Człowiek przesypia około jedną trzecią swojego życia. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to czas stracony. Ale bez odpowiedniej dawki snu nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Dlaczego? Bo kiedy Ty smacznie wypoczywasz w łóżku, Twój organizm intensywnie się regeneruje. Warto mu na to pozwolić.

Odczuwasz zmęczenie? Twoja skóra jest szara i pomarszczona? Masz wrażenie, że wyglądasz staro i nieatrakcyjnie? Choć czynników, które mogą na to wpływać jest wiele, jednym z najistotniejszych jest właśnie sen. Jego niedobór szybko odczujesz – nie tylko dlatego, że doświadczysz problemów z koncentracją i złego samopoczucia, ale i „zyskując” niewyspany wygląd. Zapewnij więc sobie zdrowy, piękny wygląd i mnóstwo pozytywnej energii. Wystarczy kilka zmian, by ze zdwojoną siłą odkryć moc snu.

Sen to klucz do zdrowia

Dlaczego sen jest tak ważny? Bo to czas, który nasz organizm poświęca na ponowne „naładowanie akumulatorów”. Pracuje zarówno mózg, który ponownie analizuje i segreguje dane przyswojone w trakcie dnia, jak i ciało. Więcej snu to lepiej dotlenione komórki we wszystkich tkankach i narządach i bardziej efektywna regeneracja. To w trakcie fazy REM wytwarzane są w największych ilościach dwie istotne substancje – hormon wzrostu oraz melatonina.

Ten pierwszy uaktywnia naturalny proces odnowy komórek. Melatonina zaś pozwala opóźnić procesy starzenia się oraz jest naturalnym antyoksydantem. Można więc śmiało powiedzieć, że sen to najlepszy kosmetyk.

Zadbaj o pełną regenerację w trakcie snu

Co zrobić, by wykorzystać czas snu najbardziej efektywnie? Przede wszystkim – stwórz sobie dobre warunki do zdrowego, głębokiego snu. By tak było, zasypiaj w ciemnym pomieszczeniu, odcinając się od wszystkich rozpraszających Cię bodźców. Unikaj oglądania telewizji w łóżku, jak i pracy tuż przed snem. Staraj się też nie przejadać tuż przed udaniem się na spoczynek oraz zatroszcz o to, by w sypialni panowała optymalna temperatura. Najlepsza do snu jest ta w okolicach 18 – 20 stopni Celsjusza.

Ile warto przespać? Wszystko zależy od wieku oraz indywidualnych predyspozycji. Przyjęło się jednak, że osoby dorosłe powinny spać mniej więcej przez 6-8 godzin na dobę.

Pamiętaj również, że skoro sen to moment regeneracji komórek ciała, odnowie podlega również Twoja skóra. Jeśli chcesz wstać z uczuciem wypoczęcia i wyglądać promiennie, zdrowo i młodo – sięgnij po odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Noc to dobry moment na zastosowanie tych o bardziej intensywnym działaniu – preparatów „cięższych”, które głębiej wnikną w skórę. Właśnie dlatego najlepszym pomysłem będzie dobrany do typu skóry specjalny krem na noc. Odpowiedni produkt znajdziesz np. w gamie preparatów pielęgnacyjnych marki NIVEA.

Niezaburzony sen o odpowiedniej długości i jakości to gwarancja dłuższego, lepszego życia. Dzięki niemu, wydobędziesz swoje naturalne piękno i zawsze będziesz wyglądać promiennie. Już dziś zmień więc swoje nawyki i zacznij się wysypiać!ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

7 porad jak wzmocnić układ pokarmowy

Czy znane Ci są: wzdęcia, biegunka, zgaga, ból brzucha? Jeśli tak to może świadczyć o tym, że Twój układ pokarmowy nie funkcjonuje poprawnie.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Hemoroidy - Leczenie i operacje