Raka szyjki macicy wywołuje wirus HPV. Do zarażenia dochodzi drogą płciową, a ryzyko zachorowania zwiększa się u kobiet aktywnych seksualnie i często zmieniających partnerów. Pierwszym niepokojącym objawem raka szyjki macicy jest krwawienie między miesiączkami, po współżyciu czy badaniu ginekologicznym.

Rak szyjki macicy – przyczyny

Długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, prowadzi do rozwinięcia się raka szyjki macicy. Jest to nowotwór złośliwy, jednak wcześnie wykryty, może zostać całkowicie uleczony. Główną jego przyczyną jest zarażenie się wirusem HPV, a dokładniej jego rakotwórczych typów: HPV 16 i 18 (najczęściej powodują chorobę) oraz HPV 31, 33 i 45. Wirusem brodawczaka ludzkiego można zarazić się drogą płciową, dlatego na rozwój nowotworu bardziej narażone są kobiety, które wcześnie zaczęły życie seksualne, współżyją bez zabezpieczenia bądź często zmieniają partnerów. Wbrew pozorom prezerwatywa nie chroni przez zarażeniem. Względne zabezpieczenie daje antykoncepcja barierowa, czyli stosowanie krążków i wkładek dopochwowych. Istotnym elementem profilaktyki raka szyjki macicy jest pozostawanie w związku monogamicznym oraz dochowywanie wierności przez obojga partnerów.

Rak szyjki macicy – czynniki ryzyka

Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy zwiększa palenie papierosów (również bierne), choroby przenoszone drogą płciową, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przez wiele lat, a także kilka porodów w krótkich odstępach czasu. Na wystąpienie nowotworu u kobiety wpływać może również wiek. Częściej chorują kobiety po 30. niż młodsze. Zachorowalność na raka sięga szczytu w wieku około 45-55 lat. Czynniki, które również mogą przyczynić się do większego ryzyka choroby, to: częste stany zapalne narządów płciowych głównie wywołane przez dwoinki rzeżączki, zakażenie wirusem HIV oraz dieta uboga w antyoksydanty.

Objawy raka szyjki macicy

Pierwszym etapem choroby jest stan przedrakowy. Trudno go rozpoznać, ponieważ nie daje on żadnych charakterystycznych objawów. Najczęściej powodem do niepokoju jest krwawienie z pochwy po odbyciu stosunku seksualnego bądź między jedną miesiączką a drugą. W wyniku rozwoju raka szyjki macicy mogą pojawić się również: upławy, ból w podbrzuszu, a także w trakcie współżycia, dłuższe i mocno obfite miesiączki. U kobiet zarażonych wirusem HPV może pojawić się również krwawienie po menopauzie, a nawet badaniu ginekologicznym.

Zakażenie wirusem HPV – skutki

Prawidłowe rozpoznanie objawów raka szyjki macicy pomoże szybciej podjąć leczenie. Nowotwór w zaawansowanym stadium, może powodować przerzuty na odległe węzły chłonne lub inne narządy. U kobiet, które regularnie poddają się badaniom cytologicznym i ginekologicznym, rzadko dochodzi do rozwoju raka inwazyjnego. Cytologia pozwala wykryć raka jeszcze w początkowym stadium. Badanie polega na ocenie komórek pobranych z szyjki macicy pod mikroskopem. Regularne wizyty u ginekologa pozwalają wykryć chorobę jeszcze w stadium przedrakowym, które w większości przypadków można całkowicie wyleczyć.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Plastyka powiek