Raka szyjki macicy wywołuje wirus HPV. Do zarażenia dochodzi drogą płciową, a ryzyko zachorowania zwiększa się u kobiet aktywnych seksualnie i często zmieniających partnerów. Pierwszym niepokojącym objawem raka szyjki macicy jest krwawienie między miesiączkami, po współżyciu czy badaniu ginekologicznym.

Rak szyjki macicy – przyczyny

Długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, prowadzi do rozwinięcia się raka szyjki macicy. Jest to nowotwór złośliwy, jednak wcześnie wykryty, może zostać całkowicie uleczony. Główną jego przyczyną jest zarażenie się wirusem HPV, a dokładniej jego rakotwórczych typów: HPV 16 i 18 (najczęściej powodują chorobę) oraz HPV 31, 33 i 45. Wirusem brodawczaka ludzkiego można zarazić się drogą płciową, dlatego na rozwój nowotworu bardziej narażone są kobiety, które wcześnie zaczęły życie seksualne, współżyją bez zabezpieczenia bądź często zmieniają partnerów. Wbrew pozorom prezerwatywa nie chroni przez zarażeniem. Względne zabezpieczenie daje antykoncepcja barierowa, czyli stosowanie krążków i wkładek dopochwowych. Istotnym elementem profilaktyki raka szyjki macicy jest pozostawanie w związku monogamicznym oraz dochowywanie wierności przez obojga partnerów.

Rak szyjki macicy – czynniki ryzyka

Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy zwiększa palenie papierosów (również bierne), choroby przenoszone drogą płciową, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przez wiele lat, a także kilka porodów w krótkich odstępach czasu. Na wystąpienie nowotworu u kobiety wpływać może również wiek. Częściej chorują kobiety po 30. niż młodsze. Zachorowalność na raka sięga szczytu w wieku około 45-55 lat. Czynniki, które również mogą przyczynić się do większego ryzyka choroby, to: częste stany zapalne narządów płciowych głównie wywołane przez dwoinki rzeżączki, zakażenie wirusem HIV oraz dieta uboga w antyoksydanty.

Objawy raka szyjki macicy

Pierwszym etapem choroby jest stan przedrakowy. Trudno go rozpoznać, ponieważ nie daje on żadnych charakterystycznych objawów. Najczęściej powodem do niepokoju jest krwawienie z pochwy po odbyciu stosunku seksualnego bądź między jedną miesiączką a drugą. W wyniku rozwoju raka szyjki macicy mogą pojawić się również: upławy, ból w podbrzuszu, a także w trakcie współżycia, dłuższe i mocno obfite miesiączki. U kobiet zarażonych wirusem HPV może pojawić się również krwawienie po menopauzie, a nawet badaniu ginekologicznym.

Zakażenie wirusem HPV – skutki

Prawidłowe rozpoznanie objawów raka szyjki macicy pomoże szybciej podjąć leczenie. Nowotwór w zaawansowanym stadium, może powodować przerzuty na odległe węzły chłonne lub inne narządy. U kobiet, które regularnie poddają się badaniom cytologicznym i ginekologicznym, rzadko dochodzi do rozwoju raka inwazyjnego. Cytologia pozwala wykryć raka jeszcze w początkowym stadium. Badanie polega na ocenie komórek pobranych z szyjki macicy pod mikroskopem. Regularne wizyty u ginekologa pozwalają wykryć chorobę jeszcze w stadium przedrakowym, które w większości przypadków można całkowicie wyleczyć.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Zdrowie

Witaminy a zdrowie

Prawidłowa i zbilansowana dieta opiera się o dostarczanie organizmowi określonej dawki składników mineralnych i witamin każdego dnia. Naukowcy opracowali specjalną tabelę dziennego zapotrzebowania na określone składniki.
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Plastyka powiek