Nieswoiste zapalenie jelit (NZJ) to nazwa zespołu schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Zalicza się do nich m. in. chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Przebieg tego rodzaju schorzeń charakteryzują okresy naprzemiennie występujących remisji oraz zaostrzeń objawów, w których pojawiają się: krew w kale, ostre bóle brzucha oraz wyczerpujące i przewlekłe biegunki, które mogą występować do kilkudziesięciu razy w ciągu doby.

Diagnostyka nieswoistego zapalenia jelita

Nieswoiste zapalenie jelit wymaga poszerzonej diagnostyki obejmującej szereg specjalistycznych badań. Rozpoznanie polega na:

  • przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego,
  • wykonaniu badania endoskopowego wnętrza jelit,
  • pobraniu wycinków histopatologicznych ściany jelita.

Dodatkowo specjalista może zlecić:

  • wykonanie RTG, USG i tomografii komputerowej jamy brzusznej,
  • badanie morfologii oraz biochemii krwi ze względu na występowanie charakterystycznych dla poszczególnych chorób parametrów, takich jak: podwyższone OB, stężenie leukocytów oraz CRP, zaburzenia elektrolitowe oraz obecność autoprzeciwciał pANCA typowych dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, czyli choroby Leśniowskiego-Crohna.

Leczenie zapalenia jelit

Po zdiagnozowaniu przyczyny i choroby wiodącej podejmuje się terapię mającą na celu przede wszystkim złagodzenie uporczywych dolegliwości. W farmakoterapii stosuje się leki przeciwbólowe, antybiotyki, sulfasalazynę, mesalazynę czy glikokortykosteroidy (działające przeciwzapalnie). W bardzo ciężkich przypadkach podawana jest azatiopryna (immunosupresant).

Bardzo ważne również jest prowadzenie higienicznego trybu życia (unikanie sytuacji stresowych) oraz stosowanie zbilansowanej diety (często zalecane jest całkowite wyeliminowanie mleka i jego przetworów z jadłospisu).

Operacyjną metodą leczenia nieswoistego zapalenia jelit, która jest bardzo drastyczna i znacząco wpływa na komfort życia chorego, jest wykonanie tzw. stomii. Zabieg, czyli proktokolektomia, polega na usunięciu jelita grubego oraz odbytu. Sztuczny odbyt tworzony jest w powłokach brzucha. Takie rozwiązanie powoduje konieczność noszenia do końca życia przypiętego do brzucha worka, w którym zbiera się kał. Mniej dotkliwym sposobem jest całkowite wycięcie jelita grubego i złączenie jelita cienkiego z odbytem. Zabieg ten można wykonać jednak tylko wtedy, gdy zmiany zapalne odbytnicy są łagodne.

Leczenie nieswoistego zapalenia jelit jest konieczne – im wcześniej zostanie podjęte - tym mniejsze są szanse na wystąpienie groźnych powikłań, do których należą m. in.: schorzenia stawów, oczu, skóry i wątroby oraz rak okrężnicy.
Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Dieta

7 porad jak wzmocnić układ pokarmowy

Czy znane Ci są: wzdęcia, biegunka, zgaga, ból brzucha? Jeśli tak to może świadczyć o tym, że Twój układ pokarmowy nie funkcjonuje poprawnie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.