Zgaga to przypadłość, z którą od czasu do czasu zmierzyć się musi praktycznie każdy człowiek. Mówi się, że jest spowodowana nadmiernym łakomstwem. Jest w tym ziarno prawdy, ale zgaga może być również oznaką poważniejszej choroby. W tym tekście dowiesz się, czym dokładnie jest zgaga i jak sobie z nią radzić.

Zgaga - powszechny problem

Według wszelkich badań, zgaga zaraz po zatruciach pokarmowych stanowi jedną z najczęściej występujących dolegliwości przewodu pokarmowego. Jej podstawowymi objawami jest uczucie pieczenia w przełyku oraz tzw. kwaśne odbijanie. Można spotkać się również z cofaniem treści żołądkowej do przełyku oraz bólami za mostkiem i w nadbrzuszu. Zazwyczaj zgaga pojawia się po obfitym posiłku. Jest to reakcja żołądka na zbytnie przeciążenie treścią pokarmową. Jeżeli jednak nieprzyjemne palenie dopada Cię po każdym posiłku, niepokoi w nocy lub powoduje kaszel po posiłku, musisz koniecznie zasięgnąć porady lekarza – możesz mieć początki refluksu.

Od czego jest zgaga?

Zgaga zasadniczo jest reakcją organizmu na zjedzenie zbyt dużego posiłku, a co za tym idzie, układ pokarmowy wydziela nadmierną ilość kwasu powstałego w żołądku. Jeżeli chodzi o tę dolegliwość nie ma reguł – pojawia się zarówno po kwaśnym, jak i słodkim pokarmie. Nasilenie zgagi można zauważyć przy spożywaniu dużej ilości pokarmów przetworzonych, które są naszpikowane chemią, sztucznymi barwnikami i konserwantami. Znane są przypadki pojawienia się zgagi po jabłkach, czy kawie. Jak więc widzisz, nie jest łatwo powiedzieć co może być bezpośrednią przyczyną pojawienia się zgagi.

Kiedy zgaga jest zwiastunem refluksu?

Jeżeli czasami masz do czynienia ze zgagą i jest to wynik przejedzenia, nie musisz się raczej niczym martwić. Niedobrze jest wtedy, gdy zgaga staje się normą i występuje po każdym posiłku. Może to znaczyć, że rozwija się u Ciebie refluks, czyli choroba polegająca na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Objawy nasilają się przede wszystkim przy leżeniu lub schylaniu się. W przypadku gdy zauważysz u siebie tego typu objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza i poproś o badania. Szybko wykryty refluks może być skutecznie leczony i nie psuć komfortu Twojego życia.

Jak leczyć zgagę?

Przede wszystkim ważne jest to, by zmienić swoje nawyki żywieniowe. Zgaga, jak powszechnie wiadomo, towarzyszy osobom, które stosują dietę ciężkostrawna, np. jedzą dużo pieczonych rzeczy. Oprócz tego borykają się z nią również osoby lubiące się porządnie najeść, a czasami nawet przesadzić. Jeżeli więc wyeliminujesz ze swojej diety wszystkie ciężkie posiłki, masz dużą szansę na to, że złagodzisz objawy swojej zgagi. Jeżeli zmiana trybu życia Ci nie pomogła, zainteresuj się lekami bez recepty, które zmniejszają objętość kwasów żołądkowych i zatrzymują je, uniemożliwiając im cofanie się do przełyku. Większość z nich działa podobnie, ale jest jeden, którego działania od lat pomaga Polakom w walce ze zgagą. Wejdź na stronę http://www.rennie.pl/pl/zgaga/ i sprawdź jego skuteczność. Oprócz tego znajdziesz na rynku wiele innych środków, które mają podobno leczyć zgagę. Musisz być jednak ostrożny, ponieważ wiele z nich może okazać się zwyczajnymi bublami. Zapoznaj się ze składem środka, który chcesz użyć lub w razie wątpliwości skonsultuj jego użycie z lekarzem rodzinnym. Miej też pewność, że nie masz uczulenia na zawarte w lekach składniki.

Pozbądź się zgagi raz na zawsze!

Jak więc widzisz, zgaga może skutecznie uprzykrzyć codzienne życie, a w skrajnych wypadkach zwiastować poważną chorobę. Jak we wszystkim, tak i w walce ze zgagą potrzebny jest zdrowy rozsądek. Zacznij od zmiany trybu życia, a w razie konieczności skorzystaj z dostępnych środków medycznych. No i najważniejsza rzecz – nie objadaj się! Pamiętaj, że sygnał o sytości dociera do mózgu z opóźnieniem, dlatego nie śpiesz się podczas jedzenia i dawaj mózgowi na bieżąco “aktualizować informacje o stanie sytości”.

Co, gdy nie mogę sobie poradzić?

Nie zwlekaj i udaj się lekarza. Nieleczona zgaga może skutecznie uprzykrzyć Ci życie i sprawić, że radość z codziennych posiłków zniknie, a zamiast niej pojawi się ból i nieprzyjemne uczucie ognią palącego się w Twoim przełyku. Nie jest to nic, do czego należy się przyzwyczajać. Uwolnij się więc zgagi i zadbaj o swoje zdrowie. Gwarantujemy, że komfort Twojego życia znacznie wzrośnie. Dodatkowo uchronisz się przed groźnym schorzeniem, jakim jest refluks. Nie ryzykuj swoim zdrowiem i weź się na poważnie za swoją zgagę!ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Zdrowie

Sposób na alergię

Alergia na przestrzeni lat stała się dolegliwością, która otrzymała miano choroby cywilizacyjnej. Alergenem może być niemal każdy czynnik występujący w naszym środowisku.
Reklama
Zdrowie

Skuteczne sposoby na walkę z katarem

Katar należy do najczęstszych, a przy tym najbardziej uciążliwych dolegliwości. Zarówno jeśli występuje sam, jak i wtedy, gdy towarzyszy infekcji wirusowej.
Uroda

Jak rozpoznać naturalny kosmetyk

Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze.
Uroda

Makijaż permanentny brwi czy henna?

Objętość oraz ładny kształt brwi stanowią wynik długofalowej i konsekwentnej pielęgnacji. Niestety, brwi wielu Pań są z natury cienkie, przerzedzone i mają niewyraźny kształt.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Czy tatuaże są bezpieczne?

Moda na tatuaże osiągnęła swój szczyt. Coraz więcej młodych, ale i starszych, osób decyduje się na wykonanie permanentnego rysunku na skórze.
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Korekta odstających uszu
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.