Na rozwój astmy oskrzelowej mogą mieć wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, np. alergeny znajdujące się w roślinach, sierści zwierząt lub kurzu. Charakterystyczne objawy astmy oskrzelowej to: świszczący oddech, duszności, kaszel i ból w klatce piersiowej.

Astma oskrzelowa – co to za choroba?

Eozynofile podwyższone mogą świadczyć o rozwoju alergicznej choroby, takiej jak astma oskrzelowa. Schorzenie, nazywane również dychawicą oskrzelową, to przewlekła choroba dróg oddechowych, której nie da się wyleczyć, jednak można łagodzić jej objawy. W wyniku schorzenia na oskrzelach gromadzi się duża ilość śluzu na skutek niekontrolowanych skurczów oskrzeli. W efekcie człowiek ma ograniczoną wydolność dróg oddechowych i problemy ze swobodnym oddychaniem. Objawy astmy mogą pojawiać się i zanikać, jednak stan zapalny na oskrzelach trwa nieprzerwanie.

Oskrzelowa astma – przyczyny

Astma oskrzelowa jest chorobą wieloczynnikową, co oznacza, że na jej wystąpienie składa się dużo różnych przyczyn. Wśród nich są czynniki genetyczne, które mogą mieć wpływ na rozwój schorzenia. Choroba może być także związana z nadmierną produkcją immunoglobuliny E. Astma oskrzelowa częściej ujawnia się u osób dorosłych, np. po przebytej infekcji dróg oddechowych.

Ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej mogą zwiększać czynniki środowiskowe, np.: alergeny zwierząt domowych, kurzu, roztoczy, pyłków traw czy zarodników grzybów pleśniowych. Reakcje alergiczne lub podrażnienia dróg oddechowych wywołują również zanieczyszczenia powietrza, szczególnie spalin środków transportu, a także dym papierosowy. Zaostrzenie objawów astmy oskrzelowej wywołują także niektóre leki, zwłaszcza przeciwzapalne i beta blokery, mroźne powietrze, aktywność fizyczna, a także silne emocje, np.: strach, śmiech, stres.

Astma oskrzelowa – objawy

Charakterystycznym objawem astmy jest uczucie duszności, które pojawia się najczęściej po aktywności fizycznej oraz nocą i z samego rana. Symptomem choroby jest również dokuczliwy kaszel, świszczący oddech oraz ucisk lub ból w klatce piersiowej. Objawy mogą się nasilać pod wpływem niektórych czynników, takich jak: dym papierosowy, silny stres, zimne powietrze. Dolegliwości ustępują samoistnie lub zanikają po podaniu określonych leków. Nie wszystkie symptomy astmy muszą wystąpić jednocześnie. Zdarza się, że u niektórych chorych jedynym objawem jest, np. tylko uporczywy kaszel.

Atak astmy – jak pomóc?

Regularne przyjmowanie leków i kontrola lekarska podczas choroby może nie uchronić przed wystąpieniem duszności. Pojawiają się one na skutek skurczu oskrzeli, które powodują charakterystyczny świszczący oddech oraz uniemożliwiają nabranie powietrza. Pierwszą pomocą w przypadku ataku astmy jest podanie leku, który rozkurcza oskrzela i ma natychmiastowe działanie. W momencie silnych duszności nie zaleca się przyjmowania pozycji leżącej. W czasie ataku astmy najlepiej jest siedzieć bądź stać.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.