Walka ze smogiem w Polsce ciągle trwa!
Data publikacji: 17 czerwca 2020Polski smog po wakacjach. Z czego się bierze tak wysokie zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju i jak możemy chronić przed nim nasze zdrowie?

Smog to zmora dzisiejszego świata. Narażeni są na niego ludzie w każdym wieku. Problem dotyka nie tylko osoby żyjące w dużych miastach, ale także mieszkańców wsi, gdzie wciąż popularne piece grzewcze również przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza. Czym tak naprawdę jest smog i jak możemy sobie radzić z jego wpływem na nasze zdrowie?
Jaki rodzaj smogu występuje w Polsce?
Wyróżnione zostały dwie odmiany smogu, różniące się między sobą miejscem występowania oraz warunkami, w których powstają.
- Smog londyński (kwasowy) – powstaje głównie w okresie grzewczym w zimie, kiedy dochodzi do nadmiernej ilości spalania paliw, głównie węgla. W jego skład wchodzą m.in. tlenki azotu i węgla, sadza, tlenki siarki oraz pył zawieszony. Obszary najbardziej dotknięte tym rodzajem smogu to duże miasta i tereny mocno zabudowane. Jest to typ smogu, który jest najbardziej uciążliwy dla naszego kraju i na nim powinniśmy skupić naszą uwagę.
- Smog typu Los Angeles (fotochemiczny) – wytwarza się głównie w miesiącach letnich, od września do czerwca. Jest spowodowany dużym nasłonecznieniem w tych miesiącach oraz wysoką temperaturą połączoną ze zwiększonym natężeniem ruchu samochodowego. Spaliny samochodowe wchodzą w reakcje fotochemiczne, przez które wytwarzają się związki szkodliwe dla ludzi, między innymi ozon.
Zagrożenia dla naszego zdrowia wynikające z nadmiernego zanieczyszczenia powietrza w Polsce w okresie jesienno-zimowym
Smog jest bardzo łatwo zauważalnym zjawiskiem, które większość osób dostrzeże przy pierwszym spojrzeniu na zewnątrz. Objawia się jako gęsty, ciemny dym, unoszący się i zalegający nad miastem. Sprawia trudności w oddychaniu oraz może prowadzić do poważniejszych, długotrwałych zmian w naszym organizmie i stanie naszego zdrowia.
Konsekwencje wystawienia organizmu na smog są dość liczne. Należą do nich między innymi niewydolność oddechowa, pojawienie się astmy i niewystępujących wcześniej alergii, choroby układu krwionośnego serca, a także choroby nowotworowe.
Pośrednie skutki zanieczyszczenia powietrza są równie ważne, jak te bezpośrednie. Smog oddziałuje nie tylko na ludzi, ale również na zwierzęta, rośliny, a nawet materiały. Skutki tego zjawiska mogą się odwlekać latami lub pokazywać praktycznie natychmiastowo.
Jak możemy najskuteczniej chronić się przed konsekwencjami wynikającymi ze smogu w Polsce w okresie grzewczym?
Chociaż od wielu lat zjawisko smogu jest powszechnie znane i wielu ludzi stara się jak najbardziej je ograniczać, to Polska nadal zostaje w czołówce najbardziej dotkniętych tym problemem państw europejskich. Co możemy zrobić, by nasze zdrowie nie ucierpiało tej zimy przez smog?
Lekarze i ekolodzy zalecają kilka form osobistej walki ze smogiem, która pozwoli maksymalnie chronić nas oraz nasze rodziny przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu.
Bezpośrednią ochroną mogą być maseczki chroniące przed wdychaniem szkodliwych substancji. Maski antysmogowe DragonMask pozwolą nam spokojnie i bezpiecznie wdychać powietrze. Dzięki temu nie będziemy musieli przejmować się konsekwencjami zdrowotnymi wynikającymi ze smogu.
Ważnym aspektem w walce ze smogiem jest nawilżanie oraz oczyszczanie powietrza w naszych domach i mieszkaniach. Pamiętajmy również o tym, że smog nie unosi się jedynie w powietrzu, ale również osiada na wszelkich powierzchniach. Ważne jest, aby zaopatrzyć się w odkurzacz z dobrym filtrem, który pozwoli nam na pozbycie się zanieczyszczeń z dywanów, podłóg i mebli.
Do podstawowych czynności, które powinniśmy podjąć w walce ze smogiem, zalicza się także ograniczenie używania samochodów. Zamiast tego zalecane jest częstsze poruszanie się komunikacją miejską lub rowerem. Spaliny samochodowe są odpowiedzialne za zanieczyszczenia w Polsce w niemalże równym stopniu co substancje wydzielane przy ogrzewaniu domów paliwami stałymi.