Cytologia to obowiązkowe badanie przesiewowe dla każdej kobiety niezależnie od wieku. Średnio raz na 3 lata, a najlepiej raz do roku sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Dzięki profilaktyce w postaci corocznych badań cytologicznych, jesteśmy w stanie zapobiec śmiertelnej chorobie jaką jest rak szyjki macicy. Zrób to dla siebie, bo zdrowie Twoje jest tu najważniejsze!

Cytologia jako badanie ginekologiczne

Cytologia to ocena mikroskopowa rozmazu komórek pobranych z szyjki macicy. Jest to bezbolesne badanie ginekologiczne, które najlepiej wykonywać w 10-18 dniu cyklu miesiączkowego, nie wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce i nie później niż w 4 dniu przed miesiączką. Najlepiej przed badaniem nie współżyć przez 48h i nie wykonywać irygacji i nie stosować środków dopochwowych.

Rozmaz do oceny pobiera ginekolog za pomocą szczoteczki do wymazów cytologicznych. Następnie umieszcza go na szkiełku i w płynie utrwalającym i w takiej postaci jest on wysyłany do laboratorium, gdzie ocenia go cytolog.

Wynik cytologii – co oznacza?

    Wynik cytologii interpretuje się za pomocą skali Papanicolau, która wyróżnia 5 grup:
  • Grupa 1 – prawidłowe komórki warstw nabłonka płaskiego tarczy szyjki macicy, komórki gruczołowe i ewentualnie pojedyncze komórki zapalne.
  • Grupa 2 – stwierdzenie stanu zapalnego albo procesu regeneracyjnego, czyli dodatkowo liczne komórki zapalne, zmiany zwyrodnieniowe, komórki regeneracyjne. Często u kobiet z nadżerką. Brak komórek nowotworowych.
  • Grupa 3 – zmiany w postaci dysplazji komórek w stopniu małym, średnim bądź dużym. Tu konieczna jest dalsza diagnostyka jak np. pobranie wycinków z szyjki macicy.
  • Grupa 4 – w rozmazie widoczne są komórki o cechach raka płasko-nabłonkowego przedinwazyjnego.
  • Grupa 5 – stwierdzenie obecności raka płasko-nabłonkowego lub innego nowotworu złośliwego szyjki lub trzonu macicy.

Profilaktyka raka szyjki macicy

Każda kobieta po ukończeniu 25 roku życia albo wcześniej przy rozpoczęciu współżycia powinna minimum raz na trzy lata przeprowadzić badanie cytologiczne u ginekologa. W przypadku raka szyjki macicy istotny jest czas jego wykrycia w cytologii, co zwiększa rokowania na jego wyleczenie. Najlepszą profilaktyką dla tej śmiertelnej choroby jest co roczne badanie cytologiczne. Jest ono nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne, tym bardziej powinniśmy o nim pamiętać i je wykonywać.


Najpopularniejsze
Reklama
No items found.
Zdrowie

Witaminy a zdrowie

Prawidłowa i zbilansowana dieta opiera się o dostarczanie organizmowi określonej dawki składników mineralnych i witamin każdego dnia. Naukowcy opracowali specjalną tabelę dziennego zapotrzebowania na określone składniki.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Korekta odstających uszu