Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze, a jednocześnie zrobić coś dobrego dla środowiska, wybieraj sprawdzone kosmetyki, które naturalne są nie tylko z nazwy. Podpowiadamy, jak je rozpoznać!

Tak się składa, że nie istnieje prawo, które w sposób jasny i klarowny określałoby, jakie kosmetyki są naturalne, a jakie nie są. Istnieją tylko wytyczne komitetu ekspertów, opublikowane przez Komitet Zdrowa Publicznego Rady Europejskiej, ale ich stosowanie nie jest obowiązkowe. Warto jednak wiedzieć, że na ich bazie powstały liczne certyfikacje i to właśnie jest coś, co zawsze należy sprawdzić. Takimi certyfikatami może pochwalić się sklep internetowy z kosmetykami naturalnymi - https://www.naturativ.pl/


Certyfikat zgodności z naturą

Większość instytucji certyfikujących ma dwa podstawowe wymagania. Po pierwsze, w składzie kosmetyku naturalnego nie może być żadnych substancji syntetycznych. Po drugie, cały proces produkcyjny powinien przebiegać z poszanowaniem natury. Dotyczy to także opakowania produktu. Dwa najpopularniejsze certyfikaty to COSMOS, przyznawany przez grupę organizacji certyfikujących oraz NATRUE, przyznawany przez stowarzyszenie non-profit, którego założycielami są najwięksi europejscy producenci kosmetyków naturalnych. Jeśli kosmetyk ma na opakowaniu informację o jednym z tych certyfikatów, możesz po niego sięgnąć z pewnością, że firma i proces produkcyjny danego produktu został szczegółowo zbadany i przeanalizowany, a składniki użyte do produkcji są nie tylko naturalne, ale też najwyższej jakości.


Nie ma certyfikatu? Patrz na skład!

Uważna lektura listy składników to podstawa, jeśli kosmetyk jest naturalny, ale niecertyfikowany. W ten sposób też można upolować prawdziwe kosmetyczne perełki. Unikaj syntetycznych konserwantów i barwników, przede wszystkim parabenów i formaldehydu. Poza tym oleju mineralnego, parafiny i wazeliny syntetycznej, glikoli, substancji, których nazwa zaczyna się na PED, czy silikonów. Najlepiej, jeśli lista produktów jest krótka, a skład prosty i zrozumiały. Np. dobry krem do rąk może składać się tylko z pięciu składników: oleju słonecznikowego, masła awokado, ekstraktu z cytryny, masła z oliwek i naturalnej witaminy E. Jeśli jakiegoś składnika na liście nie znasz, skorzystaj z wyszukiwarki w internecie, żeby sprawdzić co to jest. Możesz też mieć w portfelu listę substancji, które nie powinny się znajdować w składzie kosmetyków naturalnych i zerkać na nią w czasie zakupów.


Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Hemoroidy - Leczenie i operacje