Zgaga to przypadłość, z którą od czasu do czasu zmierzyć się musi praktycznie każdy człowiek. Mówi się, że jest spowodowana nadmiernym łakomstwem. Jest w tym ziarno prawdy, ale zgaga może być również oznaką poważniejszej choroby. W tym tekście dowiesz się, czym dokładnie jest zgaga i jak sobie z nią radzić.

Zgaga - powszechny problem

Według wszelkich badań, zgaga zaraz po zatruciach pokarmowych stanowi jedną z najczęściej występujących dolegliwości przewodu pokarmowego. Jej podstawowymi objawami jest uczucie pieczenia w przełyku oraz tzw. kwaśne odbijanie. Można spotkać się również z cofaniem treści żołądkowej do przełyku oraz bólami za mostkiem i w nadbrzuszu. Zazwyczaj zgaga pojawia się po obfitym posiłku. Jest to reakcja żołądka na zbytnie przeciążenie treścią pokarmową. Jeżeli jednak nieprzyjemne palenie dopada Cię po każdym posiłku, niepokoi w nocy lub powoduje kaszel po posiłku, musisz koniecznie zasięgnąć porady lekarza – możesz mieć początki refluksu.

Od czego jest zgaga?

Zgaga zasadniczo jest reakcją organizmu na zjedzenie zbyt dużego posiłku, a co za tym idzie, układ pokarmowy wydziela nadmierną ilość kwasu powstałego w żołądku. Jeżeli chodzi o tę dolegliwość nie ma reguł – pojawia się zarówno po kwaśnym, jak i słodkim pokarmie. Nasilenie zgagi można zauważyć przy spożywaniu dużej ilości pokarmów przetworzonych, które są naszpikowane chemią, sztucznymi barwnikami i konserwantami. Znane są przypadki pojawienia się zgagi po jabłkach, czy kawie. Jak więc widzisz, nie jest łatwo powiedzieć co może być bezpośrednią przyczyną pojawienia się zgagi.

Kiedy zgaga jest zwiastunem refluksu?

Jeżeli czasami masz do czynienia ze zgagą i jest to wynik przejedzenia, nie musisz się raczej niczym martwić. Niedobrze jest wtedy, gdy zgaga staje się normą i występuje po każdym posiłku. Może to znaczyć, że rozwija się u Ciebie refluks, czyli choroba polegająca na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Objawy nasilają się przede wszystkim przy leżeniu lub schylaniu się. W przypadku gdy zauważysz u siebie tego typu objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza i poproś o badania. Szybko wykryty refluks może być skutecznie leczony i nie psuć komfortu Twojego życia.

Jak leczyć zgagę?

Przede wszystkim ważne jest to, by zmienić swoje nawyki żywieniowe. Zgaga, jak powszechnie wiadomo, towarzyszy osobom, które stosują dietę ciężkostrawna, np. jedzą dużo pieczonych rzeczy. Oprócz tego borykają się z nią również osoby lubiące się porządnie najeść, a czasami nawet przesadzić. Jeżeli więc wyeliminujesz ze swojej diety wszystkie ciężkie posiłki, masz dużą szansę na to, że złagodzisz objawy swojej zgagi. Jeżeli zmiana trybu życia Ci nie pomogła, zainteresuj się lekami bez recepty, które zmniejszają objętość kwasów żołądkowych i zatrzymują je, uniemożliwiając im cofanie się do przełyku. Większość z nich działa podobnie, ale jest jeden, którego działania od lat pomaga Polakom w walce ze zgagą. Wejdź na stronę http://www.rennie.pl/pl/zgaga/ i sprawdź jego skuteczność. Oprócz tego znajdziesz na rynku wiele innych środków, które mają podobno leczyć zgagę. Musisz być jednak ostrożny, ponieważ wiele z nich może okazać się zwyczajnymi bublami. Zapoznaj się ze składem środka, który chcesz użyć lub w razie wątpliwości skonsultuj jego użycie z lekarzem rodzinnym. Miej też pewność, że nie masz uczulenia na zawarte w lekach składniki.

Pozbądź się zgagi raz na zawsze!

Jak więc widzisz, zgaga może skutecznie uprzykrzyć codzienne życie, a w skrajnych wypadkach zwiastować poważną chorobę. Jak we wszystkim, tak i w walce ze zgagą potrzebny jest zdrowy rozsądek. Zacznij od zmiany trybu życia, a w razie konieczności skorzystaj z dostępnych środków medycznych. No i najważniejsza rzecz – nie objadaj się! Pamiętaj, że sygnał o sytości dociera do mózgu z opóźnieniem, dlatego nie śpiesz się podczas jedzenia i dawaj mózgowi na bieżąco “aktualizować informacje o stanie sytości”.

Co, gdy nie mogę sobie poradzić?

Nie zwlekaj i udaj się lekarza. Nieleczona zgaga może skutecznie uprzykrzyć Ci życie i sprawić, że radość z codziennych posiłków zniknie, a zamiast niej pojawi się ból i nieprzyjemne uczucie ognią palącego się w Twoim przełyku. Nie jest to nic, do czego należy się przyzwyczajać. Uwolnij się więc zgagi i zadbaj o swoje zdrowie. Gwarantujemy, że komfort Twojego życia znacznie wzrośnie. Dodatkowo uchronisz się przed groźnym schorzeniem, jakim jest refluks. Nie ryzykuj swoim zdrowiem i weź się na poważnie za swoją zgagę!ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Lifestyle

Zalety biżuterii wykonanej ze złota

Złote pierścionki, kolczyki, czy też naszyjniki są cennymi elementami dekoracyjnymi, które poza oczywistym dodawaniem prestiżu, posiadają wiele innych zalet.
Lifestyle

Skórzane must have każdego sezonu

Do najbardziej klasycznych ubrań damskich styliści bez wahania zaliczają dobrze dopasowane wąskie dżinsy, ołówkową spódniczkę, białą koszulę, małą czarną, czerwone szpilki, biały T-shirt i świetnie skrojoną marynarkę.
Reklama
Dziecko

Wyprawka dla dziecka do szpitala

Przygotowując wyprawkę do szpitala, łatwo się w tym wszystkim pogubić. O czym należy pamiętać, żeby nie wziąć za dużo niepotrzebnych rzeczy, a przygotować tylko te ważne i potrzebne?
Zdrowie

Czym jest Hashimoto?

Problemy z tarczycą ma dziś już niestety większość z nas i coraz częściej związane są one z zaburzeniami układu immunologicznego. Czy to nadczynność czy niedoczynność gruczołu tarczycy?
Zdrowie

Cytologia - najważniejsze badanie kobiety

Cytologia to obowiązkowe badanie przesiewowe dla każdej kobiety niezależnie od wieku. Średnio raz na 3 lata, a najlepiej raz do roku sprawdzić czy wszystko jest w porządku.
Uroda

Usuwanie żelu lub hybrydy z paznokci

Większość z nas kobiet jest niezadowolona ze swoich paznokci. Albo osłabione i łamliwe albo rozdwajające się, a pomalowane zwykłym lakierem już po trzech dniach wyglądają okropnie.
Sport

Wypad w góry

Zima to idealny czas na wypad w góry. Nie tylko dla pasjonatów sportów zimowych, ale dla każdego zmiana klimatu z miejskiego na górski z czystym powietrzem zawsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Lifestyle

Zalety biżuterii wykonanej ze złota

Złote pierścionki, kolczyki, czy też naszyjniki są cennymi elementami dekoracyjnymi, które poza oczywistym dodawaniem prestiżu, posiadają wiele innych zalet.
Dieta

Nadmiar kilogramów_ Wykorzystaj moc spalacza REDOX extreme

Praca siedząca, brak ruchu, czy chęci na to, aby spędzić wolny czas aktywnie, sprawia, że czasem zaczynamy zmieniać naszą garderobę na dużo większą, a wygląd osoby w lustrze nie przypomina już tej, którą jeszcze do niedawna widzieliśmy.
Dieta

Top 5 przeciwutleniaczy w żywności

Przeciwutleniacze – to związki chemiczne najczęściej pochodzenia roślinnego, które hamują lub opóźniają procesy utleniania różnych substancji.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Hemoroidy - Leczenie i operacje