Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było zdrowe, silne i prawidłowo się rozwijało. Jednym z trudniejszych zadań jest zachęcenie malucha do jedzenia zdrowej żywności. Nawet jeżeli staramy się utrzymywać zdrową dietę i rezygnujemy ze słodyczy i przekąsek, nie uchronimy dziecka przed „złymi” produktami i smakołykami. Dziecko, które poznało smak niezdrowej żywności, często kręci nosem na warzywa i owoce. Na szczęście jest kilka sposobów na zachęcenie malucha do jedzenia zdrowych posiłków. Poznajmy je wszystkie!

Wykorzystaj potencjał znanych posiłków

Ulubione śniadania i obiady to najlepsza metoda na przemycenie warzyw i owoców. Jeżeli twoje dziecko uwielbia pizzę, dodaj do niej pokrojoną kostkę papryki, pomidory, kukurydzę i inne warzywa.

Podaj dip do warzyw

Dzieci na ogół nie lubią smaku świeżych, pokrojonych warzyw. Zamiast częstować dziecko obraną marchewką, pokrój ją na mniejsze kawałki i podaj wraz z dipem lub miseczką naturalnego jogurtu greckiego. Dzieci uwielbiają nowości i chętnie łączą smaki. Sama możliwość moczenia warzyw w „sosie” rozbudza ich ciekawość i sprawia, że chętniej jedzą posiłek.

Wysil wyobraźnię!

Jeżeli masz w domu chłopca, który uwielbia samochody, stwórz „warzywne” auto. Do kół wykorzystaj plastry pomidora, a do reszty samochodu kawałki marchewki, brukselki czy ogórka. Możliwości jest bardzo dużo. Pamiętaj, że dziecko „je” oczami. Na widok góry warzyw może kręcić nosem, jednak gdy zobaczy te same warzywa ułożone w fantazyjny kształt, powiąże je z czymś dobrym i smacznym.

Składnik pieczywa lub ciast

Jeżeli pieczesz domowe ciasta albo chleb, wzbogać ciasto o starta marchewkę czy cukinię. Domowe wypieki mogą być zdrowe i bogate w składniki odżywcze, o ile wykorzystasz potencjał domowych przepisów.

Koktajle warzywno-owocowe

Dzieci uwielbiają koktajle. Warzywne smoothies z pewnością przypadnie im do gustu, o ile dobierzemy odpowiednie składniki i będziemy powoli przyzwyczajać malucha do nowego smaku. W Internecie znajdą Państwo masę przepisów na pyszne koktajle warzywne o delikatnym smaku, który przypadnie do gustu nawet największemu niejadkowi.

Pozwól dziecku wybierać warzywa

Wyjście z dzieckiem na zakupy może być ciekawym przeżyciem. Dochodząc do stoiska z warzywami, powiedz dziecku, aby wybrało to, co najbardziej mu odpowiada. Dzieci są bardzo ciekawe świata, więc istnieje szansa, że zainteresują się nieznanymi owocami i warzywami. W czasie zakupów konsultuj swoje wybory z dzieckiem. Pytaj, czy wolałoby zjeść kalafior, marchew czy brukselkę. Maluch poczuje, że ma wpływ na to, co je i będzie lepiej nastawiony do warzyw.

Zupy i sałatki

Każde dziecko ma przynajmniej jedno ulubione danie. Wykorzystaj ten fakt i zaserwuj mu ulubioną potrawę z dodatkiem warzyw. Bądź kreatywna i pamiętaj, że to od ciebie zależy, czy dziecko wyrobi w sobie prawidłowe nawyki żywieniowe.


Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Dieta

7 porad jak wzmocnić układ pokarmowy

Czy znane Ci są: wzdęcia, biegunka, zgaga, ból brzucha? Jeśli tak to może świadczyć o tym, że Twój układ pokarmowy nie funkcjonuje poprawnie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Korekta odstających uszu