Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze, a jednocześnie zrobić coś dobrego dla środowiska, wybieraj sprawdzone kosmetyki, które naturalne są nie tylko z nazwy. Podpowiadamy, jak je rozpoznać!

Tak się składa, że nie istnieje prawo, które w sposób jasny i klarowny określałoby, jakie kosmetyki są naturalne, a jakie nie są. Istnieją tylko wytyczne komitetu ekspertów, opublikowane przez Komitet Zdrowa Publicznego Rady Europejskiej, ale ich stosowanie nie jest obowiązkowe. Warto jednak wiedzieć, że na ich bazie powstały liczne certyfikacje i to właśnie jest coś, co zawsze należy sprawdzić. Takimi certyfikatami może pochwalić się sklep internetowy z kosmetykami naturalnymi - https://www.naturativ.pl/


Certyfikat zgodności z naturą

Większość instytucji certyfikujących ma dwa podstawowe wymagania. Po pierwsze, w składzie kosmetyku naturalnego nie może być żadnych substancji syntetycznych. Po drugie, cały proces produkcyjny powinien przebiegać z poszanowaniem natury. Dotyczy to także opakowania produktu. Dwa najpopularniejsze certyfikaty to COSMOS, przyznawany przez grupę organizacji certyfikujących oraz NATRUE, przyznawany przez stowarzyszenie non-profit, którego założycielami są najwięksi europejscy producenci kosmetyków naturalnych. Jeśli kosmetyk ma na opakowaniu informację o jednym z tych certyfikatów, możesz po niego sięgnąć z pewnością, że firma i proces produkcyjny danego produktu został szczegółowo zbadany i przeanalizowany, a składniki użyte do produkcji są nie tylko naturalne, ale też najwyższej jakości.


Nie ma certyfikatu? Patrz na skład!

Uważna lektura listy składników to podstawa, jeśli kosmetyk jest naturalny, ale niecertyfikowany. W ten sposób też można upolować prawdziwe kosmetyczne perełki. Unikaj syntetycznych konserwantów i barwników, przede wszystkim parabenów i formaldehydu. Poza tym oleju mineralnego, parafiny i wazeliny syntetycznej, glikoli, substancji, których nazwa zaczyna się na PED, czy silikonów. Najlepiej, jeśli lista produktów jest krótka, a skład prosty i zrozumiały. Np. dobry krem do rąk może składać się tylko z pięciu składników: oleju słonecznikowego, masła awokado, ekstraktu z cytryny, masła z oliwek i naturalnej witaminy E. Jeśli jakiegoś składnika na liście nie znasz, skorzystaj z wyszukiwarki w internecie, żeby sprawdzić co to jest. Możesz też mieć w portfelu listę substancji, które nie powinny się znajdować w składzie kosmetyków naturalnych i zerkać na nią w czasie zakupów.


Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Korekta odstających uszu