Problemy z gardłem nękają nas nie tylko podczas infekcji wirusowych czy bakteryjnych. W okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy a w miastach pojawia się smog przekraczający wszelkie dopuszczalne normy, śluzówka jamy ustnej i gardła poddawana jest nieustannemu bombardowaniu szkodliwymi czynnikami.

Niewiele trzeba, żeby w takich warunkach nabawić się stanu zapalnego gardła: błona śluzowa nie spełnia swojej zasadniczej funkcji – nie jest barierą ochronną. Bakterie i wirusy atakują ją ze wzmożoną siłą, a osłabiony układ odpornościowy nie zawsze ma siłę do ataku. Jeśli jesteśmy przemęczeni, przepracowani i nie suplementujemy witaminy D, prędzej czy później gardło odmówi nam posłuszeństwa.

Nie przesuszyć!

Najważniejsze, aby nie dopuścić do przesuszenia śluzówki. Kiedy grzejniki pracują pełną parą a na kominku miło skwierczy ogień, powietrze w domu bywa bardzo suche. Nawilżacz powietrza powinien pojawić się w każdym pokoju, a picie mineralnej wody niegazowanej powinno stać się naszym codziennym nawykiem. Nie zapominajmy także o spierzchniętych ustach – im pomoże wazelinowa kredka. Utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia błon śluzowych to gwarancja ich skutecznego funkcjonowania. Jeśli suchość w ustach i gardle jest naprawdę nieprzyjemna, dobrze kupić sobie aerozol do gardła na bazie wody morskiej lub soli fizjologicznej – preparat, do pomocy którego często uciekają się osoby pracujące głosem: aktorzy, nauczyciele, lektorzy – i mieć go zawsze przy sobie. Kiedy natomiast czujemy, że gardło zaczyna piec i szczypać w dobrze znany nam infekcyjny sposób, warto sięgnąć po aerozol do gardła o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwobrzękowych. Już sama postać farmaceutyczna preparatu (aerozol) sprawi, że lek prędko dotrze do zainfekowanych miejsc i znieczuli je a także zadziała bezpośrednio na stan zapalny. Aerozol do gardła działa miejscowo, jest więc lekiem bezpiecznym, pod warunkiem jednak, że go nie nadużywamy; nie wolno aplikować go w dowolnej ilości w ciągu doby.

Inhalacje

Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych dobrze leczyć także aplikując sobie leki wziewne przy pomocy inhalatora tłokowego. Jeśli w grę wchodzi zbierająca się w nosogardzieli albo w oskrzelach wydzielina, warto sięgnąć po leki mukolityczne, czyli rozrzedzające ją i ułatwiające odkrztuszanie. Jeśli wydzieliny nie ma, dobrze robić sobie nawilżające inhalacje z soli fizjologicznej albo olejków eterycznych. Co ważne, inhalacje zaleca się już niemowlętom – nie bez przyczyny jedna z końcówek każdego inhalatora w kształcie misia czy kota to smoczek. Naprzemienne stosowanie aerozolu do gardła oraz inhalacji może na tyle wzmocnić śluzówkę gardła, że organizm sam poradzi sobie z infekcją i nie będzie konieczne podawanie dodatkowych leków. Gdyby jednak w przebiegu infekcji pojawiły się wysoka temperatura, duszności czy inne niepokojące objawy, konieczna będzie wizyta u lekarza. Trzeba bowiem pamiętać, że działający miejscowo aerozol do gardła nie wpłynie leczniczo na stany zapalne rozwijające się w płucach czy oskrzelach.

Wygoda stosowania

Jeśli z jakiegoś powodu aerozol do gardła jest częściej polecany niż inne postacie leków, to na pewno jest to wygoda użytkowania. Im młodszy chory, tym więcej kłopotów z aplikacją leków. Syrop i aerozol dwa optymalne rozwiązania w przypadku dzieci, które nie umieją połykać ani ssać tabletek. To także rozwiązanie maksymalnie higieniczne oraz ekonomiczne: aerozol na gardło można wrzucić do każdej torebki bez obawy, że się wylej/wysypie lub podzieli los zmaltretowanego blistra pastylek do ssania. W domowych warunkach najlepiej, żeby każdy z członków rodziny miał swój własny aerozol do gardła. Jeśli korzystamy z jednego opakowania, czyli kolejno wkładamy do ust aplikator, istnieje ryzyko zarażenia – przekazania sobie infekcji niczym pałeczki w sztafecie. W takiej sytuacji konieczne jest sparzanie aplikatora wrzątkiem.

Pamiętajmy, że wprost z jesinno-zimowego sezonu na gardłowe infekcje wpadamy w sezon zimowo-wiosenny. Przed nami więc wiele tygodni zmagań z drobnymi, ale uciążliwymi infekcjami, które dobrze byłoby zażegnać w zarodku i odsunąć od siebie i bliskich konieczność sięgania po antybiotyki. Aerozol do gardła, np. Tantum Verde wciąż pozostaje na pierwszej linii takiej batalii. Podobnie jak racjonalny tryb życia, optymalna dieta i suplementacja witaminy D oraz C. Infekcja od gardła się zaczyna i na gardle powinna się skończyć. Jesteśmy w stanie sprawić, żeby tak się właśnie stało: dbajmy o siebie i… ruszajmy piechotą do lata – spacery także doskonale hartują organizm.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Zdrowie

Sposób na alergię

Alergia na przestrzeni lat stała się dolegliwością, która otrzymała miano choroby cywilizacyjnej. Alergenem może być niemal każdy czynnik występujący w naszym środowisku.
Reklama
Zdrowie

Sposób na alergię

Alergia na przestrzeni lat stała się dolegliwością, która otrzymała miano choroby cywilizacyjnej. Alergenem może być niemal każdy czynnik występujący w naszym środowisku.
Uroda

Wysokie kozaki i workery – najmodniejsze buty tej jesieni!

Jesień to trudna pora roku dla osób, które lubią wyglądać modnie. Nieprzyjemny wiatr, chłód oraz deszcz sprawiają, że trudno jest skomponować strój, który będzie jednocześnie modny oraz przystosowany do niesprzyjających warunków panujących na zewnątrz.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Korekta odstających uszu
Hemoroidy - Leczenie i operacje