Atopowe zapalenie skóry to ostatnimi czasy bardzo powszechna choroba alergiczna skóry, na którą jeszcze nie stworzono skutecznego lekarstwa. Jej objawy można jednak zminimalizować dzięki dostępnym na rynku kosmetykom. Czym dokładnie jest atopowe zapalenie skóry i co robić w przypadku wystąpienia takiej alergii?

Skóra atopowa – co to takiego?

Atopowe zapalenie skóry to bardzo poważna choroba spowodowana alergią, w której występują nawroty. Oznacza to, że w chłodnych porach roku osoba cierpiąca na to schorzenie jest narażona na silny atak choroby i wiele uciążliwych objawów takich jak: swędząca skóra, zaczerwienienia na jej powierzchni, a nawet drobne rany na powierzchni skóry. Niestety nie ma stworzonego leku, który zagwarantowałby całkowity powrót do zdrowia i pokonanie choroby. Jednak dolegliwości choroby atopowej można zmniejszyć stosując odpowiednie kremy i balsamy przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej – więcej szczegółów tutaj. Pomaga też unikanie stresowych sytuacji, ponieważ to właśnie stres osłabia kondycję skóry i zwiększa ryzyko wystąpienia objawów choroby atopowej.

Atopowe zapalenie skóryto często występująca choroba alergiczna, której niestety nie da się wyleczyć. Oznacza to, że osoba, która raz zachoruje musi zmagać się z chorobą do końca swojego życia. Co ciekawe jest możliwe rozpoznanie choroby nawet we wczesnym dzieciństwie, a aż 85 % przypadków atopowego zapalenia skóry obejmuje dzieci do 5. roku życia. Według statystyk przyjmuje się, że co piąta osoba dorosła cierpi na AZS.

Przyczyny powstawania alergii

Atopowe zapalenie skóryspowodowane jest zaburzeniami pracy układu immunologicznego, ale może mieć też podłoże genetyczne. Jeśli więc w rodzinie ktoś chorował wcześniej na zespół atopowego zapalenia skóry istnieje wysokie prawdopodobieństwo przekazania tej choroby w pierwszej linii pokrewieństwa. Ryzyko wzrasta szczególnie, gdy chorobą dotknięci są rodzice dziecka. AZS obejmuje głównie dorosłe kobiety i dziewczynki. Atopowa choroba występuje w aglomeracjach miejskich, dlatego że w takim środowisku wyższe są wskaźniki zanieczyszczeń, które mogą zaburzać pracę organizmu. Istotne są także czynniki klimatyczne, dlatego im wyższa temperatura powietrza, tym większe ryzyko wystąpienia choroby atopowej. Na AZS narażone są osoby, które pracują ze środkami chemicznymi na co dzień i mają przez to osłabioną tkankę skórną. Istotne są też alergie pokarmowe np. nietolerancja laktozy, które mogą powodować powstanie atopowego zapalenia skóry oraz tryb życia. Im więcej stresu w codziennym życiu tym większe ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Sposoby walki z alergią

Ze względu na to, że jeszcze nie został wynaleziony lek, który skutecznie pomógłby w walce z chorobą atopową to najskuteczniejszym sposobem zminimalizowania dolegliwości jest stosowanie kosmetyków. Warto wypróbować kilka kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej od różnych producentów. W ten sposób nie tylko przetestujesz dokładnie więcej produktów, ale znajdziesz najwłaściwsze dla siebie. Pomocne mogą być też regularne konsultacje dermatologiczne. Dzięki nim dowiesz się jak na co dzień pielęgnować skórę z tendencją do zaczerwienienia, wysypki i wyprysków. Atopowe zapalenie skórywymaga dokładnego przetestowania kosmetyków, a najlepiej wybrać je wraz z dermatologiem, który podpowie i doradzi. Dowiesz się jakie rodzaje kosmetyków pielęgnacyjnych będą dla Twojego typu skóry najlepsze i jednocześnie będziesz wiedzieć na co zwracać uwagę podczas zakupów oraz właściwej pielęgnacji.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Plastyka powiek