Marzysz o równych zębach i planujesz założenie aparatu? Jak wygląda pierwsza wizyta i proces leczenia, jaki aparat ortodontyczny wybrać - sprawdź!

Jaki wygląda leczenia ortodontyczne

Jeśli Twoje zęby są krzywo osadzone, pochylone w różne strony i mają nieregularne kształty, nie załamuj rąk. Nowoczesne usługi ortodontyczne pozwolą Ci bez większych wyrzeczeń naprawić powyższe defekty. Nawet największe wady zgryzu można wyleczyć niezależnie od Twojego wieku.

Pierwsza wizyta w gabinecie

Przede wszystkim wybierz taki gabinet, który specjalizuje się w ortodoncji. Ważne, by oferował także inne usługi stomatologiczne, gdyż przed założeniem aparatu może okazać się konieczne uprzednie wyleczenie jednego lub kilku ubytków, wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki czy też usunięcie kamienia.

Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, którego celem jest jak najlepsze dobranie metody poprawy zgryzu i dokona oceny stanu zdrowia Twoich zębów. Wykonane także zostaną zdjęcia, pomocne przy opracowaniu najskuteczniejszego sposobu leczenia: zdjęcie cefalometryczne i pantomograficzne. Kolejna wizyta w gabinecie oznacza pobranie wycisków Twoich szczęk dla stworzenia modelu uzębienia. Dopiero na kolejnej zostanie założony aparat ortodontyczny.

Stały aparat ortodontyczny

W leczeniu wad zgryzu u osób dorosłych, o zębach stałych, najlepiej sprawdza się stały aparat ortodontyczny. Pozwala on na skorygowanie nawet najgłębszych nieprawidłowości zgryzu.

Aparat taki składa się z trzech zasadniczych części:

  • zamków – czyli tych części, które mocowane są do zębów
  • ligatur – powszechnie znanych jako gumki, za pomocą których zamki łączone są z drutem
  • sprężystych drutów, które nieustannie wywierają nacisk na zęby, stopniowo przesuwając je na pożądane miejsca

W obrębie stałych aparatów ortodontycznych wyróżniamy kilka ich typów, które różnią się rodzajem zamków:

  • zamki porcelanowe
  • zamki porcelanowe samoligaturujące
  • zamki metalowe
  • zamki metalowe samologaturujące
  • zamki kryształowe


Zamki porcelanowe i porcelanowe samoligaturujące

To bardzo popularny typ zamków, który cieszy się niesłabnąca popularnością ze względu na dyskrecję, jaką zapewnia. Zamek taki doskonale wtapia się tło, jakie stanowi dla niego ząb. Jeśli więc to jest dla Ciebie priorytetem, zdecyduj się właśnie na ten typ zamków.

Zamek samoligaturujący się ma za zadanie zminimalizowanie tarcia, jakiemu poddawany jest ząb uzbrojony w zamek. Sam zamek wyposażony jest w rodzaj specjalnie skonstruowanej klapki utrzymującej drucik w odpowiednim położeniu. Jest to rozwiązanie wygodne i bezpieczne.

Zamki metalowe i metalowe samoligaturujące

W tym przypadku zamek wykonany jest z wysokiej jakości stopów metalu. Stosowane w leczeniu nawet najpoważniejszych wad zgryzu dzięki swej wytrzymałości na uszkodzenia i zniekształcenia. Zamki są niewielkie, dzięki czemu mniej widoczne. Zamki metalowe samoligaturujące mają dokładnie tę samą zasadę działania, co zamki porcelanowe.

Zamki kryształowe

Ten typ zamka łączy w sobie zalety zamków metalowych, które są niezwykle wytrzymałe, i zamków porcelanowych, które są prawie niewidoczne na zębach. Kryształ jest przezroczysty oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne i łatwy w pielęgnacji. Jego gładka powierzchnia sprzyja zachowaniu higieny i zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej. Możesz łączyć ze sobą różne rodzaje zamków.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Stosowane w przypadku leczenia wad zgryzu u dzieci. Nie znajduje zastosowania w przypadku korygowania poważnych wad zgryzu, gdyż pozwala zębom na przemieszczanie się jedynie w przód lub do tyłu.

Aparaty retencyjne

Aparaty te, znane także pod nazwą retainerów, służą przede wszystkim do utrwalenia efektu uzyskanego podczas noszenie stałego aparatu na zęby. Zakładane są więc dopiero po zdjęciu go. Czas noszenia aparatu retencyjnego zależy od postępów w leczeniu i wynosi przeciętnie około dwóch lat. Przez ten czas zęby stabilizują się w nowym położeniu, a zaniechanie tego etapu leczenia może skutkować powrotem zębów do starego, wadliwego położenia.

Wszystkie powyższe rodzaje aparatów ortodentycznych znajdują się w ofercie gabinetu dentystycznego Beauty Dent ortodonta pomoże w wyborze aparatu dopasowanego do wady zgryzu i oczekiwań pacjenta.

Zalety i wady noszenia aparatu

Do niezaprzeczalnych zalet noszenia aparatu ortodontycznego należy, rzecz jasna, naprawienie wad zgryzu. Prawidłowo przeprowadzone leczenie pozwala cieszyć się trwałymi efektami i podnosi znacznie naszą pewność siebie. Także szeroki wybór rodzajów zamków stanowi tu sporą zaletę – każdy z nas dobierze taki, jaki najbardziej mu się podoba. Do nielicznych wad noszenia aparatu należy okres przyzwyczajania się do niego. Część pacjentów zgłasza niewielką bolesność i tkliwość zębów, które jednak mijają z czasem. Także czas leczenia jest długi i wymaga regularnych wizyt u ortodonty. Z pewnością jednak efekt wart jest wyrzeczeń.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Zdrowie

Sposób na alergię

Alergia na przestrzeni lat stała się dolegliwością, która otrzymała miano choroby cywilizacyjnej. Alergenem może być niemal każdy czynnik występujący w naszym środowisku.
Reklama
Zdrowie

Sposób na alergię

Alergia na przestrzeni lat stała się dolegliwością, która otrzymała miano choroby cywilizacyjnej. Alergenem może być niemal każdy czynnik występujący w naszym środowisku.
Uroda

Wysokie kozaki i workery – najmodniejsze buty tej jesieni!

Jesień to trudna pora roku dla osób, które lubią wyglądać modnie. Nieprzyjemny wiatr, chłód oraz deszcz sprawiają, że trudno jest skomponować strój, który będzie jednocześnie modny oraz przystosowany do niesprzyjających warunków panujących na zewnątrz.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Korekta odstających uszu
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.