Metody leczenia bólu nowotworowego są zróżnicowane, ale zawsze powinny przebiegać w oparciu o schemat drabiny analgetycznej. Terapię zaczyna się od słabych leków przeciwbólowych, a dopiero gdy te przestaną działać, dołącza się mocniejsze leki, w tym silne opioidy.

Opioidy – ból pod kontrolą

O zastosowaniu leków opioidowych zawsze decyduje lekarz prowadzący. Nie ma jednego, idealnego leku, który działałby tak samo na każdego pacjenta. Rodzaj terapii zawsze jest dobierany indywidualnie i może obejmować jedną lub kilka substancji.

Morfina – silny lek opioidowy, który wykazuje właściwości przeciwbólowe, ale jest także wykorzystywany w leczeniu duszności. Pacjenci mogą przyjmować morfinę doustnie w formie tabletek lub przezskórnie za pomocą plastra. Substancja nie wykazuje efektu pułapowego, co oznacza że dawkowanie może być zwiększane w celu osiągnięcia działania przeciwbólowego. Daje dobre efekty w leczeniu bólu przebijającego, ale wymaga przyjęcia leku ok. 30 minut przed spodziewanym epizodem bólowym. Standardowe dawkowanie morfiny: od 5-100mg co 4 godziny dla tabletek o natychmiastowym działaniu lub 10-200mg co 12 godzin dla tabletek o przedłużonym działaniu.

Fentanyl – jego głównym działaniem jest efekt usypiający i znoszący ból. Należy do grupy silnych opioidów i działa ok. 100 razy silniej niż morfina. Do leczenia bólu nowotworowego stosowany jest w postaci plastrów, stopniowo uwalniających dawkę leku. Działanie przeciwbólowe obserwuje się dopiero po kilkunastu godzinach od naklejenia plastra. Dawkowanie podskórnie za pomocą plastra: 12,5, 25, 75, 100 ug/h co 96 godz., aerozol: 50, 100, 200 ug na dawkę. Rozpoczecie terapii od zbyt dużej dawki może skutkować niewydolnością oddechową.

Buprenorfina – leki wybierany gdy pacjent cierpi na silne i nagłe bóle, bóle przewlekłe oraz umiarkowane bóle nowotworowe. Stosowany jest najczęściej w formie plastrów przezskórnych (35, 52,5 i 70 ug/h co 96 godz) lub tabletek podjęzykowych (0,2-1,2 mg co 8 godz.).

W leczeniu bólu nowotworowego stosuje się także: Oksykodon, który wybierany jest do leczenia bólu umiarkowanego i silnego, oraz Pentazocynę i Petydynę – najczęściej jako leczenie doraźne.

Pacjenci różnie reagują na poszczególne substancje, dlatego należy włączyć najefektywniejszą formę terapii. Na stronie bolprzebijajacy.pl znajduje się więcej informacji o silnych lekach opioidowych, stosowanych w leczeniu bólu nowotworowego.

Więcej na: https://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/bol-pod-kontrola/dolegliwosci-fizyczne/mozliwosci-leczenia-bolu/ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Zdrowie

Sposób na alergię

Alergia na przestrzeni lat stała się dolegliwością, która otrzymała miano choroby cywilizacyjnej. Alergenem może być niemal każdy czynnik występujący w naszym środowisku.
Reklama
Zdrowie

Aerozol do gardła

Problemy z gardłem nękają nas nie tylko podczas infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Ale też w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy a w miastach pojawia się smog.
Uroda

Makijaż permanentny brwi czy henna?

Objętość oraz ładny kształt brwi stanowią wynik długofalowej i konsekwentnej pielęgnacji. Niestety, brwi wielu Pań są z natury cienkie, przerzedzone i mają niewyraźny kształt.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Woda morska na katar – czy ten preparat naprawdę działa?

Woda morska to specyfik znany już od wielu lat, pomocny w leczeniu kataru i problemów z drogami oddechowymi. Zawiera mieszaninę naturalnych pierwiastków, m.in. miedzi, cynku, żelaza, selenu czy potasu. Jest bezpieczny i dla dorosłych i dla dzieci.
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Korekta odstających uszu
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.