa się ze szkieł cylindrycznych, które dobiera okulista, zgodnie ze stopniem natężenia wady.

Laserowa korekcja wzroku

Operacja na astygmatyzm polega na nacięciu rogówki i wyprofilowaniu jej w taki sposób, aby światło we wnętrzu oka załamywało się prawidłowo. Laserowa korekcja wzroku jest możliwa dopiero po 20. roku życia, kiedy stwierdzi się, że wada nie narasta i jest stabilna.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Uroda

Jak rozpoznać naturalny kosmetyk

Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze.
Reklama
Zdrowie

Sposób na alergię

Alergia na przestrzeni lat stała się dolegliwością, która otrzymała miano choroby cywilizacyjnej. Alergenem może być niemal każdy czynnik występujący w naszym środowisku.
Zdrowie

Anemia bez tajemnic – jak poradzić sobie z chorobą

Anemia jest poważną dolegliwością, mogącą sygnalizować występowanie w organizmie innych chorób. Z tego powodu bardzo ważne jest robienie regularnych badań, które pokażą, czy nie zmagamy się z tą chorobą.
Uroda

Jak rozpoznać naturalny kosmetyk

Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Czy tatuaże są bezpieczne?

Moda na tatuaże osiągnęła swój szczyt. Coraz więcej młodych, ale i starszych, osób decyduje się na wykonanie permanentnego rysunku na skórze.
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Reklama
Hemoroidy - Leczenie i operacje
Plastyka powiek