Alergia na przestrzeni lat stała się dolegliwością, która otrzymała miano choroby cywilizacyjnej. Alergenem może być niemal każdy czynnik występujący w środowisku, jak pleśń, pyłki, roztocze, a także różne związki chemiczne, występujące chociażby w produktach żywnościowych, jak na przykład laktoza.

Pyłkowy koszmar alergików

Najbardziej dostrzegalne objawy alergii są w okresach pyleń różnych roślin. W celu ograniczenia występowania objawów warto zwrócić uwagę na kalendarz pyleń, który bardzo dokładnie przedstawia okresy, w których stężenie danego pyłku może być największe. Najintensywniejsze pylenie roślin występuje wiosną i wczesnym latem, ale warto zwrócić uwagę, że praktycznie we wszystkich miesiącach mamy do czynienia z większą lub mniejszą ich aktywnością. I tak na przykład w kwietniu występuje najintensywniejsze pylenie wierzby, topoli, dębu czy brzozy. Z kolei w lipcu silnie pyli lipa i pokrzywa. W związku z tym alergicy powinni dokładnie poznać co i kiedy pyli najbardziej i ograniczyć w tych okresach przebywanie na świeżym powietrzu, szczególnie w otoczeniu bujnej roślinności. Samo wietrzenie pomieszczeń w porze pylenia zaleca się dopiero po opadach deszczu, gdy opadną one wraz z kroplami na glebę. Całkowite uniknięcie kontaktu z alergenem zazwyczaj graniczy z cudem, jednak można skutecznie go ograniczyć, dzięki czemu nasze objawy mogą stać się łagodniejsze.

Dżuma XXI wieku

Znany łódzki alergolog i pulmonolog, prof. Piotr Kuna, powiedział, że „alergia to dżuma XXI wieku”. Komuś, kto nie interesował się nigdy wcześniej problemem alergii twierdzenie to może wydać się przesadzone. Jednak wystarczy spojrzeć na liczby, aby uświadomić sobie, z jaką skalą problemu mamy do czynienia. Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, tylko na uczulenie na pyłki (które jest najpopularniejszą postacią alergii) choruje od kilkunastu do kilkudziesięciu procent populacji w zależności od kontynentu. Na przykład w Oceanii jest to prawie 40 procent populacji, w Afryce prawie 25 procent, a w Europie Północnej i Wschodniej – nieco ponad 12 procent. Jednak warto podkreślić, że liczba alergików w Europie w ostatnich latach uległa podwojeniu w związku z większą ilością uczulających substancji chemicznych. W samej Polsce na różnego rodzaju schorzenia alergiczne cierpi ponad – bagatela – 15 milionów ludzi. Z przeprowadzonego w 2003 roku programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce), gdzie udział w badaniach brało ponad 20 tysięcy osób wynika, że objawy alergiczne deklaruje blisko 40% badanych, z czego 50% Polaków ma dodatni wynik na alergiczne testy skórne na najczęściej występujące alergeny. Dodatkowo badania potwierdziły, że Polska jest jednym z krajów gdzie najczęściej występują objawy alergiczne.

Globalna odpowiedź

Alergia jest przedmiotem zainteresowania wielu organizacji, w tym istniejącej od 1951 roku Światowej Organizacji Alergii (World Allergy Organization, WAO), która skupia środowiska alergologiczne z wielu krajów świata. Organizacja zajmuje się między innymi organizowaniem programów edukacyjnych, sympozjów i wykładów niemal na całym świecie. To właśnie z inicjatywy WAO corocznie odbywa się Światowy Tydzień Alergii (World Allergy Week), który ma na celu uświadomienie społeczeństwa, jak poważnym tematem są choroby alergiczne. Choćby to powinno nam uświadomić, że nie jest to błahy problem, skoro budzi zainteresowanie i troskę międzynarodowych instytucji i naukowców z całego świata.

Jak walczyć z alergią?

Nie powinniśmy lekceważyć objawów alergicznych. W chwili zauważenia jakichkolwiek powinniśmy skontaktować się z lekarzem specjalistą w celu zasięgnięcia porady. Obecnie osoby cierpiące na alergię bardzo często starają się łagodzić objawy dzięki lekom, jednak należy pamiętać, że wszelkie działania tego typu należy poprzedzić wizytą u lekarza oraz zapoznaniem się z ulotką preparatu. Szczególną uwagę należy zwrócić, gdy zamierzamy prowadzić pojazd lub podejmować inną czynność, która może być niebezpieczna zarówno dla nas, jak i dla otoczenia, gdyż niektóre leki mogą powodować senność, obniżenie koncentracji oraz wydłużenie czasu reakcji , przez co możemy spowodować sytuację, zagrażającą życiu własnym i postronnych. Jednym z tych niepowodujących senności jest na przykład dostępny bez recepty lek Allegra. Jednak i tutaj (jak zresztą przy każdym leku) trzeba być ostrożnym, zapoznać się z przeciwskazaniami (możliwe przecież, że jesteśmy uczuleni na któryś ze składników tabletek) oraz dawkowaniem. Jedno jest pewne – warto podjąć walkę z alergią – skoro można z nią wygrać.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

7 porad jak wzmocnić układ pokarmowy

Czy znane Ci są: wzdęcia, biegunka, zgaga, ból brzucha? Jeśli tak to może świadczyć o tym, że Twój układ pokarmowy nie funkcjonuje poprawnie.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Plastyka powiek