Na hemoroidy cierpi 50% światowej populacji osób po 50. r.ż. Żylaki odbytu, jak inaczej określa się hemoroidy częściej występują u osób starszych, jednak dotyczą też młodych, szczególnie kobiety w ciąży, osoby z nadwagą i otyłe oraz mające problemy z regularnymi wypróżnieniami. Jak zapobiegać i leczyć tę uciążliwą przypadłość.

Hemoroidy – czym są i jak powstają

Guzki krwawnicze położone w kanale odbytu to element budowy ciała każdej zdrowej osoby. Struktury zbudowane z naczyń krwionośnych, tkanki łącznej i niewielkiej ilości mięśni ułatwiają oddawanie stolca. Tylko u niektórych osób guzki powiększają się lub rozwija się w nich stan zapalny. Patologiczne zmiany określa się jako chorobę hemoroidalną (potocznie: hemoroidy).

Choroba hemoroidalna obejmuje 2 główne rodzaje hemoroidów – hemoroidy zewnętrzne (żylaki odbytu) oraz niewidoczne wewnętrzne. Wyróżnia się 4 stopnie zaawansowania hemoroidów wewnętrznych , a w tym:

  • I stopień – guzki krwawnicze występujące w kanale odbytu i uwypuklające się podczas parcia
  • II – guzki uwypuklające się podczas parcia i samoistnie powracające
  • III stopień – guzki uwypuklają się podczas parcia i trzeba samodzielnie odprowadzić je do kanału odbytu
  • IV stopień – guzki są trwale wypadnięte i nie da się ich odprowadzić

Hemoroidy powstają na skutek wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, co spowalnia cofanie się krwi w żyle odbytniczej górnej. W kanale odbytu powstają wtedy poszerzenia żylne.

Hemoroidy –objawy i przyczyny

Do najpowszechniej występujących i najbardziej uciążliwych należą hemoroidy zewnętrzne. Powodują ból w okolicy odbytu, uciążliwe swędzenie i trudności w siedzeniu. Za pierwsze objawy żylaków odbytu uznaje się stale odczuwany ból okołoodbytowy, bolesność podczas oddawania stolca, opuchnięcie okolic odbytu i uciążliwe swędzenie, a także krew widoczną na papierze toaletowym. Hemoroidy pojawiają się spontanicznie, najczęściej na skutek silnego parcia. Mogą wystąpić też przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów i regularnych ćwiczeniach z dużymi obciążeniami.

W przypadku niebolesnych hemoroidów wewnętrznych, objawem jest krew obecna w stolcu (obecność krwi zawsze należy skonsultować z lekarzem, bo może być to symptomem poważniejszych chorób) oraz guzki uwypuklające się podczas parcia. Pacjenci cierpiący na nieodprowadzalne guzki skarżą się również na podrażnienia w okolicy odbytu, nadmierną ilość gromadzącego się śluzu oraz uczucie utknięcia stolca.

Medycyna nie określa jednoznacznej przyczyny występowania hemoroidów. Uważa się, że choroba hemoroidalna wiąże się z zaburzeniami rytmu wypróżnień (częste zatwardzenia lub biegunki), czynnikami genetycznymi, podeszłym wiekiem, niezbilansowaną dietą ubogą w błonnik i wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej (np. na skutek ciąży lub wodobrzusza).

Do czynników zwiększających ryzyko schorzenia należy także nadmierna waga, przewlekły kaszel, siedzący tryb życia i osłabienie mięśni dna miednicy. Hemoroidy pojawiają się często również u kobiet ciężarnych na skutek ciśnienia, jakie płód wywiera na jamę brzuszną. Problem ustępuje jednak najczęściej po urodzeniu dziecka i nie wymaga leczenia ani interwencji chirurgicznej.

Hemoroidy – zapobieganie i leczenie

U osób, których rodzice cierpieli na chorobę hemoroidalną znacznie wzrasta ryzyko tego schorzenia. Jako środek zapobiegawczy na hemoroidy uznaje się zbilansowaną dietę bogatą w błonnik oraz odpowiednie nawadnianie organizmu. Dzięki temu zapobiega się zatwardzeniom, a przez to nadmiernemu parciu podczas oddawania stolca i napinania struktur otaczających odbyt.

Profilaktyka zakłada również oddawanie stolca od razu, kiedy czuje się taką potrzebę, regularną aktywność fizyczną, unikanie nadmiernego parcia i nagłego podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów oraz unikanie długiego siedzenia lub stania.

W pierwszym okresie po rozpoznaniu choroby u pacjentów rozpoczyna się leczenie dietetyczne w oparciu o dietę bogatoresztkową i podaż płynów w ilości 2,5 l/dziennie. U większości chorych stosujących się do zaleceń dietetycznych powraca regularny tryb wypróżnień, a dolegliwości związane z chorobą hemoroidalną ustępują.

W leczeniu, oprócz metod zachowawczych, stosuje się również środki działające miejscowo i ogólnie. Preparaty w postaci czopków, maści i kremów zawierają połączenia leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwświądowych. Pacjenci mogą stosować np. czopki łagodzące objawy żylaków odbytu takie jak lek Ruskorex zawierający tetrakainę (substancję znieczulającą) oraz ruskogeninę (substancję uszczelniającą naczynia krwionośne) http://www.ruskorex.pl/. Preparat działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i uszczelniająco na naczynia krwionośne, a także łagodzi świąd, pieczenie i ból spowodowane hemoroidami.

Pacjentom zaleca się również stosowanie maści zawierających hydrokortyzon i jego pochodne, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. W łagodzeniu objawów stosuje się także leki ściągające z taniną oraz tlenkiem bizmutu.

Jako uzupełnienie terapii, cierpiącym na hemoroidy poleca się również stosowanie ciepłych nasiadówek w okresach silnego bólu.

Rozpoczęcia leczenia choroby hemoroidalnej wymaga zawsze konsultacji ze specjalistą. Objawy towarzyszące żylakom odbytu mogą świadczyć również o innych schorzeniach, dlatego tylko lekarz na podstawie badania proktologicznego może podjąć decyzję o podaniu odpowiednich środków leczniczych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!ARTYKUŁ PARTNER

Najpopularniejsze
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Reklama
Zdrowie

Osteoporoza w menopauzie

Okres menopauzy predysponuje do rozwoju szeregu chorób charakterystycznych dla wieku dojrzałego oraz starczego. Związane jest to z występującym fizjologicznie niedoborem hormonów płciowych.
Lifestyle

Zalety biżuterii wykonanej ze złota

Złote pierścionki, kolczyki, czy też naszyjniki są cennymi elementami dekoracyjnymi, które poza oczywistym dodawaniem prestiżu, posiadają wiele innych zalet.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Hemoroidy - Leczenie i operacje