Zaburzenia związane ze słyszeniem stają się coraz powszechniejsze. Schorzeniem, które pozostaje zdecydowanie najpowszechniejsze, jest niedosłuch. Czym się objawia i czy można z nim skutecznie walczyć?

Co to jest niedosłuch?

Niedosłuch to medyczny termin określający pogorszenie zdolności słyszenia dźwięków. Schorzenie to polega na mechanicznym zaburzeniu przepływu fali dźwiękowej w obrębie aparatu słuchu (niedosłuch przewodzeniowy) lub uszkodzeniu receptorów odpowiedzialnych za rejestrację dźwięku (niedosłuch odbiorczy/czuciowo-nerwowy), wskutek czego system nerwowy nie odbiera bodźców w sposób prawidłowy. Obydwa rodzaje niedosłuchu mogą być skutecznie leczone, dzięki czemu przynajmniej w części jesteśmy w stanie odzyskać prawidłowe słyszenie.

Co powoduje niedosłuch?

Ryzykiem wystąpienia schorzeń układu słuchowego są objęte zarówno dzieci, jak też osoby dorosłe. W przypadku najmłodszych ryzyko zwiększa się w momencie, gdy matka w ciąży przechodzi przez wirusowe choroby zakaźne, takie jak np. różyczka. Do tego dochodzi ekspozycja na hałas, niebezpieczna nawet w okresie prenatalnym, która potrafi spowodować trwałe uszkodzenia tkanki słuchowej w każdym wieku. Istotne w powstawaniu defektów słyszenia są również powikłania pochorobowe: najgroźniejsze są tu następstwa stanów zapalnych uszu, które w każdym wypadku wymagają interwencji specjalisty-otolaryngologa i pod żadnym pozorem nie powinny być bagatelizowane.

Niedosłuch – najczęstsze objawy

Badania przesiewowe, którym poddaje się noworodki już w pierwszej dobie życia, pozwalają w skuteczny sposób zakwalifikować małych pacjentów do potencjalnej grupy ryzyka objętej zagrożeniem niedosłuchu. Zdarza się jednak, iż to schorzenie pojawia się w późniejszym okresie życia. Możliwość jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem, dlatego też osoby starsze powinny regularnie kontrolować swoje słyszenie. Jeśli zauważasz u siebie lub u bliskich takie objawy, jak:

  • podnoszenie głosu w sytuacjach, które tego nie wymagają;
  • zbyt głośne oglądanie telewizji lub słuchanie radia (albo przebywanie zbyt blisko odbiornika);
  • częste rozkojarzenie, objawiające się brakiem reakcji na dźwiękowe bodźce otoczenia;
  • utrata orientacji w nowej, nieznanej przestrzeni (np. poza domem);
  • często powracające infekcje górnych dróg oddechowych i/lub objawy chorobowe tychże (np. zatkany nos, chrapanie)
  • niemożność słyszenia szeptu, szumu liści i innych dźwięków o niskim natężeniu,

może to oznaczać, że masz do czynienia ze wstępną fazą niedosłuchu. Wtedy należy skierować się do specjalisty-laryngologa, który zleci komplet niezbędnych do zdiagnozowania choroby badań i zaleci ewentualne dalsze leczenie. Pamiętać należy, że im szybciej prawidłowo zdiagnozujemy schorzenie, tym skuteczniejsze będzie mogło być leczenie.

Jak leczyć niedosłuch?

Leczenie schorzeń układu słuchowego polega na działaniach mających na celu przywrócenie możliwości słyszenia przez chorego dźwięków. Założenie zewnętrznego aparatu słuchowego jest tylko jedną z możliwości. W dobie techniki prącej naprzód dostępne są rozwiązania o wiele bardziej zaawansowane technologicznie, które pozwalają na zbliżoną do pełnej rejestrację bodźców dźwiękowych. Najpopularniejsze obecnie metody leczenia niedosłuchu to przede wszystkim:

  • wszczepienie implantu – urządzenie wszczepia się chirurgicznie w obręb ucha środkowego (ślimaka) poprzez bezpośrednie połączenie go z nerwem słuchowym. Jest to metoda skuteczna w większości przypadków trwałego niedosłuchu, ale wiąże się z koniecznością poddania się operacji;
  • leczenie farmakologiczne – polega ono na podawaniu odpowiednich leków. Jest to skuteczna metoda w przypadkach, gdy niedosłuch pojawia się nagle i ma podłoże np. wysiękowe lub alergiczne;
  • zabieg chirurgiczny – konieczny wtedy, gdy niedosłuch spowodowany jest obecnością w uchu ciała obcego lub nowotworu;

Jeśli Ty lub Twoi bliscy zmagają się z problemami słuchu skorzystaj z pomocy: https://medicuscare.pl/.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Korekta odstających uszu