Statystyczny Polak śpi nieco ponad 8 godzin na dobę, czyli spędza w łóżku 1/3 swego całego życia. Raport TNS „Jak śpią Polacy?” wskazuje, iż co drugi z nas jest w stanie zrezygnować z dobrego snu na rzecz kariery. O dziwo, nie sprawia to żadnych trudności, ponieważ 50% osób nie jest zadowolonych z tej formy odpoczynku. To bardzo cenna wskazówka, ponieważ pozwala sobie uświadomić, jak ważną rolę odgrywa sen w życiu każdego człowieka i jak niewiele trzeba, by zaburzyć nocny czas regeneracji i relaksu, skoro tak łatwo jesteśmy w stanie z niego zrezygnować.

Zdrowotne aspekty snu

Dlaczego śpimy? To pytanie spędzające sen z powiek tysiącom uczonych na świecie. Powstały różnorodne publikacje na temat snu, jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować bez odpowiedniej dawki snu. Śpimy, ponieważ w ten sposób odpoczywamy. Organizm niejako wygasa świadomość oraz ośrodek nerwowo-mięśniowy, nieustannie pracuje jedynie układ oddechowy. Sen ma bardzo ważne znaczenie dla funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego: niewyspany mózg się kurczy, zanikają neurony, pojawiają się kłopoty z pamięcią i zaburzenia rzeczywistości, mogą powstać nawet tak zwane fałszywe wspomnienia, które są odbierane jako realne, prawdziwe przeżycia. Zapotrzebowanie na sen jest zależne nie tylko od trybu życia i odziedziczonych skłonności, ale przede wszystkim od wieku: generalnie im młodsza osoba, tym więcej snu potrzebuje. Niemowlaki są wstanie spać nawet 20 godzin na dobę, nastolatek potrzebuje około 9 godzin by aktywnie i efektywnie funkcjonować, dorosły człowiek zadowoli się 7-8 godzinami snu, zaś emerytowi wystarczy zaledwie 5-6 godzin, by zregenerować swe siły.

Dlaczego wybór materaca jest taki ważny?

Odpowiednio dobrany, wyprofilowany materac nie tylko sprawi, że ciało będzie leżało w odpowiedniej pozycji, ale przede wszystkim wspomoże i odciąży mięśnie kręgosłupa. Dobrze dobrany materac nie powoduje bólu kręgosłupa. Mitem jest stwierdzenie, iż osoby borykające się z bólami układu mięśniowo-szkieletowego powinny korzystać wyłącznie z twardych materaców ortopedycznych. Powinno to zostać skonsultowane ze specjalistą, ponieważ często okazuje się, że to bóle są wynikiem złej jakości materaca a nie problemów ze zdrowiem. Wystarczy wymiana jednego elementu w sypialni, by pozbyć się problemu. A jak to wygląda w praktyce? Niestety, badania rynku nie pozostawiają złudzeń: niemal co drugi Polak jest rzadko zadowolony ze swego snu, zaś blisko 75% rodaków ma problemy ze snem: budzenie w nocy, uczucie znużenia i senności o poranku, a także problemy z samym zaśnięciem to najczęściej wymienianie trudności. Z pewnością znaczną część z nich można całkowicie wyeliminować, decydując się na zakup dobrego materaca. Jak wskazuje raport TNS „Sen Polaków”, aż ¾ z nas nie posiada własnego łóżka z ramą i materacem! Dominują różnego rodzaju sofy, wersalki, rozkładane kanapy i narożniki, które niechybnie wpływają na proces snu. Wystarczy jedna doba, aby organizm był mniej wydajny, o 40% spada zdolność zapamiętywania nowych rzeczy, spada poziom glukozy we krwi, co oznacza, że ciało ma mniej energii i zaczyna odkładać w postaci zapasu tłuszczu spożywany pokarm (jednym słowem niewyspane osoby szybciej tyją), czas reakcji dwukrotnie zwalnia, często pojawia się ból głowy i poczucie przyśpieszonego czasu.

Jak temu wszystkiemu zaradzić? Skoro 1/3 życia spędzamy w łóżku, to powinniśmy zadbać o to, co w nim najcenniejsze, czyli materac. Dobrej jakości produkt zapewnia idealne podparcie dla całego ciała i jednocześnie redukuje nacisk na odcinek szyjny kręgosłupa. Ponadto bez trudności odprowadza ciepło organizmu i dopasowuje się kształtem do sylwetki śpiącego. Gdzie można znaleźć takie materace do spania? Przede wszystkim w dobrych salonach meblowych sprzedających oryginalne, wysokiej jakości materace firm specjalizujących się w tej branży. Na przykład wyroby marki Tempur posiadają tak zwaną „pamięć kształtu” – dopasowują się do ciężaru ciała i rozkładają go równomiernie wzdłuż całego materacu, zaś po przebudzenia powracają do swego pierwotnego kształtu. Firma posiada cztery warianty materacy: Tempur Hybrid, Tempur Contour, Tempur Cloud oraz Tempur Sensation, które dopiera się odpowiednio do potrzeb klienta. Warto podkreślić, iż jakość produktów jest tak niezawodna, dzięki czemu producent zapewnia 10-letnią gwarancję na swoje wyroby. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem http://pl.tempur.com/materace/.

Jak zapewnić sobie zdrowy sen?

Nie ulega wątpliwości, iż przestrzeganie kilku ważnych wskazówek poprawi jakość snu i pomoże w regeneracji ciała po ciężkim wysiłku fizycznym. Dobrze dobrany materac stanowi 90% sukcesu dobrego snu, kolejne czynniki mające wpływ na zdrowy, spokojny sen to:

  • Kontrolowanie stałej pory kładzenia się spać;
  • Zredukowanie ilości spożywanej kofeiny (zarówno w kawie, jak i czarnej herbacie) oraz cukru (a zwłaszcza napojów gazowanych);
  • Spożywanie lekkostrawnej kolacji – nie powinno się kłaść z pustym żołądkiem. Ostatnio posiłek należy spożyć 2-3 godziny przed snem;
  • Niewskazane jest oglądanie telewizji oraz przesiadywanie przed ekranem komputera tuż przed snem, ponieważ światło pobudza receptory wzrokowe do aktywnego działania.

Naukowcy z Harvardu opublikowali w 2012 roku wyniki badań wskazujących na bardzo negatywny wpływ sztucznego światła na nasz biologiczny zegar. Zmniejsza ono wydzielanie melatoniny i innych hormonów, co bezpośrednia przekłada się na zwiększenie występowania problemów ze snem. Aby temu zaradzić należy unikać niebieskiego światła emitowanego przez elektromedia nawet 3 godziny przed snem zaś do oświetlania pokoi zaleca się używanie ciemnego, czerwonego światła. A jak wygląda typowy sen statystycznego Polaka? Według badań przeprowadzonych przez TNS, połowa rodaków śpi tyle samo czasu na tygodniu, jak i w weekendy, siedem na dziesięć osób przywiązuje wagę do snu i stara się wykorzystywać ten czas w najlepszy sposób. A co zrobić, by mieć energię o poranku? Trzeba od razu wstawać z łóżka (drzemki rozleniwiają organizm) i wykonać kilka prostych, rozciągających ćwiczeń. Dawka ruchu z rana sprawi, iż ciało będzie miało energię na cały dzień, ponieważ zostaje wydzielona adrenalina.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

RED BURN – by wreszcie schudnąć!

Na rynku istnieje wiele specyfików, których zadaniem jest pomoc w osiągnięciu wymarzonej, niższej wagi ciała. Nie wszystkie jednak działają tak skutecznie jak Red Burn!
Zdrowie

Czym jest tachykardia?

Najczęstsze objawy choroby to przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej i duszności. Bywa też reakcją na alkohol, leki, kofeinę bądź nikotynę.
Reklama
Zdrowie

Przesilenie wiosenne – czym jest?

Nadchodzi wiosna - teoretycznie ludziom powinno chcieć się żyć, jednak prawda je zupełnie inna – jesteśmy przemęczeni i kompletnie na nic nie mamy ochoty.
Zdrowie

Czym jest tachykardia?

Najczęstsze objawy choroby to przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej i duszności. Bywa też reakcją na alkohol, leki, kofeinę bądź nikotynę.
Uroda

Czym jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna to dziedzina zajmująca się eliminowaniem wszelkiego rodzaju niedoskonałości związanych z ludzkim ciałem. Mieści się pomiędzy chirurgią plastyczną a kosmetologią.
Dieta

RED BURN – by wreszcie schudnąć!

Na rynku istnieje wiele specyfików, których zadaniem jest pomoc w osiągnięciu wymarzonej, niższej wagi ciała. Nie wszystkie jednak działają tak skutecznie jak Red Burn!
Dieta

Zdrowe herbaty na wiosnę

Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu. Znakomicie sprawdzą się w tej roli zdrowotne herbatki wzmacniające, których wybór jest naprawdę duży.
Reklama
Plastyka powiek
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.