Anemia jest poważną dolegliwością, mogącą sygnalizować występowanie w organizmie innych chorób. Z tego powodu bardzo ważne jest robienie regularnych badań, które pokażą, czy nie zmagamy się z tą chorobą. Warto wykonać kontrolną morfologię szczególnie wtedy, gdy czujemy się osłabieni, senni i chronicznie zmęczeni.

Wyniki morfologii a anemia

Jednym z parametrów wskazujących nam, czy zmagamy się z niedokrwistością, jest hemoglobina. Jest to barwnik znajdujący się w erytrocytach, odpowiedzialny za transport tlenu przez krwinki czerwone. Prawidłowe wartości poziomu hemoglobiny oscylują u kobiet w okolicach 12 – 16 g/dl, natomiast u mężczyzn 14 – 18 g/dc. U noworodków dobrą wartością będzie 14,5 – 19,5 g/dl.

Kolejnym parametrem jest hematokryt. Jest to stosunek objętości czerwonych krwinek do całkowitej objętości krwi. Prawidłowe wartości to: u kobiet 35 – 47 %, u mężczyzn 42 – 52 %, u noworodków w pierwszych dniach życia 44 – 80 %.

W wynikach badań bierzemy również pod uwagę liczbę erytrocytów. Powinna ona wynosić odpowiednio: dla kobiet 4,2 – 5,4 mln/mm2, dla mężczyzn 4,7 – 6,2 mln/mm2, dla noworodków 6,5 – 7,5 mln/mm2.

O anemii mówimy wtedy, gdy wartości tych parametrów są obniżone.

Bardzo ważnym parametrem, który może naprowadzić lekarza na powody wystąpienia anemii, jest objętość erytrocytu. Powinna ona wynosić 80 – 92 fl. Na morfologii ten wskaźnik nazwany jest MCV. Jeżeli wartość jest prawidłowa, mówimy o niedokrwistości normocytarnej, jeśi poniżej normy – mikrocytarnej, a powyżej – makrocytarnej.

Leczenie anemii

W przypadku leczenia anemii trzeba wziąć pod uwagę jej przyczyny. Anemię spowodowaną utratą krwi będziemy leczyć przede wszystkim, hamując krwawienie oraz przetaczając krew.

Anemię występującą z niedoboru żelaza leczy się preparatami tego pierwiastka. Jednak trzeba pamiętać, że nie wystarczy samodzielnie przyjmować tabletek. Preparaty dostępne bez recepty zwykle charakteryzują się bardzo małą wchłanialnością żelaza i zbyt wiele nam nie pomogą. Ważne, żeby lekarz wybrał odpowiedni lek na receptę.

W przypadku anemii z niedoboru witaminy B12 konieczne jest podawanie jej w formie zastrzyków. Kwas foliowy można stosować doustnie. Bywa tak, że zastrzyki z witaminą B12 trzeba przyjmować już do końca życia.

Dużo trudniej jest leczyć anemię aplastyczną. Tutaj konieczny jest przeszczep szpiku kostnego oraz leczenie immunosupresyjne, polegające na podawaniu leków sterydowych. Ponadto choremu przetacza się koncentraty krwinek czerwonych oraz podaje antybiotyki i leki przeciwgrzybicze, gdyż osoby te cechuje bardzo niska odporność.

Anemię hemolityczną leczymy poprzez leczenie samej choroby podstawowej, która doprowadziła do niedokrwistości. Jeżeli podejrzewamy, że została wywołana przez leki lub toksyny, natychmiast odstawiamy je. Często konieczne jest przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych.

Jednak lepiej niż leczyć, jest zapobiegać anemii. Należy stosować odpowiednią dietę bogatą w produkty zawierające żelazo i regularnie się badać. Wystarczy zrobiona raz w roku morfologia, żeby móc wykryć chorobę w bardzo wczesnym stadium.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Uroda

Jak rozpoznać naturalny kosmetyk

Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze.
Reklama
Zdrowie

Anemia bez tajemnic – jak poradzić sobie z chorobą

Anemia jest poważną dolegliwością, mogącą sygnalizować występowanie w organizmie innych chorób. Z tego powodu bardzo ważne jest robienie regularnych badań, które pokażą, czy nie zmagamy się z tą chorobą.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Jak dobrać firany do sypialni?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. W nim kończymy i zaczynamy dzień, ma ona zatem niebagatelny wpływ na nasz nastrój. Jak udekorować okno w sypialni?
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Hemoroidy - Leczenie i operacje
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.