Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy. Dlatego mężczyźni, którzy zauważą u siebie zmiany w okolicy pachwiny lub brzucha – na przykład niepokojącą wypukłość lub miękkiego guzka – powinni niezwłocznie udać się do lekarza. Kto jest narażony na wystąpienie przepukliny? Czego może spodziewać się pacjent, który właśnie usłyszał diagnozę?

Przepuklina – męskie schorzenie?

Ze względu na budowę miednicy i kanału pachwinowego mężczyźni częściej niż kobiety cierpią w powodu przepukliny. Jeśli dodatkowo występuje u nich przerost prostaty i problemy z oddawaniem moczu, ryzyko choroby wzrasta. Przepuklina a ma miejsce, gdy nastąpi obniżenie wytrzymałości ścian jamy brzusznej (w wyniku osłabienia włókien kolagenowych) lub gdy dojdzie do ich przetarcia. Schorzenie może pojawić się również u kobiet w ciąży czy po porodzie, najczęściej w formie pępkowej. Więcej o problemie można dowiedzieć się na stronie www.tourmedica.pl

Czy z podejrzeniem przepukliny trzeba iść do lekarza?

Guzek wykryty w pachwinie lub zauważone uwypuklenie powłok brzusznych powinny być przyczyną umówienia wizyty lekarskiej. Jeśli dodatkowo występują bolesność lub zaczerwienienie skóry wokół guzka, a wypukłość nie przesuwa się swobodnie pod palcami, konsultacja jest niezbędna w trybie pilnym. Przepuklina to dość powszechna choroba, która nieleczona może doprowadzić do uwięzienia odcinka jelita cienkiego w kanale pachwinowym, a tym samym do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Innym, dość powszechnym schorzeniem lekceważonym przez pacjentów jest zaćma. Jej usunięcie znacznie poprawia jakość życia, warto przeczytać Jak wygrać z zaćmą.

Leczenie – czy operacja jest konieczna?

Operacja jest jedyną skutecznym sposobem na pozbycie się przepukliny. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia pacjent opuszcza klinikę po kilku godzinach i zgłasza się jedynie na kontrolę. Im szybciej wykryta przepuklina, tym większa szansa, że powrót do pełnej sprawności zostanie skrócony do niezbędnego minimum.

Jak przebiega operacja?

Zabieg usunięcia przepukliny chirurg rozpoczyna od ostrzykiwania operowanego miejsca środkiem znieczulającym, by następnie dokonać nacięcia celem dostania się do kanału pachwinowego. Istotą zabiegu jest wypreparowanie worka przepuklinowego i wzmocnienie tylnej ściany kanału pachwinowego poprzez umieszczenie tam syntetycznej siatki. Mocowanie materiału odbywa się za pomocą nici (założenie szwów) lub kleju. Nowoczesne metody operacyjne dopuszczają stosowanie szwów wchłanialnych oraz specjalnych zszywaczy (staplerów) do mocowania siatki. Operacja trwa od 45 do 90 minut w zależności od stadium choroby.

Przepuklina jest dość powszechnym schorzeniem, którego nie należy lekceważyć. Niezbędna jest wizyta u chirurga i wykonanie operacji. Medycyna cały czas się rozwija, a popularne obecnie metody leczenia – w tym wypadku wszczepienie siatki – są bezpieczne, a ryzyko powikłań niewielkie.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Plastyka powiek