Atopowe zapalenie skóry to ostatnimi czasy bardzo powszechna choroba alergiczna skóry, na którą jeszcze nie stworzono skutecznego lekarstwa. Jej objawy można jednak zminimalizować dzięki dostępnym na rynku kosmetykom. Czym dokładnie jest atopowe zapalenie skóry i co robić w przypadku wystąpienia takiej alergii?

Skóra atopowa – co to takiego?

Atopowe zapalenie skóry to bardzo poważna choroba spowodowana alergią, w której występują nawroty. Oznacza to, że w chłodnych porach roku osoba cierpiąca na to schorzenie jest narażona na silny atak choroby i wiele uciążliwych objawów takich jak: swędząca skóra, zaczerwienienia na jej powierzchni, a nawet drobne rany na powierzchni skóry. Niestety nie ma stworzonego leku, który zagwarantowałby całkowity powrót do zdrowia i pokonanie choroby. Jednak dolegliwości choroby atopowej można zmniejszyć stosując odpowiednie kremy i balsamy przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej – więcej szczegółów tutaj. Pomaga też unikanie stresowych sytuacji, ponieważ to właśnie stres osłabia kondycję skóry i zwiększa ryzyko wystąpienia objawów choroby atopowej.

Atopowe zapalenie skóryto często występująca choroba alergiczna, której niestety nie da się wyleczyć. Oznacza to, że osoba, która raz zachoruje musi zmagać się z chorobą do końca swojego życia. Co ciekawe jest możliwe rozpoznanie choroby nawet we wczesnym dzieciństwie, a aż 85 % przypadków atopowego zapalenia skóry obejmuje dzieci do 5. roku życia. Według statystyk przyjmuje się, że co piąta osoba dorosła cierpi na AZS.

Przyczyny powstawania alergii

Atopowe zapalenie skóryspowodowane jest zaburzeniami pracy układu immunologicznego, ale może mieć też podłoże genetyczne. Jeśli więc w rodzinie ktoś chorował wcześniej na zespół atopowego zapalenia skóry istnieje wysokie prawdopodobieństwo przekazania tej choroby w pierwszej linii pokrewieństwa. Ryzyko wzrasta szczególnie, gdy chorobą dotknięci są rodzice dziecka. AZS obejmuje głównie dorosłe kobiety i dziewczynki. Atopowa choroba występuje w aglomeracjach miejskich, dlatego że w takim środowisku wyższe są wskaźniki zanieczyszczeń, które mogą zaburzać pracę organizmu. Istotne są także czynniki klimatyczne, dlatego im wyższa temperatura powietrza, tym większe ryzyko wystąpienia choroby atopowej. Na AZS narażone są osoby, które pracują ze środkami chemicznymi na co dzień i mają przez to osłabioną tkankę skórną. Istotne są też alergie pokarmowe np. nietolerancja laktozy, które mogą powodować powstanie atopowego zapalenia skóry oraz tryb życia. Im więcej stresu w codziennym życiu tym większe ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Sposoby walki z alergią

Ze względu na to, że jeszcze nie został wynaleziony lek, który skutecznie pomógłby w walce z chorobą atopową to najskuteczniejszym sposobem zminimalizowania dolegliwości jest stosowanie kosmetyków. Warto wypróbować kilka kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej od różnych producentów. W ten sposób nie tylko przetestujesz dokładnie więcej produktów, ale znajdziesz najwłaściwsze dla siebie. Pomocne mogą być też regularne konsultacje dermatologiczne. Dzięki nim dowiesz się jak na co dzień pielęgnować skórę z tendencją do zaczerwienienia, wysypki i wyprysków. Atopowe zapalenie skórywymaga dokładnego przetestowania kosmetyków, a najlepiej wybrać je wraz z dermatologiem, który podpowie i doradzi. Dowiesz się jakie rodzaje kosmetyków pielęgnacyjnych będą dla Twojego typu skóry najlepsze i jednocześnie będziesz wiedzieć na co zwracać uwagę podczas zakupów oraz właściwej pielęgnacji.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Uroda

Jak rozpoznać naturalny kosmetyk

Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze.
Reklama
Uroda

Wysokie kozaki i workery – najmodniejsze buty tej jesieni!

Jesień to trudna pora roku dla osób, które lubią wyglądać modnie. Nieprzyjemny wiatr, chłód oraz deszcz sprawiają, że trudno jest skomponować strój, który będzie jednocześnie modny oraz przystosowany do niesprzyjających warunków panujących na zewnątrz.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Woda morska na katar – czy ten preparat naprawdę działa?

Woda morska to specyfik znany już od wielu lat, pomocny w leczeniu kataru i problemów z drogami oddechowymi. Zawiera mieszaninę naturalnych pierwiastków, m.in. miedzi, cynku, żelaza, selenu czy potasu. Jest bezpieczny i dla dorosłych i dla dzieci.
Nauka

Jak dobrać firany do sypialni?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. W nim kończymy i zaczynamy dzień, ma ona zatem niebagatelny wpływ na nasz nastrój. Jak udekorować okno w sypialni?
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Reklama
Plastyka powiek
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.