Zaćma, czyli mętnienie soczewki oka, jest w dzisiejszych czasach jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Mówi się, że jest odpowiedzialna za około połowę przypadków! Dotyka osoby już po 40 roku życia. I jest niestety naturalnym procesem starzenia się organizmu. To choroba postępująca, nie zatrzymuje się na pewnym etapie.

Dotyka osoby już po 40 roku życia. I jest niestety naturalnym procesem starzenia się organizmu. To choroba postępująca, nie zatrzymuje się na pewnym etapie.

Objawy zaćmy

Dlatego bardzo ważne są dwie rzeczy: po pierwsze regularne badanie wzroku, po drugie niebagatelizowanie objawów takich jak: mętne widzenie, widzenie jak zza brudnych szyb oraz ogólne pogorszenie się widzenia. Oczywiście nie zawsze jest to oznaka zaćmy, nie mniej jednak warto sprawdzić i reagować w porę.

Leczenie zaćmy jest refundowane z ramienia NFZ, co pozwala na nieodpłatne wykonanie operacji, jednak kolejki trwają nawet do 1,5 roku! I dlatego kolejny raz napiszę, że wczesna diagnoza pozwala na wyleczenie we wcześniejszym etapie. Kolejna ważna rzecz przy refundowanymi zabiegu to to, że wiek nie ma znaczenia w kolejności. Zaćma może być również wrodzona i dotykać noworodki oraz nabyta poprzez jakiś uraz mechaniczny. Po operacji wzrok wraca do stanu sprzed operacji.

Zabieg kapsulotomii laserowej w leczeniu zaćmy

W leczeniu zaćmy wykonuje się tzw. zabieg kapsulotomii laserowej. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny, nie jest również przeprowadzany w warunkach sali operacyjnej, a w gabinecie lekarskim. Pacjent już po upływie około 30 minut od wykonania tego zabiegu może udać się do domu. Pacjent w trakcie zabiegu musi pozostawać w bezruchu, aby umożliwić lekarzowi precyzyjne skierowanie wiązki lasera oraz ochronić inne elementy oka przed nieodwracalnym uszkodzeniem. Wykonanie targi zabiegu wiąże się z niemal natychmiastową poprawą wzroku. Lekarze zalecają, aby bezpośrednio po zabiegu nie prowadzić samochodu oraz urządzeń mechanicznych ze względu na możliwość chwilowego utrzymania się widzenia jak przez mgłę. Często również w okresie rekonwalescencji zaleca się stosowanie kropli ze sterydami oraz antybiotykami, aby obniżyć możliwość powstania infekcji. Doradza się również zaniechania ciężkiego wysiłku na okres około 2 - 3 miesięcy. Zabieg kapsulotomii laserowej również jest refundowany przez NFZ. Można również zdecydować się na zabieg w prywatnej klinice. Koszt takiego zabiegu to rząd około 300 - 400 złotych.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.