Metody leczenia bólu nowotworowego są zróżnicowane, ale zawsze powinny przebiegać w oparciu o schemat drabiny analgetycznej. Terapię zaczyna się od słabych leków przeciwbólowych, a dopiero gdy te przestaną działać, dołącza się mocniejsze leki, w tym silne opioidy.

Opioidy – ból pod kontrolą

O zastosowaniu leków opioidowych zawsze decyduje lekarz prowadzący. Nie ma jednego, idealnego leku, który działałby tak samo na każdego pacjenta. Rodzaj terapii zawsze jest dobierany indywidualnie i może obejmować jedną lub kilka substancji.

Morfina – silny lek opioidowy, który wykazuje właściwości przeciwbólowe, ale jest także wykorzystywany w leczeniu duszności. Pacjenci mogą przyjmować morfinę doustnie w formie tabletek lub przezskórnie za pomocą plastra. Substancja nie wykazuje efektu pułapowego, co oznacza że dawkowanie może być zwiększane w celu osiągnięcia działania przeciwbólowego. Daje dobre efekty w leczeniu bólu przebijającego, ale wymaga przyjęcia leku ok. 30 minut przed spodziewanym epizodem bólowym. Standardowe dawkowanie morfiny: od 5-100mg co 4 godziny dla tabletek o natychmiastowym działaniu lub 10-200mg co 12 godzin dla tabletek o przedłużonym działaniu.

Fentanyl – jego głównym działaniem jest efekt usypiający i znoszący ból. Należy do grupy silnych opioidów i działa ok. 100 razy silniej niż morfina. Do leczenia bólu nowotworowego stosowany jest w postaci plastrów, stopniowo uwalniających dawkę leku. Działanie przeciwbólowe obserwuje się dopiero po kilkunastu godzinach od naklejenia plastra. Dawkowanie podskórnie za pomocą plastra: 12,5, 25, 75, 100 ug/h co 96 godz., aerozol: 50, 100, 200 ug na dawkę. Rozpoczecie terapii od zbyt dużej dawki może skutkować niewydolnością oddechową.

Buprenorfina – leki wybierany gdy pacjent cierpi na silne i nagłe bóle, bóle przewlekłe oraz umiarkowane bóle nowotworowe. Stosowany jest najczęściej w formie plastrów przezskórnych (35, 52,5 i 70 ug/h co 96 godz) lub tabletek podjęzykowych (0,2-1,2 mg co 8 godz.).

W leczeniu bólu nowotworowego stosuje się także: Oksykodon, który wybierany jest do leczenia bólu umiarkowanego i silnego, oraz Pentazocynę i Petydynę – najczęściej jako leczenie doraźne.

Pacjenci różnie reagują na poszczególne substancje, dlatego należy włączyć najefektywniejszą formę terapii. Na stronie bolprzebijajacy.pl znajduje się więcej informacji o silnych lekach opioidowych, stosowanych w leczeniu bólu nowotworowego.

Więcej na: https://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/bol-pod-kontrola/dolegliwosci-fizyczne/mozliwosci-leczenia-bolu/ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Dieta

7 porad jak wzmocnić układ pokarmowy

Czy znane Ci są: wzdęcia, biegunka, zgaga, ból brzucha? Jeśli tak to może świadczyć o tym, że Twój układ pokarmowy nie funkcjonuje poprawnie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Plastyka powiek