Uzależnienie jest przewlekłą chorobą, która ma poważne skutki nie tylko dla organizmu, lecz także dla naszych relacji rodzinnych, sytuacji ekonomicznej i stanu emocjonalnego. Podjęcie leczenia u psychoterapeuty to nie żaden wstyd, lecz akt odwagi i odpowiedzialności.

Pierwszy krok: daj sobie pomóc

Zazwyczaj osoby, które trafiają na terapię uzależnień, podejmują decyzję o rozpoczęciu leczenia pod wpływem nacisków ze strony bliskich. Terapeuty nie traktują więc jako swojego sprzymierzeńca, lecz sojusznika roszczeniowego otoczenia. Budzi on nieufność i traktowany jest na dystans. Im wcześniej zdasz sobie sprawę z tego, że szczera rozmowa z psychoterapeutą to jedyna szansa, by wyrwać się z nałogu, tym szybciej zyskasz motywację do walki i uświadomisz sobie, że twój wysiłek ma sens. Jeśli odczuwasz wstyd i lęk, zdecyduj się najpierw na terapię indywidualną. Rozmowa w cztery oczy pomoże ci poczuć się rozumianym i akceptowanym, zbudować nić porozumienia między tobą a kimś, kto nie krytykuje, nie ocenia, nie ma emocjonalnego stosunku do twoich spraw, koncentruje się na tym, żeby ci pomóc. Psychoterapia skłania do autorefleksji i analizy dawnych doświadczeń, które być może sprawiły, że zacząłeś sięgać po używki i do tej pory wpływają destrukcyjnie na twoje życie. Bardzo często okazuje się, że zamknięcie otwartych kart przeszłości jest konieczne, by uporać się z nałogiem (więcej o przebiegu terapii dowiesz się na stronie Strefy myśli: http://strefamysli.pl/). Kiedy już zyskasz wgląd w siebie, rozpocznij terapię grupową. Stwarza ona okazję do tego, by bardzo szybko na przykładzie innych zidentyfikować mechanizmy obronne wspólne wszystkim, którzy wpadli w nałóg, i buduje niezwykłą atmosferę wsparcia.

Drugi krok: nie poddawaj się

Psychoterapia uzależnień to długotrwały proces, wymagający systematycznej pracy nad sobą. Kluczowej jest w niej pojęcie „zmiany”, która stanowi nadrzędny cel pacjenta. Kiedy uda się go osiągnąć, przychodzi stan euforii, ta jednak na początkowym etapie leczenia zawsze ustępuje w końcu miejsca poczuciu bezsilności względem nałogu. Odrzucenie używki jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki jest niemożliwe, za całkowicie uprawnione trzeba więc uznać traktowanie jako sukces małych przerw od sięgania po alkohol czy narkotyki. Już sześcio- czy dwunastogodzinna abstynencja może ci udowodnić, że jesteś w stanie obyć się bez używek. Następnym razem wydłuż ten czas dwukrotnie, a znów przekonasz się o swojej sile. Wszystko jest w twojej głowie. Gdy się złamiesz, nie zaprzeczaj, nie zamiataj tego pod dywan. Mów o wszystkim otwarcie – terapeuty nie uda ci się oszukać, a kłamstwo w tej sprawie dowodzi, że dalej jesteś pod wpływem mechanizmów, które determinują zachowania osób uzależnionych. Przerwanie abstynencji nigdy nie jest powodem do zaniechania leczenia i nie świadczy o jego nieskuteczności. Podjęcie trudu na nowo, po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji załamania z terapeutą, czyni pacjenta silniejszym, bardziej samoświadomym i mniej narażonym na to, że znowu ulegnie pokusie.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Lifestyle

Zalety biżuterii wykonanej ze złota

Złote pierścionki, kolczyki, czy też naszyjniki są cennymi elementami dekoracyjnymi, które poza oczywistym dodawaniem prestiżu, posiadają wiele innych zalet.
Lifestyle

Skórzane must have każdego sezonu

Do najbardziej klasycznych ubrań damskich styliści bez wahania zaliczają dobrze dopasowane wąskie dżinsy, ołówkową spódniczkę, białą koszulę, małą czarną, czerwone szpilki, biały T-shirt i świetnie skrojoną marynarkę.
Reklama
Zdrowie

Cytologia - najważniejsze badanie kobiety

Cytologia to obowiązkowe badanie przesiewowe dla każdej kobiety niezależnie od wieku. Średnio raz na 3 lata, a najlepiej raz do roku sprawdzić czy wszystko jest w porządku.
Uroda

Pędzle do makijażu. Rodzaje, pielęgnacja.

Podobno najlepsi makijażyści wykonują make up za pomocą palców. Na pewno jest to dużo wygodniejsze, ale dodatkowo wymaga talentu i dużo więcej czasu na nałożenie kosmetyku.
Sport

Wypad w góry

Zima to idealny czas na wypad w góry. Nie tylko dla pasjonatów sportów zimowych, ale dla każdego zmiana klimatu z miejskiego na górski z czystym powietrzem zawsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Sport

5 sposobów jak rozruszać się po zimie

Kiedy za oknem słychać świergot ptaków i słońce coraz mocniej przygrzewa to znak, że wiosna już niedaleko. Aż chce się żyć, aż chce się ruszać, tańczyć i wyjść na dwór zaczerpnąć świeżego powietrza.
Dieta

Top 5 przeciwutleniaczy w żywności

Przeciwutleniacze – to związki chemiczne najczęściej pochodzenia roślinnego, które hamują lub opóźniają procesy utleniania różnych substancji.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Plastyka powiek