Choroby przenoszone drogą płciową powodują nie tylko bardzo nieprzyjemne dolegliwości, ale mogą również być przyczyną groźnych powikłań, np. prowadzić do niepłodności. Jednym z często występujących schorzeń jest rzęsistkowica – w jaki sposób się objawia i co ją wywołuje? Dlaczego szybkie podjęcie leczenia jest tak ważne?

Rzęsistkowica to choroba przenoszona drogą płciową, która jest wywoływana przez pasożyta o nazwie rzęsistek pochwowy. Schorzenie to występuje zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a do zakażenia dochodzi wskutek kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia lub używania wspólnych ręczników z osobą będącą nosicielem pasożyta.

Po czym rozpoznajemy zakażenie rzęsistkowicą?

Objawy zakażenia rzęsistkiem są wyjątkowo nieprzyjemne – u kobiet dochodzi do pojawienia się świądu i pieczenia pochwy, wystąpienia upławów o pienistej konsystencji, żółto-zielonym zabarwieniu oraz nieprzyjemnym zapachu. Osoby chore skarżą się również na silne i bolesne parcie na pęcherz, ból i pieczenie w cewce moczowej, a także oddawanie moczu w niewielkich ilościach. U mężczyzn zakażenie rzęsistkiem objawia się ostrym zapaleniem napletka i żołędzi, gruczołu krokowego i układu moczowego, a do najczęstszych objawów zaliczyć można gorączkę, bóle w kroczu, pojawienie się wydzieliny z cewki moczowej, obrzęk, zaczerwienienie i nadżerki na żołędzi.

Skuteczna terapia oraz zapobieganie rzęsistkowicy

Jak przebiega leczenie zakażenia rzęsistkiem? Przede wszystkim konieczne jest objęcie nim nie tylko osoby zakażonej, ale również jej partnera oraz członków rodziny. Leczenie polega na podawaniu preparatów na bazie metronidazolu, które wykazują działanie bakterio- i pierwotniakobójcze. Koniecznie jest również zaprzestanie współżycia seksualnego w czasie leczenia – tylko wówczas będzie ono skuteczne. Bardzo ważna jest także profilaktyka – stosowanie prezerwatyw w czasie stosunków seksualnych, oraz dbanie o higienę osobistą, używanie oddzielnych ręczników, czy przyborów higienicznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rzęsistkowicy oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową? Już teraz sprawdź nasze kompendium wiedzy na stronie provag.info.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Zdrowie

Nowoczesne metody leczenia zaćmy

Zaćma jest jedną z tych chorób, na które w dalszym ciągu nie udało znaleźć się farmakologicznej metody leczenia. Starzenie się ciała człowieka wpływa na wszystkie organy.
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

7 porad jak wzmocnić układ pokarmowy

Czy znane Ci są: wzdęcia, biegunka, zgaga, ból brzucha? Jeśli tak to może świadczyć o tym, że Twój układ pokarmowy nie funkcjonuje poprawnie.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Hemoroidy - Leczenie i operacje