Problemy z tarczycą ma dziś już niestety większość z nas i coraz częściej związane są one z zaburzeniami układu immunologicznego. Czy to nadczynność czy niedoczynność gruczołu tarczycy, każda z nich powinna być odpowiednio szybko zdiagnozowana i leczona przez endokrynologa. Czym zatem jest Hashimoto, jak je rozpoznać i jak leczyć? Warto wiedzieć czy Hashimoto nie dotyczy właśnie Ciebie.

Czym jest Hashimoto?

Choroba Hashimoto to przewlekły stan zapalny tarczycy wywołany zaburzeniami ze strony układu immunologicznego. Głównym zadaniem układu odpornościowego jest chronić organizm przed zakażeniami, a przy Hashimoto ochrona ta zamienia się w atak przeciw własnemu organizmowi. Tworzą się w ten sposób przeciwciała skierowane przeciw tarczycy, niszczące ją i zmniejszające w ten sposób produkcję hormonów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Hashimoto przyczynia się tym samym do powstania niedoczynności tarczycy. Chorobie Hashimoto nie da się niestety zapobiec, bo jest ona uwarunkowana genetycznie, o czym warto pamiętać mając takie przypadki w najbliższej rodzinie. Najlepszą pomocą przy Hashimoto jest jego szybkie zdiagnozowanie i podjęcie leczenia.

Objawy Hashimoto

    Objawy dla choroby Hashimoto są dość charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy:
  • powiększone wole na szyi,
  • przewlekłe zmęczenie i senność,
  • uczucie zimna,
  • zwiększona masa ciała i zaparcia,
  • sucha i łuszcząca się blada skóra i włosy,
  • zaburzenia miesiączkowania i niepłodność,
  • nadciśnienie,
  • zaburzenia pamięci, a nawet depresja.

Choć objawy są dość dokuczliwe i zmniejszają naszą codzienną wydajność to mają one różne nasilenie, przewlekle przez wiele lat chorowania.

Czytaj również: Dieta roślinna - moda czy zdrowy rozsądek?

Podstawowymi badania, które pomogą nam zdiagnozować chorobę Hashimoto są badania krwi oceniające czynność tarczycy tzw. TSH. A gdy wynik badania będzie powyżej normy to oznacza się wtedy dodatkowo stężenia wolnej tyroksyny badaniem FT4 oraz stężenie przeciwciał anty-TPO w surowicy, które wskazują na występowanie Hashimoto. Również na obrazie USG widać, że tarczyca jest znacznie zmniejszona lub mniej echogeniczna, co może potwierdzić diagnozę.

Jak leczyć Hashimoto?

Niestety Hashimoto to choroba przewlekła niemożliwa do całkowitego wyleczenia. Jedyne co można zrobić to unormować stan niedoczynności tarczycy poprzez regularne przyjmowanie brakujących hormonów. Ma to celu przywrócić normalne funkcjonowanie organizmu. Przeprowadza się to za pomocą syntetycznie wytworzonego hormonu w postaci lewotyroksyny przyjmowanej przez całe życie.


Najpopularniejsze
Reklama
No items found.
Zdrowie

Witaminy a zdrowie

Prawidłowa i zbilansowana dieta opiera się o dostarczanie organizmowi określonej dawki składników mineralnych i witamin każdego dnia. Naukowcy opracowali specjalną tabelę dziennego zapotrzebowania na określone składniki.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Hemoroidy - Leczenie i operacje