Na rozwój astmy oskrzelowej mogą mieć wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, np. alergeny znajdujące się w roślinach, sierści zwierząt lub kurzu. Charakterystyczne objawy astmy oskrzelowej to: świszczący oddech, duszności, kaszel i ból w klatce piersiowej.

Astma oskrzelowa – co to za choroba?

Eozynofile podwyższone mogą świadczyć o rozwoju alergicznej choroby, takiej jak astma oskrzelowa. Schorzenie, nazywane również dychawicą oskrzelową, to przewlekła choroba dróg oddechowych, której nie da się wyleczyć, jednak można łagodzić jej objawy. W wyniku schorzenia na oskrzelach gromadzi się duża ilość śluzu na skutek niekontrolowanych skurczów oskrzeli. W efekcie człowiek ma ograniczoną wydolność dróg oddechowych i problemy ze swobodnym oddychaniem. Objawy astmy mogą pojawiać się i zanikać, jednak stan zapalny na oskrzelach trwa nieprzerwanie.

Oskrzelowa astma – przyczyny

Astma oskrzelowa jest chorobą wieloczynnikową, co oznacza, że na jej wystąpienie składa się dużo różnych przyczyn. Wśród nich są czynniki genetyczne, które mogą mieć wpływ na rozwój schorzenia. Choroba może być także związana z nadmierną produkcją immunoglobuliny E. Astma oskrzelowa częściej ujawnia się u osób dorosłych, np. po przebytej infekcji dróg oddechowych.

Ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej mogą zwiększać czynniki środowiskowe, np.: alergeny zwierząt domowych, kurzu, roztoczy, pyłków traw czy zarodników grzybów pleśniowych. Reakcje alergiczne lub podrażnienia dróg oddechowych wywołują również zanieczyszczenia powietrza, szczególnie spalin środków transportu, a także dym papierosowy. Zaostrzenie objawów astmy oskrzelowej wywołują także niektóre leki, zwłaszcza przeciwzapalne i beta blokery, mroźne powietrze, aktywność fizyczna, a także silne emocje, np.: strach, śmiech, stres.

Astma oskrzelowa – objawy

Charakterystycznym objawem astmy jest uczucie duszności, które pojawia się najczęściej po aktywności fizycznej oraz nocą i z samego rana. Symptomem choroby jest również dokuczliwy kaszel, świszczący oddech oraz ucisk lub ból w klatce piersiowej. Objawy mogą się nasilać pod wpływem niektórych czynników, takich jak: dym papierosowy, silny stres, zimne powietrze. Dolegliwości ustępują samoistnie lub zanikają po podaniu określonych leków. Nie wszystkie symptomy astmy muszą wystąpić jednocześnie. Zdarza się, że u niektórych chorych jedynym objawem jest, np. tylko uporczywy kaszel.

Atak astmy – jak pomóc?

Regularne przyjmowanie leków i kontrola lekarska podczas choroby może nie uchronić przed wystąpieniem duszności. Pojawiają się one na skutek skurczu oskrzeli, które powodują charakterystyczny świszczący oddech oraz uniemożliwiają nabranie powietrza. Pierwszą pomocą w przypadku ataku astmy jest podanie leku, który rozkurcza oskrzela i ma natychmiastowe działanie. W momencie silnych duszności nie zaleca się przyjmowania pozycji leżącej. W czasie ataku astmy najlepiej jest siedzieć bądź stać.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Zdrowie

Witaminy a zdrowie

Prawidłowa i zbilansowana dieta opiera się o dostarczanie organizmowi określonej dawki składników mineralnych i witamin każdego dnia. Naukowcy opracowali specjalną tabelę dziennego zapotrzebowania na określone składniki.
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Plastyka powiek