Problemy z tarczycą ma dziś już niestety większość z nas i coraz częściej związane są one z zaburzeniami układu immunologicznego. Czy to nadczynność czy niedoczynność gruczołu tarczycy, każda z nich powinna być odpowiednio szybko zdiagnozowana i leczona przez endokrynologa. Czym zatem jest Hashimoto, jak je rozpoznać i jak leczyć? Warto wiedzieć czy Hashimoto nie dotyczy właśnie Ciebie.

Czym jest Hashimoto?

Choroba Hashimoto to przewlekły stan zapalny tarczycy wywołany zaburzeniami ze strony układu immunologicznego. Głównym zadaniem układu odpornościowego jest chronić organizm przed zakażeniami, a przy Hashimoto ochrona ta zamienia się w atak przeciw własnemu organizmowi. Tworzą się w ten sposób przeciwciała skierowane przeciw tarczycy, niszczące ją i zmniejszające w ten sposób produkcję hormonów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Hashimoto przyczynia się tym samym do powstania niedoczynności tarczycy. Chorobie Hashimoto nie da się niestety zapobiec, bo jest ona uwarunkowana genetycznie, o czym warto pamiętać mając takie przypadki w najbliższej rodzinie. Najlepszą pomocą przy Hashimoto jest jego szybkie zdiagnozowanie i podjęcie leczenia.

Objawy Hashimoto

    Objawy dla choroby Hashimoto są dość charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy:
  • powiększone wole na szyi,
  • przewlekłe zmęczenie i senność,
  • uczucie zimna,
  • zwiększona masa ciała i zaparcia,
  • sucha i łuszcząca się blada skóra i włosy,
  • zaburzenia miesiączkowania i niepłodność,
  • nadciśnienie,
  • zaburzenia pamięci, a nawet depresja.

Choć objawy są dość dokuczliwe i zmniejszają naszą codzienną wydajność to mają one różne nasilenie, przewlekle przez wiele lat chorowania.

Czytaj również: Dieta roślinna - moda czy zdrowy rozsądek?

Podstawowymi badania, które pomogą nam zdiagnozować chorobę Hashimoto są badania krwi oceniające czynność tarczycy tzw. TSH. A gdy wynik badania będzie powyżej normy to oznacza się wtedy dodatkowo stężenia wolnej tyroksyny badaniem FT4 oraz stężenie przeciwciał anty-TPO w surowicy, które wskazują na występowanie Hashimoto. Również na obrazie USG widać, że tarczyca jest znacznie zmniejszona lub mniej echogeniczna, co może potwierdzić diagnozę.

Jak leczyć Hashimoto?

Niestety Hashimoto to choroba przewlekła niemożliwa do całkowitego wyleczenia. Jedyne co można zrobić to unormować stan niedoczynności tarczycy poprzez regularne przyjmowanie brakujących hormonów. Ma to celu przywrócić normalne funkcjonowanie organizmu. Przeprowadza się to za pomocą syntetycznie wytworzonego hormonu w postaci lewotyroksyny przyjmowanej przez całe życie.


Najpopularniejsze
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Reklama
Zdrowie

Osteoporoza w menopauzie

Okres menopauzy predysponuje do rozwoju szeregu chorób charakterystycznych dla wieku dojrzałego oraz starczego. Związane jest to z występującym fizjologicznie niedoborem hormonów płciowych.
Lifestyle

Zalety biżuterii wykonanej ze złota

Złote pierścionki, kolczyki, czy też naszyjniki są cennymi elementami dekoracyjnymi, które poza oczywistym dodawaniem prestiżu, posiadają wiele innych zalet.
Lifestyle

Skórzane must have każdego sezonu

Do najbardziej klasycznych ubrań damskich styliści bez wahania zaliczają dobrze dopasowane wąskie dżinsy, ołówkową spódniczkę, białą koszulę, małą czarną, czerwone szpilki, biały T-shirt i świetnie skrojoną marynarkę.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Korekta odstających uszu