Anemia jest poważną dolegliwością, mogącą sygnalizować występowanie w organizmie innych chorób. Z tego powodu bardzo ważne jest robienie regularnych badań, które pokażą, czy nie zmagamy się z tą chorobą. Warto wykonać kontrolną morfologię szczególnie wtedy, gdy czujemy się osłabieni, senni i chronicznie zmęczeni.

Wyniki morfologii a anemia

Jednym z parametrów wskazujących nam, czy zmagamy się z niedokrwistością, jest hemoglobina. Jest to barwnik znajdujący się w erytrocytach, odpowiedzialny za transport tlenu przez krwinki czerwone. Prawidłowe wartości poziomu hemoglobiny oscylują u kobiet w okolicach 12 – 16 g/dl, natomiast u mężczyzn 14 – 18 g/dc. U noworodków dobrą wartością będzie 14,5 – 19,5 g/dl.

Kolejnym parametrem jest hematokryt. Jest to stosunek objętości czerwonych krwinek do całkowitej objętości krwi. Prawidłowe wartości to: u kobiet 35 – 47 %, u mężczyzn 42 – 52 %, u noworodków w pierwszych dniach życia 44 – 80 %.

W wynikach badań bierzemy również pod uwagę liczbę erytrocytów. Powinna ona wynosić odpowiednio: dla kobiet 4,2 – 5,4 mln/mm2, dla mężczyzn 4,7 – 6,2 mln/mm2, dla noworodków 6,5 – 7,5 mln/mm2.

O anemii mówimy wtedy, gdy wartości tych parametrów są obniżone.

Bardzo ważnym parametrem, który może naprowadzić lekarza na powody wystąpienia anemii, jest objętość erytrocytu. Powinna ona wynosić 80 – 92 fl. Na morfologii ten wskaźnik nazwany jest MCV. Jeżeli wartość jest prawidłowa, mówimy o niedokrwistości normocytarnej, jeśi poniżej normy – mikrocytarnej, a powyżej – makrocytarnej.

Leczenie anemii

W przypadku leczenia anemii trzeba wziąć pod uwagę jej przyczyny. Anemię spowodowaną utratą krwi będziemy leczyć przede wszystkim, hamując krwawienie oraz przetaczając krew.

Anemię występującą z niedoboru żelaza leczy się preparatami tego pierwiastka. Jednak trzeba pamiętać, że nie wystarczy samodzielnie przyjmować tabletek. Preparaty dostępne bez recepty zwykle charakteryzują się bardzo małą wchłanialnością żelaza i zbyt wiele nam nie pomogą. Ważne, żeby lekarz wybrał odpowiedni lek na receptę.

W przypadku anemii z niedoboru witaminy B12 konieczne jest podawanie jej w formie zastrzyków. Kwas foliowy można stosować doustnie. Bywa tak, że zastrzyki z witaminą B12 trzeba przyjmować już do końca życia.

Dużo trudniej jest leczyć anemię aplastyczną. Tutaj konieczny jest przeszczep szpiku kostnego oraz leczenie immunosupresyjne, polegające na podawaniu leków sterydowych. Ponadto choremu przetacza się koncentraty krwinek czerwonych oraz podaje antybiotyki i leki przeciwgrzybicze, gdyż osoby te cechuje bardzo niska odporność.

Anemię hemolityczną leczymy poprzez leczenie samej choroby podstawowej, która doprowadziła do niedokrwistości. Jeżeli podejrzewamy, że została wywołana przez leki lub toksyny, natychmiast odstawiamy je. Często konieczne jest przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych.

Jednak lepiej niż leczyć, jest zapobiegać anemii. Należy stosować odpowiednią dietę bogatą w produkty zawierające żelazo i regularnie się badać. Wystarczy zrobiona raz w roku morfologia, żeby móc wykryć chorobę w bardzo wczesnym stadium.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Hemoroidy - Leczenie i operacje