Choroby przenoszone drogą płciową powodują nie tylko bardzo nieprzyjemne dolegliwości, ale mogą również być przyczyną groźnych powikłań, np. prowadzić do niepłodności. Jednym z często występujących schorzeń jest rzęsistkowica – w jaki sposób się objawia i co ją wywołuje? Dlaczego szybkie podjęcie leczenia jest tak ważne?

Rzęsistkowica to choroba przenoszona drogą płciową, która jest wywoływana przez pasożyta o nazwie rzęsistek pochwowy. Schorzenie to występuje zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a do zakażenia dochodzi wskutek kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia lub używania wspólnych ręczników z osobą będącą nosicielem pasożyta.

Po czym rozpoznajemy zakażenie rzęsistkowicą?

Objawy zakażenia rzęsistkiem są wyjątkowo nieprzyjemne – u kobiet dochodzi do pojawienia się świądu i pieczenia pochwy, wystąpienia upławów o pienistej konsystencji, żółto-zielonym zabarwieniu oraz nieprzyjemnym zapachu. Osoby chore skarżą się również na silne i bolesne parcie na pęcherz, ból i pieczenie w cewce moczowej, a także oddawanie moczu w niewielkich ilościach. U mężczyzn zakażenie rzęsistkiem objawia się ostrym zapaleniem napletka i żołędzi, gruczołu krokowego i układu moczowego, a do najczęstszych objawów zaliczyć można gorączkę, bóle w kroczu, pojawienie się wydzieliny z cewki moczowej, obrzęk, zaczerwienienie i nadżerki na żołędzi.

Skuteczna terapia oraz zapobieganie rzęsistkowicy

Jak przebiega leczenie zakażenia rzęsistkiem? Przede wszystkim konieczne jest objęcie nim nie tylko osoby zakażonej, ale również jej partnera oraz członków rodziny. Leczenie polega na podawaniu preparatów na bazie metronidazolu, które wykazują działanie bakterio- i pierwotniakobójcze. Koniecznie jest również zaprzestanie współżycia seksualnego w czasie leczenia – tylko wówczas będzie ono skuteczne. Bardzo ważna jest także profilaktyka – stosowanie prezerwatyw w czasie stosunków seksualnych, oraz dbanie o higienę osobistą, używanie oddzielnych ręczników, czy przyborów higienicznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rzęsistkowicy oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową? Już teraz sprawdź nasze kompendium wiedzy na stronie provag.info.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Zdrowie

Sposób na alergię

Alergia na przestrzeni lat stała się dolegliwością, która otrzymała miano choroby cywilizacyjnej. Alergenem może być niemal każdy czynnik występujący w naszym środowisku.
Reklama
Uroda

Wysokie kozaki i workery – najmodniejsze buty tej jesieni!

Jesień to trudna pora roku dla osób, które lubią wyglądać modnie. Nieprzyjemny wiatr, chłód oraz deszcz sprawiają, że trudno jest skomponować strój, który będzie jednocześnie modny oraz przystosowany do niesprzyjających warunków panujących na zewnątrz.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Czy tatuaże są bezpieczne?

Moda na tatuaże osiągnęła swój szczyt. Coraz więcej młodych, ale i starszych, osób decyduje się na wykonanie permanentnego rysunku na skórze.
Nauka

Woda morska na katar – czy ten preparat naprawdę działa?

Woda morska to specyfik znany już od wielu lat, pomocny w leczeniu kataru i problemów z drogami oddechowymi. Zawiera mieszaninę naturalnych pierwiastków, m.in. miedzi, cynku, żelaza, selenu czy potasu. Jest bezpieczny i dla dorosłych i dla dzieci.
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Plastyka powiek
Hemoroidy - Leczenie i operacje