Zaćma, czyli mętnienie soczewki oka, jest w dzisiejszych czasach jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Mówi się, że jest odpowiedzialna za około połowę przypadków! Dotyka osoby już po 40 roku życia. I jest niestety naturalnym procesem starzenia się organizmu. To choroba postępująca, nie zatrzymuje się na pewnym etapie.

Dotyka osoby już po 40 roku życia. I jest niestety naturalnym procesem starzenia się organizmu. To choroba postępująca, nie zatrzymuje się na pewnym etapie.

Objawy zaćmy

Dlatego bardzo ważne są dwie rzeczy: po pierwsze regularne badanie wzroku, po drugie niebagatelizowanie objawów takich jak: mętne widzenie, widzenie jak zza brudnych szyb oraz ogólne pogorszenie się widzenia. Oczywiście nie zawsze jest to oznaka zaćmy, nie mniej jednak warto sprawdzić i reagować w porę.

Leczenie zaćmy jest refundowane z ramienia NFZ, co pozwala na nieodpłatne wykonanie operacji, jednak kolejki trwają nawet do 1,5 roku! I dlatego kolejny raz napiszę, że wczesna diagnoza pozwala na wyleczenie we wcześniejszym etapie. Kolejna ważna rzecz przy refundowanymi zabiegu to to, że wiek nie ma znaczenia w kolejności. Zaćma może być również wrodzona i dotykać noworodki oraz nabyta poprzez jakiś uraz mechaniczny. Po operacji wzrok wraca do stanu sprzed operacji.

Zabieg kapsulotomii laserowej w leczeniu zaćmy

W leczeniu zaćmy wykonuje się tzw. zabieg kapsulotomii laserowej. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny, nie jest również przeprowadzany w warunkach sali operacyjnej, a w gabinecie lekarskim. Pacjent już po upływie około 30 minut od wykonania tego zabiegu może udać się do domu. Pacjent w trakcie zabiegu musi pozostawać w bezruchu, aby umożliwić lekarzowi precyzyjne skierowanie wiązki lasera oraz ochronić inne elementy oka przed nieodwracalnym uszkodzeniem. Wykonanie targi zabiegu wiąże się z niemal natychmiastową poprawą wzroku. Lekarze zalecają, aby bezpośrednio po zabiegu nie prowadzić samochodu oraz urządzeń mechanicznych ze względu na możliwość chwilowego utrzymania się widzenia jak przez mgłę. Często również w okresie rekonwalescencji zaleca się stosowanie kropli ze sterydami oraz antybiotykami, aby obniżyć możliwość powstania infekcji. Doradza się również zaniechania ciężkiego wysiłku na okres około 2 - 3 miesięcy. Zabieg kapsulotomii laserowej również jest refundowany przez NFZ. Można również zdecydować się na zabieg w prywatnej klinice. Koszt takiego zabiegu to rząd około 300 - 400 złotych.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Reklama
Zdrowie

Osteoporoza w menopauzie

Okres menopauzy predysponuje do rozwoju szeregu chorób charakterystycznych dla wieku dojrzałego oraz starczego. Związane jest to z występującym fizjologicznie niedoborem hormonów płciowych.
Lifestyle

Zalety biżuterii wykonanej ze złota

Złote pierścionki, kolczyki, czy też naszyjniki są cennymi elementami dekoracyjnymi, które poza oczywistym dodawaniem prestiżu, posiadają wiele innych zalet.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Korekta odstających uszu