Choroby przenoszone drogą płciową powodują nie tylko bardzo nieprzyjemne dolegliwości, ale mogą również być przyczyną groźnych powikłań, np. prowadzić do niepłodności. Jednym z często występujących schorzeń jest rzęsistkowica – w jaki sposób się objawia i co ją wywołuje? Dlaczego szybkie podjęcie leczenia jest tak ważne?

Rzęsistkowica to choroba przenoszona drogą płciową, która jest wywoływana przez pasożyta o nazwie rzęsistek pochwowy. Schorzenie to występuje zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a do zakażenia dochodzi wskutek kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia lub używania wspólnych ręczników z osobą będącą nosicielem pasożyta.

Po czym rozpoznajemy zakażenie rzęsistkowicą?

Objawy zakażenia rzęsistkiem są wyjątkowo nieprzyjemne – u kobiet dochodzi do pojawienia się świądu i pieczenia pochwy, wystąpienia upławów o pienistej konsystencji, żółto-zielonym zabarwieniu oraz nieprzyjemnym zapachu. Osoby chore skarżą się również na silne i bolesne parcie na pęcherz, ból i pieczenie w cewce moczowej, a także oddawanie moczu w niewielkich ilościach. U mężczyzn zakażenie rzęsistkiem objawia się ostrym zapaleniem napletka i żołędzi, gruczołu krokowego i układu moczowego, a do najczęstszych objawów zaliczyć można gorączkę, bóle w kroczu, pojawienie się wydzieliny z cewki moczowej, obrzęk, zaczerwienienie i nadżerki na żołędzi.

Skuteczna terapia oraz zapobieganie rzęsistkowicy

Jak przebiega leczenie zakażenia rzęsistkiem? Przede wszystkim konieczne jest objęcie nim nie tylko osoby zakażonej, ale również jej partnera oraz członków rodziny. Leczenie polega na podawaniu preparatów na bazie metronidazolu, które wykazują działanie bakterio- i pierwotniakobójcze. Koniecznie jest również zaprzestanie współżycia seksualnego w czasie leczenia – tylko wówczas będzie ono skuteczne. Bardzo ważna jest także profilaktyka – stosowanie prezerwatyw w czasie stosunków seksualnych, oraz dbanie o higienę osobistą, używanie oddzielnych ręczników, czy przyborów higienicznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rzęsistkowicy oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową? Już teraz sprawdź nasze kompendium wiedzy na stronie provag.info.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Plastyka powiek