Zabiegi piękności w salonach kosmetycznych są wciąż niezwykle popularne, a dzięki rozbudowanej ofercie każdy jest w stanie dobrać profesjonalną pielęgnację do swoich potrzeb. W salonach mamy do wyboru różne terapie przeciwtrądzikowe i redukujące blizny, peelingi kawitacyjne, usuwanie przebarwień, oksybrazję, mikrodermabrazję czy radiofrekwencję. Są to zabiegi, które nie tylko świetnie wpływają na jakość naszej cery, ale przy okazji sporo kosztują, szczególnie, że niemal wszystkie wymagają kilku wizyt w celu utrwalenia efektu. Jak można więc samemu zadbać o problematyczną skórę twarzy?

Medycyna estetyczna wykorzystuje w zabiegach głównie naturalne kwasy, które przy odpowiednim stężeniu i późniejszym nawilżeniu maską algową, są w stanie poradzić sobie z każdym problemem naszej cery, od konieczności rozjaśnienia skóry i usunięcia blizn, bo całkowitą redukcję trądziku. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze i najskuteczniejsze kwasy używane przez kosmetyczki w profesjonalnych salonach, które jednocześnie możemy samodzielnie przygotować w domu.

Jak stosować kwas glikolowy w domu?

Udając się do kosmetyczki na zabieg kwasami AHA mamy do wyboru zazwyczaj 2-3 stężenia, które bezpośrednio wpływają na skalę regeneracji naskórka. Natomiast podczas wykonywania terapii w domu możemy dowolnie rozcieńczać kwas, w celu uzyskania najodpowiedniejszego efektu bez podrażnienia.

Kwas glikolowy jest naturalnego pochodzenia, ponieważ występuje w trzcinie cukrowej i już od niemal 25 lat znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej. Jest uważany za najbezpieczniejszy kwas, który przy długotrwałym stosowaniu zwiększa produkcję kolagenu, spłyca zmarszczki i uelastycznia skórę. Głównym celem stosowania kwasu jest redukcja przebarwień, spłycenie blizn, nawilżenie skóry oraz zmiękczenie warstwy rogowej naskórka. Zabieg z użyciem kwasu glikolowego jest przydatny również dla osób borykających się z trądzikiem, ponieważ w mniejszym stężeniu doskonale oczyszcza i usuwa zaskórniki.

Przygotowanie kwasu w domu jest bardzo proste. Aby otrzymać roztwór gotowy do użycia należy zmieszać w odpowiednich proporcjach kwas z wodą, by uzyskać stężenie 5-70%.

- do 15% kwas działa nawilżająco i regenerująco, pobudza produkcję włókien kolagenu,
- do 35% działa jako peeling powodując lekkie złuszczenie naskórka i przez to efekt oczyszczenia,
- do 70% kwas silnie złuszcza naskórek uruchamiając procesy regeneracji.

Na przykład, aby uzyskać 50ml roztworu o stężeniu 20% powinnyśmy zmieszać 10ml kwasu z 40ml wody. W tym celu potrzebny będzie sprzęt pomiarowy i dozujący, w tym buteleczki z miarką i szklane pipety.

Kiedy można stosować kwas migdałowy?

Drugim, pod względem niezawodności w gabinetach kosmetycznych i charakteryzującym się wysoką skutecznością jest kwas migdałowy. Pozyskiwany jest poprzez hydrolizę z gorzkich migdałów i stosowany jest w walce z cerą trądzikową i problematyczną. W tym przypadku również ważne jest odpowiednie stężenie roztworu w celu prawidłowego zaaplikowania. Kwas z migdałów zaleca się osobom, które uczula lub podrażnia kwas glikolowy, a chcą nawilżyć cerę lub delikatnie złuszczyć martwy naskórek. Maksymalne stężenie tego kwasu to 40%, jednak w domowych warunkach zaleca się przyrządzać roztwór do 15%. Ponadto, w wyższych wartościach konieczne jest już zmieszanie kwasu z wodą wraz z etanolem, ponieważ inaczej nie rozpuści się całkiem i powstanie zawiesina.

Przygotowanie roztworu opiera się na tej samej zasadzie, z tym wyjątkiem, że kwas migdałowy należy rozpuścić w ciepłej wodzie, na przykład w kąpieli wodnej. W celu uzyskania preparatu o stężeniu 10% trzeba zmieszać 10g kwasu i 90g wody.

Jak działa kwas azelainowy?

Trzeci, świetny środek o działaniu przeciwtrądzikowym to kwas azelainowy, który w naturalnej postaci występuje nie tylko w środowisku, ale i naszym organizmie, na przykład w błonach komórkowych. Roztwór ten jest dobrze tolerowany, a stosować można go przez długi czas bez konieczności przerwy. Głównym działaniem kwasu jest redukcja przebarwień, poprawa kolorytu skóry i rozjaśnienie jej. Po zabiegach cera nabiera blasku i promienności, a działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne skutecznie likwiduje trądzik.

Ogromną zaletą kwasu jest fakt, że można go stosować również do innych typów cery niż tłusta i trądzikowa, na przykład do cery naczyniowej, skłonnej do rumieńca oraz wrażliwej. W celu wzmocnienia kondycji skóry można dodać kilka kropli witaminy C. Biały proszek czystego kwasu rozpuszcza się w wodzie tylko w niewielkich ilościach, dlatego lepszy efekt uzyskamy mieszając go w PEGu-400. Skuteczne może ten okazać się podgrzanie lekko wody lub dodanie oleju, aczkolwiek wtedy należy każdorazowo przed użyciem wstrząsnąć pojemnikiem z roztworem.

Kwas azelainowy najlepiej stosować w domowych warunkach o stężeniu do 25%. Jeżeli za oknem panuje słoneczna pogoda konieczne jest zastosowanie kremów SPF 30, by zapobiec przebarwieniu skóry. Ważne jest również odpowiednie nawilżenie podczas kuracji.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Korekta odstających uszu