Uzależnienie jest przewlekłą chorobą, która ma poważne skutki nie tylko dla organizmu, lecz także dla naszych relacji rodzinnych, sytuacji ekonomicznej i stanu emocjonalnego. Podjęcie leczenia u psychoterapeuty to nie żaden wstyd, lecz akt odwagi i odpowiedzialności.

Pierwszy krok: daj sobie pomóc

Zazwyczaj osoby, które trafiają na terapię uzależnień, podejmują decyzję o rozpoczęciu leczenia pod wpływem nacisków ze strony bliskich. Terapeuty nie traktują więc jako swojego sprzymierzeńca, lecz sojusznika roszczeniowego otoczenia. Budzi on nieufność i traktowany jest na dystans. Im wcześniej zdasz sobie sprawę z tego, że szczera rozmowa z psychoterapeutą to jedyna szansa, by wyrwać się z nałogu, tym szybciej zyskasz motywację do walki i uświadomisz sobie, że twój wysiłek ma sens. Jeśli odczuwasz wstyd i lęk, zdecyduj się najpierw na terapię indywidualną. Rozmowa w cztery oczy pomoże ci poczuć się rozumianym i akceptowanym, zbudować nić porozumienia między tobą a kimś, kto nie krytykuje, nie ocenia, nie ma emocjonalnego stosunku do twoich spraw, koncentruje się na tym, żeby ci pomóc. Psychoterapia skłania do autorefleksji i analizy dawnych doświadczeń, które być może sprawiły, że zacząłeś sięgać po używki i do tej pory wpływają destrukcyjnie na twoje życie. Bardzo często okazuje się, że zamknięcie otwartych kart przeszłości jest konieczne, by uporać się z nałogiem (więcej o przebiegu terapii dowiesz się na stronie Strefy myśli: http://strefamysli.pl/). Kiedy już zyskasz wgląd w siebie, rozpocznij terapię grupową. Stwarza ona okazję do tego, by bardzo szybko na przykładzie innych zidentyfikować mechanizmy obronne wspólne wszystkim, którzy wpadli w nałóg, i buduje niezwykłą atmosferę wsparcia.

Drugi krok: nie poddawaj się

Psychoterapia uzależnień to długotrwały proces, wymagający systematycznej pracy nad sobą. Kluczowej jest w niej pojęcie „zmiany”, która stanowi nadrzędny cel pacjenta. Kiedy uda się go osiągnąć, przychodzi stan euforii, ta jednak na początkowym etapie leczenia zawsze ustępuje w końcu miejsca poczuciu bezsilności względem nałogu. Odrzucenie używki jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki jest niemożliwe, za całkowicie uprawnione trzeba więc uznać traktowanie jako sukces małych przerw od sięgania po alkohol czy narkotyki. Już sześcio- czy dwunastogodzinna abstynencja może ci udowodnić, że jesteś w stanie obyć się bez używek. Następnym razem wydłuż ten czas dwukrotnie, a znów przekonasz się o swojej sile. Wszystko jest w twojej głowie. Gdy się złamiesz, nie zaprzeczaj, nie zamiataj tego pod dywan. Mów o wszystkim otwarcie – terapeuty nie uda ci się oszukać, a kłamstwo w tej sprawie dowodzi, że dalej jesteś pod wpływem mechanizmów, które determinują zachowania osób uzależnionych. Przerwanie abstynencji nigdy nie jest powodem do zaniechania leczenia i nie świadczy o jego nieskuteczności. Podjęcie trudu na nowo, po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji załamania z terapeutą, czyni pacjenta silniejszym, bardziej samoświadomym i mniej narażonym na to, że znowu ulegnie pokusie.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Dieta

7 porad jak wzmocnić układ pokarmowy

Czy znane Ci są: wzdęcia, biegunka, zgaga, ból brzucha? Jeśli tak to może świadczyć o tym, że Twój układ pokarmowy nie funkcjonuje poprawnie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Korekta odstających uszu