Skóra stanowi największą barierę ochronną naszego organizmu: cokolwiek złego dzieje się w obrębie narządów wewnętrznych, na pewno zamanifestuje się na twarzy, dekolcie, plecach. Ciesząc się, że trądzik młodzieńczy odszedł w niepamięć, miejmy na uwadze fakt, że istnieje też trądzik dorosłych – równie niemiła przypadłość, którą trzeba leczyć miejscowo albo stosując leki ogólnoustrojowe. O wyborze preparatów zawsze powinien decydować lekarz, który zna nasz stan zdrowia i umie wskazać potencjalne przyczyny pojawienia się trądziku w wieku dojrzałym.

Przyczyny trądziku u osób dorosłych

Podobnie jak u nastolatków, tak i u dorosłych często za powstawanie zmian trądzikowych odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne. Jednak w przypadku trzydziesto-czterdziestolatków zaburzenia te mają inne podłoże i nie mijają „same z siebie” wraz z upływem czasu. Oczywiście bardziej na pojawienie się zmian skórnych narażone są kobiety – to one często cierpią na wahania hormonów płciowych i tarczycowych. Kumulacja takich wahań niejednokrotnie na początku w ogóle nie jest odczuwalna. O tym, że coś złego dzieje się w organizmie informuje właśnie stan skóry. Łatwo wtedy zrzucić winę na stres czy brak snu – to także bywają dodatkowe przyczyny trądziku. Jednak jeżeli zmiana trybu życia nie skutkuje polepszeniem stanu skóry, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych i określenie poziomu hormonów. Żadne leczenie nie pomoże i trądzik dorosłych nie ustąpi, jeśli jest on tylko objawem towarzyszącym innej, podstępnie rozwijającej się chorobie. Dopiero trafna diagnoza i ustalenie źródła problemów daje szansę na skuteczne wdrożenie leczenia dermatologicznego.

Stres, brak snu, nadużywanie kawy/herbaty/alkoholu, palenie papierosów, zła dieta – wszystkie te antyzdrowotne sytuacje i zachowania także nasilają powstawanie zmian skórnych w obrębie brody i żuchwy: trądzik dorosłych upodobał sobie te akurat miejsca. Ważne i zasadnicze jest jednak ustalenie, czy np. chroniczne przemęczenie, kiepska odporność na stres oraz kłopoty ze snem to objawy samoistne związane z bieżącą sytuacją życiową, czy elementy większej i kłopotliwszej układanki – np. choroby autoimmunologicznej. Jeśli są to objawy samoistne, leczenie zmian skórnych określanych mianem trądziku dorosłych można rozpocząć od… zmiany nastawienia do życia oraz preparatów do miejscowego stosowania na twarz. Oczywiście, podobnie jak w przypadku trądziku młodzieńczego, żadne gwałtowne interwencję manualne (wyciskanie, rozdrapywanie) nie są wskazane. Warto też pamiętać, że trądzik dorosłych często występuje pod postacią plam – rozległych stanów zapalnych. Nie kojarzymy tego rodzaju objawów z trądzikiem, uporczywie doszukując się w plamach objawów alergii kontaktowej. Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skinoren.pl/pl/tradzik-doroslych/.

Czy mogę używać kosmetyków i leków swojej córki?

Nie! To nie jest dobry sposób postępowania terapeutycznego. Skóra nastolatków ma inną budowę i wymaga innego traktowania. Osoba dorosła z wielkim prawdopodobieństwem zażywa jakieś leki – choroby przewlekłe czy cywilizacyjne prędzej czy później dosięgają każdego z nas. Wrażliwa, skłonna do trądziku skóra dorosłego musi być potraktowana lekami dermatologicznymi, które nie wejdą w interakcję z innymi preparatami. Warto pamiętać, że preparaty na trądzik młodzieńczy bardzo wysuszają skórę, ale też młoda skóra prędko się regeneruje. Skóra osoby dorosłej może być, już choćby z racji wieku, chorób czy trybu życia, odwodniona i nie ma potrzeby niszczyć jej jeszcze bardziej. Używanie preparatów odpowiednich do wieku nie tylko pomoże wyleczyć trądzik dorosłych ale także nie doprowadzi do wtórnych zmian wymagających kolejnej interwencji dermatologicznej. Na czas kuracji przeciwtrądzikowej dobrze zrezygnować z nadmiaru kosmetyków kolorowych oraz pokarmów i napojów przyczyniających się do irytacji skóry. Oczywiście każdy z nas ma inny zestaw takich pokarmów i napojów, często jednak są to kawa, alkohol i ostre przyprawy. Nie odstawiajmy za to kosmetyków nawilżających i natłuszczających – zwłaszcza tych używanych na noc, a więc silniej działających. Leki działające miejscowo na trądzik dorosłych wysuszają skórę trochę mniej niż te dla nastolatków, ale jednak wysuszają. Jeżeli nasz krem wydaje się za slaby, możemy korzystać z kosmetyków dla niemowląt – doskonale nawilżają, natłuszczają, regenerują i są hypoalergiczne.

Raz wyleczony trądzik może niestety powrócić. Ważne więc, żeby zaordynowany lek używany był zgodnie z planem i w razie konieczności sięgnięcia po niego kolejny raz okazał się równie skuteczny. Organizm bowiem przyzwyczaja się do chemicznych interwencji i od czasu do czasu może zajść konieczność zmiany preparatu. Dopóki jednak ten zastosowany jako pierwsze koło ratunkowe działa – trzymajmy się go do skutku. Najtrudniejsza sytuacja jest wtedy, kiedy zamiast leków o działaniu miejscowym trzeba zastosować te o działaniu ogólnoustrojowym. Na szczęście zmasowany atak trądziku dorosłych wymagający takie interwencji zdarza się rzadko. Biorąc więc sobie do serca wszystkie rady o prowadzeniu zdrowego trybu życia pamiętajmy, że trądzik może się pojawić w sytuacji kryzysowej ale nie musi…ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Lifestyle

Zalety biżuterii wykonanej ze złota

Złote pierścionki, kolczyki, czy też naszyjniki są cennymi elementami dekoracyjnymi, które poza oczywistym dodawaniem prestiżu, posiadają wiele innych zalet.
Lifestyle

Skórzane must have każdego sezonu

Do najbardziej klasycznych ubrań damskich styliści bez wahania zaliczają dobrze dopasowane wąskie dżinsy, ołówkową spódniczkę, białą koszulę, małą czarną, czerwone szpilki, biały T-shirt i świetnie skrojoną marynarkę.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Zdrowie

Cytologia - najważniejsze badanie kobiety

Cytologia to obowiązkowe badanie przesiewowe dla każdej kobiety niezależnie od wieku. Średnio raz na 3 lata, a najlepiej raz do roku sprawdzić czy wszystko jest w porządku.
Sport

5 sposobów jak rozruszać się po zimie

Kiedy za oknem słychać świergot ptaków i słońce coraz mocniej przygrzewa to znak, że wiosna już niedaleko. Aż chce się żyć, aż chce się ruszać, tańczyć i wyjść na dwór zaczerpnąć świeżego powietrza.
Lifestyle

Czy da się pogodzić małżeństwo z rodzicielstwem?

Mówi się, że ślub zmienia ludzi. Może i jest w tym ziarnko prawdy, ale zdecydowanie bardziej niż przysięga małżeńska czy wspólny kredyt na mieszkanie, wszystko zmienia pojawienie się dziecka.
Lifestyle

Najpopularniejsze tanie meble ogrodowe na taras

Wydawać by się mogło, że urządzenie tarasu, który stanie się ważnym miejscem wypoczynku, strefą relaksu i miejscem spotkań z przyjaciółmi, musi pociągać ze sobą spore nakłady finansowe.
Dieta

Top 5 przeciwutleniaczy w żywności

Przeciwutleniacze – to związki chemiczne najczęściej pochodzenia roślinnego, które hamują lub opóźniają procesy utleniania różnych substancji.
Dieta

Nadmiar kilogramów_ Wykorzystaj moc spalacza REDOX extreme

Praca siedząca, brak ruchu, czy chęci na to, aby spędzić wolny czas aktywnie, sprawia, że czasem zaczynamy zmieniać naszą garderobę na dużo większą, a wygląd osoby w lustrze nie przypomina już tej, którą jeszcze do niedawna widzieliśmy.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Hemoroidy - Leczenie i operacje