Zaćma, czyli mętnienie soczewki oka, jest w dzisiejszych czasach jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Mówi się, że jest odpowiedzialna za około połowę przypadków! Dotyka osoby już po 40 roku życia. I jest niestety naturalnym procesem starzenia się organizmu. To choroba postępująca, nie zatrzymuje się na pewnym etapie.

Dotyka osoby już po 40 roku życia. I jest niestety naturalnym procesem starzenia się organizmu. To choroba postępująca, nie zatrzymuje się na pewnym etapie.

Objawy zaćmy

Dlatego bardzo ważne są dwie rzeczy: po pierwsze regularne badanie wzroku, po drugie niebagatelizowanie objawów takich jak: mętne widzenie, widzenie jak zza brudnych szyb oraz ogólne pogorszenie się widzenia. Oczywiście nie zawsze jest to oznaka zaćmy, nie mniej jednak warto sprawdzić i reagować w porę.

Leczenie zaćmy jest refundowane z ramienia NFZ, co pozwala na nieodpłatne wykonanie operacji, jednak kolejki trwają nawet do 1,5 roku! I dlatego kolejny raz napiszę, że wczesna diagnoza pozwala na wyleczenie we wcześniejszym etapie. Kolejna ważna rzecz przy refundowanymi zabiegu to to, że wiek nie ma znaczenia w kolejności. Zaćma może być również wrodzona i dotykać noworodki oraz nabyta poprzez jakiś uraz mechaniczny. Po operacji wzrok wraca do stanu sprzed operacji.

Zabieg kapsulotomii laserowej w leczeniu zaćmy

W leczeniu zaćmy wykonuje się tzw. zabieg kapsulotomii laserowej. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny, nie jest również przeprowadzany w warunkach sali operacyjnej, a w gabinecie lekarskim. Pacjent już po upływie około 30 minut od wykonania tego zabiegu może udać się do domu. Pacjent w trakcie zabiegu musi pozostawać w bezruchu, aby umożliwić lekarzowi precyzyjne skierowanie wiązki lasera oraz ochronić inne elementy oka przed nieodwracalnym uszkodzeniem. Wykonanie targi zabiegu wiąże się z niemal natychmiastową poprawą wzroku. Lekarze zalecają, aby bezpośrednio po zabiegu nie prowadzić samochodu oraz urządzeń mechanicznych ze względu na możliwość chwilowego utrzymania się widzenia jak przez mgłę. Często również w okresie rekonwalescencji zaleca się stosowanie kropli ze sterydami oraz antybiotykami, aby obniżyć możliwość powstania infekcji. Doradza się również zaniechania ciężkiego wysiłku na okres około 2 - 3 miesięcy. Zabieg kapsulotomii laserowej również jest refundowany przez NFZ. Można również zdecydować się na zabieg w prywatnej klinice. Koszt takiego zabiegu to rząd około 300 - 400 złotych.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Uroda

Jak rozpoznać naturalny kosmetyk

Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze.
Reklama
Zdrowie

Anemia bez tajemnic – jak poradzić sobie z chorobą

Anemia jest poważną dolegliwością, mogącą sygnalizować występowanie w organizmie innych chorób. Z tego powodu bardzo ważne jest robienie regularnych badań, które pokażą, czy nie zmagamy się z tą chorobą.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Jak dobrać firany do sypialni?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. W nim kończymy i zaczynamy dzień, ma ona zatem niebagatelny wpływ na nasz nastrój. Jak udekorować okno w sypialni?
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Plastyka powiek
Hemoroidy - Leczenie i operacje