Anemia jest poważną dolegliwością, mogącą sygnalizować występowanie w organizmie innych chorób. Z tego powodu bardzo ważne jest robienie regularnych badań, które pokażą, czy nie zmagamy się z tą chorobą. Warto wykonać kontrolną morfologię szczególnie wtedy, gdy czujemy się osłabieni, senni i chronicznie zmęczeni.

Wyniki morfologii a anemia

Jednym z parametrów wskazujących nam, czy zmagamy się z niedokrwistością, jest hemoglobina. Jest to barwnik znajdujący się w erytrocytach, odpowiedzialny za transport tlenu przez krwinki czerwone. Prawidłowe wartości poziomu hemoglobiny oscylują u kobiet w okolicach 12 – 16 g/dl, natomiast u mężczyzn 14 – 18 g/dc. U noworodków dobrą wartością będzie 14,5 – 19,5 g/dl.

Kolejnym parametrem jest hematokryt. Jest to stosunek objętości czerwonych krwinek do całkowitej objętości krwi. Prawidłowe wartości to: u kobiet 35 – 47 %, u mężczyzn 42 – 52 %, u noworodków w pierwszych dniach życia 44 – 80 %.

W wynikach badań bierzemy również pod uwagę liczbę erytrocytów. Powinna ona wynosić odpowiednio: dla kobiet 4,2 – 5,4 mln/mm2, dla mężczyzn 4,7 – 6,2 mln/mm2, dla noworodków 6,5 – 7,5 mln/mm2.

O anemii mówimy wtedy, gdy wartości tych parametrów są obniżone.

Bardzo ważnym parametrem, który może naprowadzić lekarza na powody wystąpienia anemii, jest objętość erytrocytu. Powinna ona wynosić 80 – 92 fl. Na morfologii ten wskaźnik nazwany jest MCV. Jeżeli wartość jest prawidłowa, mówimy o niedokrwistości normocytarnej, jeśi poniżej normy – mikrocytarnej, a powyżej – makrocytarnej.

Leczenie anemii

W przypadku leczenia anemii trzeba wziąć pod uwagę jej przyczyny. Anemię spowodowaną utratą krwi będziemy leczyć przede wszystkim, hamując krwawienie oraz przetaczając krew.

Anemię występującą z niedoboru żelaza leczy się preparatami tego pierwiastka. Jednak trzeba pamiętać, że nie wystarczy samodzielnie przyjmować tabletek. Preparaty dostępne bez recepty zwykle charakteryzują się bardzo małą wchłanialnością żelaza i zbyt wiele nam nie pomogą. Ważne, żeby lekarz wybrał odpowiedni lek na receptę.

W przypadku anemii z niedoboru witaminy B12 konieczne jest podawanie jej w formie zastrzyków. Kwas foliowy można stosować doustnie. Bywa tak, że zastrzyki z witaminą B12 trzeba przyjmować już do końca życia.

Dużo trudniej jest leczyć anemię aplastyczną. Tutaj konieczny jest przeszczep szpiku kostnego oraz leczenie immunosupresyjne, polegające na podawaniu leków sterydowych. Ponadto choremu przetacza się koncentraty krwinek czerwonych oraz podaje antybiotyki i leki przeciwgrzybicze, gdyż osoby te cechuje bardzo niska odporność.

Anemię hemolityczną leczymy poprzez leczenie samej choroby podstawowej, która doprowadziła do niedokrwistości. Jeżeli podejrzewamy, że została wywołana przez leki lub toksyny, natychmiast odstawiamy je. Często konieczne jest przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych.

Jednak lepiej niż leczyć, jest zapobiegać anemii. Należy stosować odpowiednią dietę bogatą w produkty zawierające żelazo i regularnie się badać. Wystarczy zrobiona raz w roku morfologia, żeby móc wykryć chorobę w bardzo wczesnym stadium.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Plastyka powiek