Katar należy do najczęstszych, a przy tym najbardziej uciążliwych dolegliwości. Zarówno jeśli występuje sam, jak i wtedy, gdy towarzyszy infekcji wirusowej, często to właśnie on najmocniej daje się we znaki. Dlatego warto znaleźć skuteczny sposób na katar, którym można będzie ratować się ilekroć ta nieprzyjemna dolegliwość znów zaatakuje.

Katar męczący, ale potrzebny

Chyba nikt nie lubi mieć kataru, gdyż zatkany nos i przekrwiona błona śluzowa powodują wiele nieprzyjemnych odczuć. Mogą nawet odpowiadać za niedotlenienie organizmu, przez co pacjent staje się zmęczony, obniża się jego sprawność intelektualna i ma ochotę wyłącznie położyć się do łóżka. W dodatku, katar powoduje zmianę głosu, utratę węchu, a więc i smaku, często też pojawia się podrażnienie skóry okolic nosa, które jest wynikiem jego częstego wycierania. Dodatkowo katar może być pierwszą oznaką zapalenia zatok. Chcesz wiedzieć jak sprawdzić czy dolega CI katar a może zapalenie zatok? Koniecznie przeczytaj artykuł http://febrisan.pl/porady/mam-katar-czy-zapalenie-zatok-jak-rozpoznawac-objawy/

Specjaliści przekonują jednak, że katar ma też swoje dobre strony. Towarzyszące mu kichanie czy niezbędne podczas niego wydmuchiwanie nosa sprzyja wydalaniu z organizmu wirusów, czyli patogenów odpowiedzialnych za powstanie tej dolegliwości, jak również innych objawów przeziębienia i grypy. Nie oznacza to jednak, że z katarem nie trzeba walczyć, ale nie powinno się stosować środków na tę dolegliwość przez zbyt długi czas. Kluczowe jest też częste wydmuchiwanie nosa, co jednak trzeba robić w odpowiedni sposób – niezbyt mocno, oczyszczając najpierw jedną, potem drugą dziurkę nosa, a także korzystając z jednorazowych chusteczek, które należy używać tylko raz.

kataler1.jpg

Domowe metody

Nie każdy posiada w swej apteczce specjalistyczne leki na katar, dlatego kiedy dolegliwość ta zaatakuje znienacka, trzeba ratować się tym, co jest pod ręką. Dobra wiadomość jest jednak taka, że na katar działa wiele sprawdzonych, prostych metod. Jedną ze skuteczniejszych są inhalacje, czyli wdychanie wonnych oparów roztworu wody z praktycznie dowolnym olejkiem eterycznym czy ziołowego naparu. Można zaparzyć miętę czy też dodać do wody kilka kropel olejku sosnowego. Już po krótkim czasie przewody nosowe powinny zostać udrożnione, co pozwoli oddychać swobodnie. Świetne efekty daje też picie bądź jedzenie gorących, parujących napojów i dań. Może to być gorąca zupa (najlepiej rosół, który przy okazji wzmacnia organizm) czy herbata. Opary pozwolą odetkać nos i rozrzedzą wydzielinę, a przy tym można będzie poczuć miłe rozgrzanie.

Świetnie z katarem radzi sobie też czosnek, który ma działanie antybakteryjne, warto więc wprowadzić go do swej diety w czasie nękającego kataru. Pomóc może również gorąca kąpiel, najlepiej z dodatkiem olejku aromaterapeutycznego, czy też skropienie nim poduszki, chusteczki bądź potraktowanie go jako odświeżacz powietrza.

fluuu2.jpg

Środki z apteki

W aptekach znaleźć można cały arsenał środków na katar. Producenci, dbając o komfort pacjentów, dostarczają im takie produkty w różnych formach. Kiedy katar towarzyszy przeziębieniu, warto sięgnąć po lek na przeziębienie przy okazji zwalczający katar – będzie to lepsze niż stosowanie kilku leków na pojedyncze dolegliwości jednocześnie. W aptekach znaleźć też można spraye z wodą morską, które dobrze nawilżają śluzówkę nosa i udrożniają jego przewody. Najbardziej znane sa jednak krople na katar. Pojawiają się też tabletki, które mogą być lepszym rozwiązaniem z tego względu, iż stosowanie preparatów donosowych może na dłuższą metę wysuszyć i podrażnić śluzówkę. Na działanie tabletek zwykle jednak trzeba poczekać nieco dłużej.

Dobre efekty daje także zażywanie dużych dawek witaminy C, która wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, co między innymi skraca czas trwania kataru.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Zdrowie

Sposób na alergię

Alergia na przestrzeni lat stała się dolegliwością, która otrzymała miano choroby cywilizacyjnej. Alergenem może być niemal każdy czynnik występujący w naszym środowisku.
Reklama
Zdrowie

Anemia bez tajemnic – jak poradzić sobie z chorobą

Anemia jest poważną dolegliwością, mogącą sygnalizować występowanie w organizmie innych chorób. Z tego powodu bardzo ważne jest robienie regularnych badań, które pokażą, czy nie zmagamy się z tą chorobą.
Zdrowie

Skuteczne sposoby na walkę z katarem

Katar należy do najczęstszych, a przy tym najbardziej uciążliwych dolegliwości. Zarówno jeśli występuje sam, jak i wtedy, gdy towarzyszy infekcji wirusowej.
Uroda

Wysokie kozaki i workery – najmodniejsze buty tej jesieni!

Jesień to trudna pora roku dla osób, które lubią wyglądać modnie. Nieprzyjemny wiatr, chłód oraz deszcz sprawiają, że trudno jest skomponować strój, który będzie jednocześnie modny oraz przystosowany do niesprzyjających warunków panujących na zewnątrz.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Woda morska na katar – czy ten preparat naprawdę działa?

Woda morska to specyfik znany już od wielu lat, pomocny w leczeniu kataru i problemów z drogami oddechowymi. Zawiera mieszaninę naturalnych pierwiastków, m.in. miedzi, cynku, żelaza, selenu czy potasu. Jest bezpieczny i dla dorosłych i dla dzieci.
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.
Hemoroidy - Leczenie i operacje