Alergia na przestrzeni lat stała się dolegliwością, która otrzymała miano choroby cywilizacyjnej. Alergenem może być niemal każdy czynnik występujący w środowisku, jak pleśń, pyłki, roztocze, a także różne związki chemiczne, występujące chociażby w produktach żywnościowych, jak na przykład laktoza.

Pyłkowy koszmar alergików

Najbardziej dostrzegalne objawy alergii są w okresach pyleń różnych roślin. W celu ograniczenia występowania objawów warto zwrócić uwagę na kalendarz pyleń, który bardzo dokładnie przedstawia okresy, w których stężenie danego pyłku może być największe. Najintensywniejsze pylenie roślin występuje wiosną i wczesnym latem, ale warto zwrócić uwagę, że praktycznie we wszystkich miesiącach mamy do czynienia z większą lub mniejszą ich aktywnością. I tak na przykład w kwietniu występuje najintensywniejsze pylenie wierzby, topoli, dębu czy brzozy. Z kolei w lipcu silnie pyli lipa i pokrzywa. W związku z tym alergicy powinni dokładnie poznać co i kiedy pyli najbardziej i ograniczyć w tych okresach przebywanie na świeżym powietrzu, szczególnie w otoczeniu bujnej roślinności. Samo wietrzenie pomieszczeń w porze pylenia zaleca się dopiero po opadach deszczu, gdy opadną one wraz z kroplami na glebę. Całkowite uniknięcie kontaktu z alergenem zazwyczaj graniczy z cudem, jednak można skutecznie go ograniczyć, dzięki czemu nasze objawy mogą stać się łagodniejsze.

Dżuma XXI wieku

Znany łódzki alergolog i pulmonolog, prof. Piotr Kuna, powiedział, że „alergia to dżuma XXI wieku”. Komuś, kto nie interesował się nigdy wcześniej problemem alergii twierdzenie to może wydać się przesadzone. Jednak wystarczy spojrzeć na liczby, aby uświadomić sobie, z jaką skalą problemu mamy do czynienia. Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, tylko na uczulenie na pyłki (które jest najpopularniejszą postacią alergii) choruje od kilkunastu do kilkudziesięciu procent populacji w zależności od kontynentu. Na przykład w Oceanii jest to prawie 40 procent populacji, w Afryce prawie 25 procent, a w Europie Północnej i Wschodniej – nieco ponad 12 procent. Jednak warto podkreślić, że liczba alergików w Europie w ostatnich latach uległa podwojeniu w związku z większą ilością uczulających substancji chemicznych. W samej Polsce na różnego rodzaju schorzenia alergiczne cierpi ponad – bagatela – 15 milionów ludzi. Z przeprowadzonego w 2003 roku programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce), gdzie udział w badaniach brało ponad 20 tysięcy osób wynika, że objawy alergiczne deklaruje blisko 40% badanych, z czego 50% Polaków ma dodatni wynik na alergiczne testy skórne na najczęściej występujące alergeny. Dodatkowo badania potwierdziły, że Polska jest jednym z krajów gdzie najczęściej występują objawy alergiczne.

Globalna odpowiedź

Alergia jest przedmiotem zainteresowania wielu organizacji, w tym istniejącej od 1951 roku Światowej Organizacji Alergii (World Allergy Organization, WAO), która skupia środowiska alergologiczne z wielu krajów świata. Organizacja zajmuje się między innymi organizowaniem programów edukacyjnych, sympozjów i wykładów niemal na całym świecie. To właśnie z inicjatywy WAO corocznie odbywa się Światowy Tydzień Alergii (World Allergy Week), który ma na celu uświadomienie społeczeństwa, jak poważnym tematem są choroby alergiczne. Choćby to powinno nam uświadomić, że nie jest to błahy problem, skoro budzi zainteresowanie i troskę międzynarodowych instytucji i naukowców z całego świata.

Jak walczyć z alergią?

Nie powinniśmy lekceważyć objawów alergicznych. W chwili zauważenia jakichkolwiek powinniśmy skontaktować się z lekarzem specjalistą w celu zasięgnięcia porady. Obecnie osoby cierpiące na alergię bardzo często starają się łagodzić objawy dzięki lekom, jednak należy pamiętać, że wszelkie działania tego typu należy poprzedzić wizytą u lekarza oraz zapoznaniem się z ulotką preparatu. Szczególną uwagę należy zwrócić, gdy zamierzamy prowadzić pojazd lub podejmować inną czynność, która może być niebezpieczna zarówno dla nas, jak i dla otoczenia, gdyż niektóre leki mogą powodować senność, obniżenie koncentracji oraz wydłużenie czasu reakcji , przez co możemy spowodować sytuację, zagrażającą życiu własnym i postronnych. Jednym z tych niepowodujących senności jest na przykład dostępny bez recepty lek Allegra. Jednak i tutaj (jak zresztą przy każdym leku) trzeba być ostrożnym, zapoznać się z przeciwskazaniami (możliwe przecież, że jesteśmy uczuleni na któryś ze składników tabletek) oraz dawkowaniem. Jedno jest pewne – warto podjąć walkę z alergią – skoro można z nią wygrać.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Uroda

Jak rozpoznać naturalny kosmetyk

Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze.
Reklama
Zdrowie

Anemia bez tajemnic – jak poradzić sobie z chorobą

Anemia jest poważną dolegliwością, mogącą sygnalizować występowanie w organizmie innych chorób. Z tego powodu bardzo ważne jest robienie regularnych badań, które pokażą, czy nie zmagamy się z tą chorobą.
Uroda

Makijaż permanentny brwi czy henna?

Objętość oraz ładny kształt brwi stanowią wynik długofalowej i konsekwentnej pielęgnacji. Niestety, brwi wielu Pań są z natury cienkie, przerzedzone i mają niewyraźny kształt.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Woda morska na katar – czy ten preparat naprawdę działa?

Woda morska to specyfik znany już od wielu lat, pomocny w leczeniu kataru i problemów z drogami oddechowymi. Zawiera mieszaninę naturalnych pierwiastków, m.in. miedzi, cynku, żelaza, selenu czy potasu. Jest bezpieczny i dla dorosłych i dla dzieci.
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Hemoroidy - Leczenie i operacje
Korekta odstających uszu