Tachykardia to przyspieszony rytm zatokowy serca. Znane są takie rodzaje schorzenia, jak: tachykardia zatokowa, częstoskurcz komorowy oraz częstoskurcz nadkomorowy. Najczęstsze objawy choroby to przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej i duszności.

Przyczyny powstania tachykardii

Tachykardia jest to przyspieszony rytm zatokowy serca, który wynosi ponad 100 uderzeń na minutę. Może pojawić się na skutek działania chorób i dolegliwości, takich jak: anemia, niedociśnienie, niedokrwienie serca, duszności, gorączka, odwodnienie, niedocukrzenie bądź stany zapalne. Bywa też reakcją na alkohol, leki, kofeinę bądź nikotynę.

Rodzaje tachykardii

Wyróżnia się następujące rodzaje tachykardii:

  • zatokowa – to przyspieszenie rytmu serca powyżej 100 uderzeń na minutę; można ją podzielić na adekwatną, a więc będącą reakcją fizjologiczną na wysiłek bądź silne emocje oraz nieadekwatną, która pojawia się u niewspółmiernie do sytuacji – często cierpią na nią młode i wrażliwe kobiety;
  • częstoskurcz komorowy, w trakcie którego rytm serca przyspiesza do 200 uderzeń na minutę; charakteryzują go również słabe skurcze mięśnia komór sercowych, które mogą przekształcić się w groźne dla życia migotanie komór bądź niewydolność krążenia;
  • częstoskurcz nadkomorowy: występuje nawrotny częstoskurcz przedsionkowo-komorowy węzłowy, nawrotny częstoskurcz przedsionkowo-komorowy bądź częstoskurcz przedsionkowy.

Tachykardia – objawy

Objawy tachykardii zależą od jej rodzaju oraz miejsca pojawienia się zaburzeń rytmu. Najczęściej pojawiają się:

  • szybkie i nierówne bicie serca,
  • przeskakiwanie w klatce piersiowej, palpitacje serca,
  • ból za mostkiem,
  • duszności połączone ze spłyconym i przyspieszonym oddechem,
  • zawroty głowy i osłabienie,
  • utrata przytomności, omdlenia,
  • oblewający zimny pot wraz z pojawiającym się uczuciem strachu.

Tachykardia niekiedy nie daje żadnych objawów. Symptomy choroby mogą być też bardzo łagodne, a chorzy nie zwracają na nich uwagi. O schorzeniu niekiedy dowiadują się dopiero po pojawieniu się powikłań, np. udarze wraz z migotaniem przedsionków. Jeśli pojawiają się powyższe objawy, należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje schorzenie i w razie potrzeby zaleci terapię. Leczenie tachykardii wymaga zbadania jej przyczyny i polega na jej usunięciu.

Do przygotowania artykułu wykorzystano informacje zawarte w serwisie Apteline.pl
ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Korekta odstających uszu