Nieswoiste zapalenie jelit (NZJ) to nazwa zespołu schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Zalicza się do nich m. in. chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Przebieg tego rodzaju schorzeń charakteryzują okresy naprzemiennie występujących remisji oraz zaostrzeń objawów, w których pojawiają się: krew w kale, ostre bóle brzucha oraz wyczerpujące i przewlekłe biegunki, które mogą występować do kilkudziesięciu razy w ciągu doby.

Diagnostyka nieswoistego zapalenia jelita

Nieswoiste zapalenie jelit wymaga poszerzonej diagnostyki obejmującej szereg specjalistycznych badań. Rozpoznanie polega na:

  • przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego,
  • wykonaniu badania endoskopowego wnętrza jelit,
  • pobraniu wycinków histopatologicznych ściany jelita.

Dodatkowo specjalista może zlecić:

  • wykonanie RTG, USG i tomografii komputerowej jamy brzusznej,
  • badanie morfologii oraz biochemii krwi ze względu na występowanie charakterystycznych dla poszczególnych chorób parametrów, takich jak: podwyższone OB, stężenie leukocytów oraz CRP, zaburzenia elektrolitowe oraz obecność autoprzeciwciał pANCA typowych dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, czyli choroby Leśniowskiego-Crohna.

Leczenie zapalenia jelit

Po zdiagnozowaniu przyczyny i choroby wiodącej podejmuje się terapię mającą na celu przede wszystkim złagodzenie uporczywych dolegliwości. W farmakoterapii stosuje się leki przeciwbólowe, antybiotyki, sulfasalazynę, mesalazynę czy glikokortykosteroidy (działające przeciwzapalnie). W bardzo ciężkich przypadkach podawana jest azatiopryna (immunosupresant).

Bardzo ważne również jest prowadzenie higienicznego trybu życia (unikanie sytuacji stresowych) oraz stosowanie zbilansowanej diety (często zalecane jest całkowite wyeliminowanie mleka i jego przetworów z jadłospisu).

Operacyjną metodą leczenia nieswoistego zapalenia jelit, która jest bardzo drastyczna i znacząco wpływa na komfort życia chorego, jest wykonanie tzw. stomii. Zabieg, czyli proktokolektomia, polega na usunięciu jelita grubego oraz odbytu. Sztuczny odbyt tworzony jest w powłokach brzucha. Takie rozwiązanie powoduje konieczność noszenia do końca życia przypiętego do brzucha worka, w którym zbiera się kał. Mniej dotkliwym sposobem jest całkowite wycięcie jelita grubego i złączenie jelita cienkiego z odbytem. Zabieg ten można wykonać jednak tylko wtedy, gdy zmiany zapalne odbytnicy są łagodne.

Leczenie nieswoistego zapalenia jelit jest konieczne – im wcześniej zostanie podjęte - tym mniejsze są szanse na wystąpienie groźnych powikłań, do których należą m. in.: schorzenia stawów, oczu, skóry i wątroby oraz rak okrężnicy.
Najpopularniejsze
Nauka

Jak dobrać firany do sypialni?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. W nim kończymy i zaczynamy dzień, ma ona zatem niebagatelny wpływ na nasz nastrój. Jak udekorować okno w sypialni?
Reklama
Zdrowie

Choroby metaboliczne - kto może zachorować?

Osteoporoza i osteomalacja to dwie podstawowe choroby należące do grupy metabolicznych zaburzeń kości. Jednak do równie powszechnych i niebezpiecznych zalicza się cukrzycę typu 2.
Uroda

Makijaż permanentny brwi czy henna?

Objętość oraz ładny kształt brwi stanowią wynik długofalowej i konsekwentnej pielęgnacji. Niestety, brwi wielu Pań są z natury cienkie, przerzedzone i mają niewyraźny kształt.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Jak dobrać firany do sypialni?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. W nim kończymy i zaczynamy dzień, ma ona zatem niebagatelny wpływ na nasz nastrój. Jak udekorować okno w sypialni?
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Hemoroidy - Leczenie i operacje
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.