Katar należy do najczęstszych, a przy tym najbardziej uciążliwych dolegliwości. Zarówno jeśli występuje sam, jak i wtedy, gdy towarzyszy infekcji wirusowej, często to właśnie on najmocniej daje się we znaki. Dlatego warto znaleźć skuteczny sposób na katar, którym można będzie ratować się ilekroć ta nieprzyjemna dolegliwość znów zaatakuje.

Katar męczący, ale potrzebny

Chyba nikt nie lubi mieć kataru, gdyż zatkany nos i przekrwiona błona śluzowa powodują wiele nieprzyjemnych odczuć. Mogą nawet odpowiadać za niedotlenienie organizmu, przez co pacjent staje się zmęczony, obniża się jego sprawność intelektualna i ma ochotę wyłącznie położyć się do łóżka. W dodatku, katar powoduje zmianę głosu, utratę węchu, a więc i smaku, często też pojawia się podrażnienie skóry okolic nosa, które jest wynikiem jego częstego wycierania. Dodatkowo katar może być pierwszą oznaką zapalenia zatok. Chcesz wiedzieć jak sprawdzić czy dolega CI katar a może zapalenie zatok? Koniecznie przeczytaj artykuł http://febrisan.pl/porady/mam-katar-czy-zapalenie-zatok-jak-rozpoznawac-objawy/

Specjaliści przekonują jednak, że katar ma też swoje dobre strony. Towarzyszące mu kichanie czy niezbędne podczas niego wydmuchiwanie nosa sprzyja wydalaniu z organizmu wirusów, czyli patogenów odpowiedzialnych za powstanie tej dolegliwości, jak również innych objawów przeziębienia i grypy. Nie oznacza to jednak, że z katarem nie trzeba walczyć, ale nie powinno się stosować środków na tę dolegliwość przez zbyt długi czas. Kluczowe jest też częste wydmuchiwanie nosa, co jednak trzeba robić w odpowiedni sposób – niezbyt mocno, oczyszczając najpierw jedną, potem drugą dziurkę nosa, a także korzystając z jednorazowych chusteczek, które należy używać tylko raz.

kataler1.jpg

Domowe metody

Nie każdy posiada w swej apteczce specjalistyczne leki na katar, dlatego kiedy dolegliwość ta zaatakuje znienacka, trzeba ratować się tym, co jest pod ręką. Dobra wiadomość jest jednak taka, że na katar działa wiele sprawdzonych, prostych metod. Jedną ze skuteczniejszych są inhalacje, czyli wdychanie wonnych oparów roztworu wody z praktycznie dowolnym olejkiem eterycznym czy ziołowego naparu. Można zaparzyć miętę czy też dodać do wody kilka kropel olejku sosnowego. Już po krótkim czasie przewody nosowe powinny zostać udrożnione, co pozwoli oddychać swobodnie. Świetne efekty daje też picie bądź jedzenie gorących, parujących napojów i dań. Może to być gorąca zupa (najlepiej rosół, który przy okazji wzmacnia organizm) czy herbata. Opary pozwolą odetkać nos i rozrzedzą wydzielinę, a przy tym można będzie poczuć miłe rozgrzanie.

Świetnie z katarem radzi sobie też czosnek, który ma działanie antybakteryjne, warto więc wprowadzić go do swej diety w czasie nękającego kataru. Pomóc może również gorąca kąpiel, najlepiej z dodatkiem olejku aromaterapeutycznego, czy też skropienie nim poduszki, chusteczki bądź potraktowanie go jako odświeżacz powietrza.

fluuu2.jpg

Środki z apteki

W aptekach znaleźć można cały arsenał środków na katar. Producenci, dbając o komfort pacjentów, dostarczają im takie produkty w różnych formach. Kiedy katar towarzyszy przeziębieniu, warto sięgnąć po lek na przeziębienie przy okazji zwalczający katar – będzie to lepsze niż stosowanie kilku leków na pojedyncze dolegliwości jednocześnie. W aptekach znaleźć też można spraye z wodą morską, które dobrze nawilżają śluzówkę nosa i udrożniają jego przewody. Najbardziej znane sa jednak krople na katar. Pojawiają się też tabletki, które mogą być lepszym rozwiązaniem z tego względu, iż stosowanie preparatów donosowych może na dłuższą metę wysuszyć i podrażnić śluzówkę. Na działanie tabletek zwykle jednak trzeba poczekać nieco dłużej.

Dobre efekty daje także zażywanie dużych dawek witaminy C, która wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, co między innymi skraca czas trwania kataru.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Zdrowie

Witaminy a zdrowie

Prawidłowa i zbilansowana dieta opiera się o dostarczanie organizmowi określonej dawki składników mineralnych i witamin każdego dnia. Naukowcy opracowali specjalną tabelę dziennego zapotrzebowania na określone składniki.
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Hemoroidy - Leczenie i operacje