Tachykardia to przyspieszony rytm zatokowy serca. Znane są takie rodzaje schorzenia, jak: tachykardia zatokowa, częstoskurcz komorowy oraz częstoskurcz nadkomorowy. Najczęstsze objawy choroby to przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej i duszności.

Przyczyny powstania tachykardii

Tachykardia jest to przyspieszony rytm zatokowy serca, który wynosi ponad 100 uderzeń na minutę. Może pojawić się na skutek działania chorób i dolegliwości, takich jak: anemia, niedociśnienie, niedokrwienie serca, duszności, gorączka, odwodnienie, niedocukrzenie bądź stany zapalne. Bywa też reakcją na alkohol, leki, kofeinę bądź nikotynę.

Rodzaje tachykardii

Wyróżnia się następujące rodzaje tachykardii:

  • zatokowa – to przyspieszenie rytmu serca powyżej 100 uderzeń na minutę; można ją podzielić na adekwatną, a więc będącą reakcją fizjologiczną na wysiłek bądź silne emocje oraz nieadekwatną, która pojawia się u niewspółmiernie do sytuacji – często cierpią na nią młode i wrażliwe kobiety;
  • częstoskurcz komorowy, w trakcie którego rytm serca przyspiesza do 200 uderzeń na minutę; charakteryzują go również słabe skurcze mięśnia komór sercowych, które mogą przekształcić się w groźne dla życia migotanie komór bądź niewydolność krążenia;
  • częstoskurcz nadkomorowy: występuje nawrotny częstoskurcz przedsionkowo-komorowy węzłowy, nawrotny częstoskurcz przedsionkowo-komorowy bądź częstoskurcz przedsionkowy.

Tachykardia – objawy

Objawy tachykardii zależą od jej rodzaju oraz miejsca pojawienia się zaburzeń rytmu. Najczęściej pojawiają się:

  • szybkie i nierówne bicie serca,
  • przeskakiwanie w klatce piersiowej, palpitacje serca,
  • ból za mostkiem,
  • duszności połączone ze spłyconym i przyspieszonym oddechem,
  • zawroty głowy i osłabienie,
  • utrata przytomności, omdlenia,
  • oblewający zimny pot wraz z pojawiającym się uczuciem strachu.

Tachykardia niekiedy nie daje żadnych objawów. Symptomy choroby mogą być też bardzo łagodne, a chorzy nie zwracają na nich uwagi. O schorzeniu niekiedy dowiadują się dopiero po pojawieniu się powikłań, np. udarze wraz z migotaniem przedsionków. Jeśli pojawiają się powyższe objawy, należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje schorzenie i w razie potrzeby zaleci terapię. Leczenie tachykardii wymaga zbadania jej przyczyny i polega na jej usunięciu.

Do przygotowania artykułu wykorzystano informacje zawarte w serwisie Apteline.pl
ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Uroda

Jak rozpoznać naturalny kosmetyk

Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze.
Reklama
Zdrowie

Anemia bez tajemnic – jak poradzić sobie z chorobą

Anemia jest poważną dolegliwością, mogącą sygnalizować występowanie w organizmie innych chorób. Z tego powodu bardzo ważne jest robienie regularnych badań, które pokażą, czy nie zmagamy się z tą chorobą.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Jak dobrać firany do sypialni?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. W nim kończymy i zaczynamy dzień, ma ona zatem niebagatelny wpływ na nasz nastrój. Jak udekorować okno w sypialni?
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Reklama
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.
Korekta odstających uszu