Z powodu odstających uszu cierpią obydwie płcie. W przypadku mężczyzn istnieje o tyle większy problem, że zazwyczaj nie mogą zasłonić uszu włosami. Problem kompleksów i zmartwień zdecydowanie dotyczą na równi kobiet, jak i mężczyzn.

Tak zwane niedoskonałości w naszym wyglądzie często powodują u nas dyskomfort, skrępowanie, a niekiedy wpędzają nas w kompleksy. Oczywiste jest, że wraz z perspektywą patrzenia zmienia się wrażenie z jakim nasze niedoskonałości są postrzegane. Stając przed lustrem, w pełni świadomi swojego (uznawanego przez nas) defektu, rzuca się on nam w oczy. Z perspektywy osoby nas obserwującej, inne elementy naszej urody przyciągają uwagę, a uznawany przez nas defekt, niekiedy nie zostaje zauważony. Pomimo tej wiedzy, nie pomaga to w odzyskaniu naszej pewności siebie. Kiedy zmiana jest chwilowa, jak np. wyprysk czy drobna rana, po czasie zapominamy o problemie. Co jednak w przypadku stałych elementów? Częstym problemem są np. odstające uszy.

Osoby z odstającymi uszami borykają się z zaburzeniem pewności siebie, popadają w kompleksy. W przypadku uszu występują również inne przypadłości, jak np. ich deformacja, wielkość bądź zbytnie zwinięcie małżowiny usznej. Co gorsze w większości przypadków problemy z wyglądem uszu towarzyszą od urodzenia. Często jest to przyczyzną przykrych sytuacji w dzieciństwie, które jak wiadomo mają ogromne znaczenie w kształtowaniu naszej osoby. Powoduje to skupienie całej swojej uwagi na odstających uszach przy każdym spotkaniu z kimś obcym, w oficjalnych sytuacjach, przy przeglądaniu się w lustrze przed wyjściem z domu.

Szukając upustu swoich frustracji, często takie osoby uciekają się do radzenia się i szukania wsparcia na forach internetowych. Niestety oprócz tych, którzy znajdą słowa otuchy dla piszącego, znajdą się i tacy, którzy potrafią zadać cios, poprzez docinanie czy wyśmiewanie. Bywa i tak, że problem odstających uszu jest bagatelizowany poprzez komentarze: "inni mają gorsze problemy", a w przypadku kobiet najczęstszą odpowiedzią jest propozycja chodzenia w rozpuszczonych włosach. Co oczywiście nie rozwiązuje sprawy.

Przeczytaj również: Uleczająca plastyka piersi

Operacja korygująca uszy

Rozwiązanie stanowi operacja uszu, które zdecydowanie zmienia sytuację na pewno od strony fizycznej. Psychiczna sfera jest kwestią podejścia lub czasu po operacji.

Jednak wiele osób waha się przed taką decyzją. Głównie ze względu na strach przed bólem lub tym, że operacja się nie powiedzie. Także powodem odrzucenia takiego rozwiązania jest lęk podkopany wstydem. Związany on jest z przyznaniem się do swojej niedoskonałości, a także z obawą przed kolejnym wyśmianiem się czy zbagatelizowaniem pod tytułem "nie przesadzaj".

Ale osoby, które już podejmą się operacji w końcu odczuwają wyzwolenie, zadowolenie i cieszą się ze swojej decyzji. Jeżeli ktoś z was wciąż się zastanawia nad podjęciem takiego kroku, może szczegółowy opis zabiegu was uspokoi i przekona...

Na czym polega operacja korygująca uszy?

Operację korekcji uszu wykonuje się już od 6 roku życia. Powyżej 10 roku życia operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Efekt operacji jest trwały. Blizny skórne są ukryte.

Operacja korekcji uszu kosztuje w zależności od miejsca wykonywania operacji w przedziale od ok. 2000 do ok. 3000 zł. Cennik jest jednak kwestią indywidualną kliniki.

Przed operacją wykonuje się podstawowe badania - morfologię, a dodatkowo badania układu krzepnięcia. Około tygodnia przed operacją nie należy przyjmować preparatów, które zmieniają krzepliwość krwi. Mogą one zwiększyć ryzyko powikłań po operacji. Stan zdrowia pacjenta musi być doby i w pełni kwalifikujący się do operacji. Co ocenia chirurg wykonujący zabieg.

Przed samą operacją nie powinno się kilka godzin jeść, ewentualnie spożyć lekki posiłek. Na zabieg przychodzi się bez biżuterii, makijażu, w luźnych ubraniach (w przypadku góry), tak by później łatwo było się ubrać, nie uszkadzając sfer operowanych.

Przed operacją wykonywane są zdjęcia do dokumentacji. W okolicach uszu pacjenta zaznaczane są dokładnie sfery operowane, tam gdzie będą wykonywane cięcia. Wtedy w następnej kolejności podane jest znieczulenie miejscowe.

Usuwa się fragment skóry z tylnej części małżowiny. Kolejno jest kształtowana chrząstka uszna. W tej fazie operacji nadawany jest jej końcowy kształt, tak by ucho wyglądało, zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeżeli chrząstka jest za duża, usuwa się jej nadmiar. W przypadku korekcji odstających uszu umiejscawia się ją także w odpowiednim położeniu.Zabieg trwa około godziny. Całą istotą operacji jest odpowiednie nacięcie małżowiny, tak by był dobry dostęp do chrząstki. Po nałożeniu szwów, nakłada się również opatrunek. Po operacji pacjent wychodzi do domu. W towarzystwie drugiej osoby po kilkudziesięciu minutowym odpoczynku i sprawdzeniu zoperowanych uszu przez specjalistę.

Zalecenia po zabiegu

Opatrunek, który został nałożony podczas operacji, musi pozostać na uszach przez 10 dni. Mimo, że sam zabieg nie przysparza bólu, do trzech dni po odpuszczeniu znieczulenia miejscowego pacjent może odczuwać ból. Można wtedy zastosować leki przeciwbólowe. Miejsca operowane powinny być szczególnie chronione, nie odsłaniane.

Co drugi dzień powinno się owy opatrunek zmieniać, przemywając rany wodą utlenioną i spirytusem salicylowym oraz według zaleceń lekarza nanieść maść. Opatrunek zakładany po operacji jest wykonany z gazy i bandaża. Później przez pozostały okres rekonwalescencji nosi się zwykłą elastyczną opaskę.

Szwy są ściągane około 8-10 dni po operacji. Elastyczną opaskę pacjent nosi przez okres 4 tygodni. Najlepiej cały czas. Stopniowo można zmienjszyć częstotliwość noszenia pod koniec tego okresu ograniczając się do nocy, podczas snu. Sukces operacji w dużej mierze zależy od pacjenta. Czy odniesie się on do zaleceń. W przypadku braku ostrożności skóra może się naciągnąć i uszy powrócą do dawnej formy. Ponieważ chrząstka, która podczas operacji jest umiejscowiona w odpowiednim położeniu, zrasta się i układa nawet do kilku miesięcy. Osoba po operacji powinna dużo odpoczywać, to przyspiesza gojenie.

Także przez kilka miesięcy zaleca się ostrożność, by nie uszkodzić uszu. Zwłaszcza podczas ekstremalnej pogody. Nie powinno się ich przegrzewać czy wyziębiać. Nie wolno uprawiać sportów, ani opalać się przez około 6 tygodni po zabiegu.Powikłania, ryzyko operacji

Jak każda operacja, tak i ta niesie za sobą ryzyko. Dlatego szczególnie zaleca się działanie zgodnie z zaleceniami lekarza. Niekiedy jednak pomimo to, dochodzi do powikłań. Mogą wtedy wystąpić krwawienia, obrzęki, krwiaki, infekcje, które negatywnie pływają na okres gojenia ran pooperacyjnych. Także przedłuża się wówczas ich leczenie. Zdarza się, jednak rzadko, ze małżowina powraca do swojego pierwotnego kształtu, wtedy jest konieczność ponownego wykonania zabiegu. Oczywiście reakcja na operację i ingerencję w organizm jest na tyle rzeczą indywidualną, że mogą wystąpić różne wyjątki, bądź brak jakichkolwiek komplikacji.

Tekst powstał w nadzieji dodania otuchy, tym którzy wahają się przed podjęciem tego kroku. Także ma dostarczać świadomości, że osób, które borykają się z tym problemem nie jest mało. Najważniejszą rzeczą w podejściu do sprawy jest pozytywne myślenie!


Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Plastyka powiek