Marzysz o równych zębach i planujesz założenie aparatu? Jak wygląda pierwsza wizyta i proces leczenia, jaki aparat ortodontyczny wybrać - sprawdź!

Jaki wygląda leczenia ortodontyczne

Jeśli Twoje zęby są krzywo osadzone, pochylone w różne strony i mają nieregularne kształty, nie załamuj rąk. Nowoczesne usługi ortodontyczne pozwolą Ci bez większych wyrzeczeń naprawić powyższe defekty. Nawet największe wady zgryzu można wyleczyć niezależnie od Twojego wieku.

Pierwsza wizyta w gabinecie

Przede wszystkim wybierz taki gabinet, który specjalizuje się w ortodoncji. Ważne, by oferował także inne usługi stomatologiczne, gdyż przed założeniem aparatu może okazać się konieczne uprzednie wyleczenie jednego lub kilku ubytków, wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki czy też usunięcie kamienia.

Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, którego celem jest jak najlepsze dobranie metody poprawy zgryzu i dokona oceny stanu zdrowia Twoich zębów. Wykonane także zostaną zdjęcia, pomocne przy opracowaniu najskuteczniejszego sposobu leczenia: zdjęcie cefalometryczne i pantomograficzne. Kolejna wizyta w gabinecie oznacza pobranie wycisków Twoich szczęk dla stworzenia modelu uzębienia. Dopiero na kolejnej zostanie założony aparat ortodontyczny.

Stały aparat ortodontyczny

W leczeniu wad zgryzu u osób dorosłych, o zębach stałych, najlepiej sprawdza się stały aparat ortodontyczny. Pozwala on na skorygowanie nawet najgłębszych nieprawidłowości zgryzu.

Aparat taki składa się z trzech zasadniczych części:

  • zamków – czyli tych części, które mocowane są do zębów
  • ligatur – powszechnie znanych jako gumki, za pomocą których zamki łączone są z drutem
  • sprężystych drutów, które nieustannie wywierają nacisk na zęby, stopniowo przesuwając je na pożądane miejsca

W obrębie stałych aparatów ortodontycznych wyróżniamy kilka ich typów, które różnią się rodzajem zamków:

  • zamki porcelanowe
  • zamki porcelanowe samoligaturujące
  • zamki metalowe
  • zamki metalowe samologaturujące
  • zamki kryształowe


Zamki porcelanowe i porcelanowe samoligaturujące

To bardzo popularny typ zamków, który cieszy się niesłabnąca popularnością ze względu na dyskrecję, jaką zapewnia. Zamek taki doskonale wtapia się tło, jakie stanowi dla niego ząb. Jeśli więc to jest dla Ciebie priorytetem, zdecyduj się właśnie na ten typ zamków.

Zamek samoligaturujący się ma za zadanie zminimalizowanie tarcia, jakiemu poddawany jest ząb uzbrojony w zamek. Sam zamek wyposażony jest w rodzaj specjalnie skonstruowanej klapki utrzymującej drucik w odpowiednim położeniu. Jest to rozwiązanie wygodne i bezpieczne.

Zamki metalowe i metalowe samoligaturujące

W tym przypadku zamek wykonany jest z wysokiej jakości stopów metalu. Stosowane w leczeniu nawet najpoważniejszych wad zgryzu dzięki swej wytrzymałości na uszkodzenia i zniekształcenia. Zamki są niewielkie, dzięki czemu mniej widoczne. Zamki metalowe samoligaturujące mają dokładnie tę samą zasadę działania, co zamki porcelanowe.

Zamki kryształowe

Ten typ zamka łączy w sobie zalety zamków metalowych, które są niezwykle wytrzymałe, i zamków porcelanowych, które są prawie niewidoczne na zębach. Kryształ jest przezroczysty oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne i łatwy w pielęgnacji. Jego gładka powierzchnia sprzyja zachowaniu higieny i zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej. Możesz łączyć ze sobą różne rodzaje zamków.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Stosowane w przypadku leczenia wad zgryzu u dzieci. Nie znajduje zastosowania w przypadku korygowania poważnych wad zgryzu, gdyż pozwala zębom na przemieszczanie się jedynie w przód lub do tyłu.

Aparaty retencyjne

Aparaty te, znane także pod nazwą retainerów, służą przede wszystkim do utrwalenia efektu uzyskanego podczas noszenie stałego aparatu na zęby. Zakładane są więc dopiero po zdjęciu go. Czas noszenia aparatu retencyjnego zależy od postępów w leczeniu i wynosi przeciętnie około dwóch lat. Przez ten czas zęby stabilizują się w nowym położeniu, a zaniechanie tego etapu leczenia może skutkować powrotem zębów do starego, wadliwego położenia.

Wszystkie powyższe rodzaje aparatów ortodentycznych znajdują się w ofercie gabinetu dentystycznego Beauty Dent ortodonta pomoże w wyborze aparatu dopasowanego do wady zgryzu i oczekiwań pacjenta.

Zalety i wady noszenia aparatu

Do niezaprzeczalnych zalet noszenia aparatu ortodontycznego należy, rzecz jasna, naprawienie wad zgryzu. Prawidłowo przeprowadzone leczenie pozwala cieszyć się trwałymi efektami i podnosi znacznie naszą pewność siebie. Także szeroki wybór rodzajów zamków stanowi tu sporą zaletę – każdy z nas dobierze taki, jaki najbardziej mu się podoba. Do nielicznych wad noszenia aparatu należy okres przyzwyczajania się do niego. Część pacjentów zgłasza niewielką bolesność i tkliwość zębów, które jednak mijają z czasem. Także czas leczenia jest długi i wymaga regularnych wizyt u ortodonty. Z pewnością jednak efekt wart jest wyrzeczeń.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Lifestyle

Zalety biżuterii wykonanej ze złota

Złote pierścionki, kolczyki, czy też naszyjniki są cennymi elementami dekoracyjnymi, które poza oczywistym dodawaniem prestiżu, posiadają wiele innych zalet.
Lifestyle

Skórzane must have każdego sezonu

Do najbardziej klasycznych ubrań damskich styliści bez wahania zaliczają dobrze dopasowane wąskie dżinsy, ołówkową spódniczkę, białą koszulę, małą czarną, czerwone szpilki, biały T-shirt i świetnie skrojoną marynarkę.
Reklama
Zdrowie

Cytologia - najważniejsze badanie kobiety

Cytologia to obowiązkowe badanie przesiewowe dla każdej kobiety niezależnie od wieku. Średnio raz na 3 lata, a najlepiej raz do roku sprawdzić czy wszystko jest w porządku.
Uroda

Pędzle do makijażu. Rodzaje, pielęgnacja.

Podobno najlepsi makijażyści wykonują make up za pomocą palców. Na pewno jest to dużo wygodniejsze, ale dodatkowo wymaga talentu i dużo więcej czasu na nałożenie kosmetyku.
Sport

5 sposobów jak rozruszać się po zimie

Kiedy za oknem słychać świergot ptaków i słońce coraz mocniej przygrzewa to znak, że wiosna już niedaleko. Aż chce się żyć, aż chce się ruszać, tańczyć i wyjść na dwór zaczerpnąć świeżego powietrza.
Sport

Wypad w góry

Zima to idealny czas na wypad w góry. Nie tylko dla pasjonatów sportów zimowych, ale dla każdego zmiana klimatu z miejskiego na górski z czystym powietrzem zawsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Dieta

Top 5 przeciwutleniaczy w żywności

Przeciwutleniacze – to związki chemiczne najczęściej pochodzenia roślinnego, które hamują lub opóźniają procesy utleniania różnych substancji.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Korekta odstających uszu