Osteoporoza i osteomalacja to dwie podstawowe choroby należące do grupy metabolicznych zaburzeń kości. Jednak do równie powszechnych i niebezpiecznych zalicza się cukrzycę typu 2, która występuje u osób borykających się z otyłością oraz z tendencją upośledzenia tolerancji glukozy. Natomiast u osób cierpiących na cukrzycę typu 1 zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zrzeszotnienia kości, w wyniku niedoboru aktywnego metabolitu witaminy D, insuliny, a także przez hiperglikemię, czyli przecukrzenie organizmu.

Przyczyną występowania tych chorób są zaburzenia przemiany biochemicznej metabolizmu człowieka, które w dużej mierze wynikają z rozwoju cywilizacyjnego oraz współczesnego trybu życia całego społeczeństwa. Ponadto, według raportu Europejskiej Fundacji Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych, w 2010 roku w Polsce odnotowano aż 27,6 tys. złamań bliższego końca kości udowej, które wskazują na jedną z najpowszechniejszych chorób populacyjnych na świecie – osteoporozę. Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 roku liczba złamań ma wzrosnąć o 36% ze względu na starzejące się społeczeństwo. Jednak czy aby na pewno choroby metaboliczne dotyczą tylko osób w dorosłym i starczym wieku?

Co oznaczają choroby metaboliczne u dzieci? Czy mogą być wrodzone?

Od 4 do 12 roku życia dziecka następuje najintensywniejszy wzrost masy ciała, a zarazem rozrost kości i tkanek. Już w tym okresie możliwe jest wykrycie zaburzeń metabolicznych, które objawiają się nadmierną łamliwością kości, wiotkością mięśni oraz nieprawidłowym procesem wzrostu. Ponadto, cukrzyca typu 1 uważana jest za rodzaj choroby młodzieńczej, ponieważ pojawia się najczęściej w wieku 10-12 lat, gdy niemal wszystkie komórki beta polegają degradacji, powodując zatrzymanie procesu produkcji insuliny.

Niepokojący jest jednak fakt, że istnieją również genetyczne choroby metaboliczne, które przeważnie dziedziczone są autosomalnie w sposób recesywny lub w nieco rzadszych przypadkach – z chromosomem X. Wrodzone choroby o podłożu genetycznym powstają w wyniku uszkodzenia jednego z genów, co skutkuje zakłóceniem pracy enzymów, a w dalszej kolejności – całego organizmu. Skutkiem wadliwości genu często bywa przerost lewej komory, co może dodatkowo wiązać się z ryzykiem niedokrwienia lub niewydolności serca. Objawami nieprawidłowego rozwoju metabolicznego u niemowlaka są bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także zaburzenie napięcia mięśni czy zaburzenia świadomości.

Choroby metaboliczne u osób starszych

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyróżnia trzy etapy społeczeństwa starzejącego się, do którego zaliczają się wszystkie osoby powyżej 60. roku życia, czyli kolejno: wiek podeszły, wiek starczy oraz wiek sędziwy. Do najczęstszych chorób tej grupy społecznej zalicza się nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, inne choroby układu krążenia oraz układu nerwowego, a także wszelkie zaburzenia metaboliczne. Niezwykle istotnym problemem jest również powszechność cukrzycy oraz osteoporozy, które powstają najczęściej z powodu niewłaściwego sposobu odżywiania się w połączeniu z naturalnym procesem spowolnieniem przemiany materii. Wiele chorób metabolicznych jest niestety zbyt późno wykrywana u pacjentów, a pierwsze objawy mogą występować już po 40. roku życia.

Choroby metaboliczne – jakie wykonać badania?

Według zaleceń klinicznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego osoby powyżej 45. roku życia powinny regularnie co 3 lata wykonywać profilaktyczne badania w celu wczesnego wykrycia cukrzycy, a osoby z grupy ryzyka przynajmniej raz do roku. Do tej grupy można zaliczyć osoby z nadwagą, nieaktywne fizycznie oraz w przypadku, gdy u kogoś bliskiego w rodzinie stwierdzono już tę chorobę.

Aby lekarz mógł postawić diagnozę należy wykonać badanie krwi oraz dokonać na czczo pomiaru glikemii. W momencie, gdy wartość przekroczy bądź będzie oscylowała na granicy 200mg/dl, bezzwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ wynik ten stanowi podstawę do stwierdzenia cukrzycy.

Inne choroby metaboliczne kości również są możliwe do zdiagnozowania poprzez wykonanie podstawowych biochemicznych badań krwi, ze szczególnym uwzględnieniem próby wątroby:

  • ALAT – Aminotransferaza alaninowa – enzym ten występuje w komórkach wątroby, a znalezienie jego w podwyższonej ilości we krwi świadczy o tym, że doszło do uszkodzenia tych komórek.
  • Bilirubina – jest barwnikiem powstającym w skutek rozpadu czerwonych krwinek, a niewłaściwa jego ilość we krwi może świadczyć np. o żółtaczce.
  • GGTP – Gamma-glutamylotranspeptydaza – kolejny enzym, który występuje w błonach komórkowych wątroby, jelit, oraz nerek. Dopuszczalna norma dla kobiet to 10-66 U/l, a dla mężczyźni 18-70 U/l.
  • LDH – Dehydrogenaza mleczanowa – występuje w cytoplazmie wszystkich komórek, a szczególnie tych, gdzie skumulowany jest najwyższy wskaźnik metabolizmu energetycznego (mięśnie szkieletowe, mięśnie serca, mózg).
  • ALP - Fosfataza alkaliczna – znajduje się przede wszystkim w kanalikach nerwowych i pozwala wykryć zaburzenie wskaźnika wapnia oraz witaminy D3, a także chorób układu kostnego.

Ponadto, pakiet badań krwi należy uzupełnić kontrolą czynnika kwasowo-zasadowego oraz przeanalizować wskaźnik mocznika i kreatyniny. Obniżona gęstość mineralna kości jest dość prosta w diagnozie, a skutki nieleczenia chorób metabolicznych mogą spowodować wiele problemów w przyszłości. W organizmie stare tkanki kostne podlegają automatycznej regeneracji, jednak z wiekiem proces ten jest spowolniony, a zaburzenia metaboliczne dodatkowo wywołują kruchość kości. Na przykład osteoporoza może prowadzić do uszkodzenia szkieletu człowieka i przylegających do niego mięśni, a także zgniecenia lub złamania kręgów w kręgosłupie, a pacjent nie będzie tego nawet świadomy.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Uroda

Jak rozpoznać naturalny kosmetyk

Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze.
Reklama
Zdrowie

Wszystko o diecie bezglutenowej

Celiakia, czyli nietolerancja na gluten, to przypadłość, która dotyka osoby w każdym wieku, chociaż najczęściej ujawnia się w dzieciństwie. Statystyki pokazują, że dwa razy częściej dokucza kobietom niż mężczyznom.
Uroda

Jak rozpoznać naturalny kosmetyk

Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze.
Uroda

Makijaż permanentny brwi czy henna?

Objętość oraz ładny kształt brwi stanowią wynik długofalowej i konsekwentnej pielęgnacji. Niestety, brwi wielu Pań są z natury cienkie, przerzedzone i mają niewyraźny kształt.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Jak dobrać firany do sypialni?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. W nim kończymy i zaczynamy dzień, ma ona zatem niebagatelny wpływ na nasz nastrój. Jak udekorować okno w sypialni?
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.
Plastyka powiek