Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe. Skóra z trądzikiem różowatym potrzebuje odpowiedniego leczenia i delikatnej, codziennej pielęgnacji. Skąd bierze się ta odmiana trądziku? Jak pielęgnować chorą skórę? Jakie leczenie może zaproponować nam dermatolog?

Czym jest trądzik różowaty? Skąd się bierze?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry pojawiająca się zwykle w dojrzałym wieku. Najczęściej dotyka osoby z jasną karnacją, jasnymi włosami i niebieskimi oczami. Jest to choroba, która częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Niestety poważniejsze odmiany tej choroby dominują u mężczyzn. Na trądzik różowaty może zachorować praktycznie każdy, nawet dzieci. Jeżeli w naszej rodzinie ktoś borykał się z tą chorobą lub sami cierpimy na trądzik objawiający się wypryskami lub torbielami, to jesteśmy bardziej narażeni na zachorowanie.

Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca znane. Obecna wiedza medyczna wskazuje jednak kilka zbadanych i potwierdzonych powodów występowania tej choroby. Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na trądzik różowaty to kontakt z roztoczami, wpływ mikroorganizmów (np. bakterii Helicobacter pylori), nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego oraz działanie wybranych białek na skórę. Wiele mówi się też o tym, że trądzik różowaty to choroba genetyczna, którą dziedziczymy po swoich bliskich.

Wyróżniamy cztery kategorie trądziku różowatego: rumieniową, grudkowo-krostkową, przerostowo-naciekową oraz oczną. Pierwsza odmiana charakteryzuje się przede wszystkim silnym rumieniem na skórze, za to druga występowaniem krostek, które przypominają zmiany jak przy trądziku zwyczajnym. Kategoria przerostowo-naciekowa występuje rzadko, ale ma ciężki przebieg. Trądzik różowaty może pojawić się również na oczach, ale na szczęście nie występuje u każdej chorej osoby. Na naszej twarzy może pojawić się więcej niż jeden rodzaj trądziku różowatego. Bardzo istotne jest właściwe rozpoznanie, ponieważ każdą odmianę choroby leczy się trochę inaczej.

Jak leczy się trądzik różowaty?

Pierwszym krokiem w leczeniu trądziku różowatego jest odpowiednie rozpoznanie. Dermatolog przeprowadzi z nami dokładny wywiad oraz obejrzy zmienioną skórę. Na tej podstawie stwierdzi, z jakim typem trądziku mamy do czynienia. Początki choroby zaczynają się niewinnie – na naszej skórze często pojawia się rumień i zauważamy u siebie coraz więcej popękanych naczynek. Jeżeli już wtedy udamy się do lekarza, leczenie będzie o wiele łatwiejsze. W kolejnych fazach na skórze pojawiają się grudki i krostki, a w najgorszym przypadku dochodzi do zmian przerostowo-naciekowych. Wszystkim tym etapom może towarzyszyć dodatkowo trądzik oczny. Nie zwlekajmy więc z wizytą u dermatologa. Trądzik różowaty nie mija z czasem, a wręcz przeciwnie, zaczyna się pogłębiać. Zaawansowaną postać tej choroby leczy się bardzo trudno.

Trądzik różowaty można leczyć za pomocą środków stosowanych miejscowo – antybiotyków w postaci żeli i kremów (metronidazol, erytromycyna, tetracykliny) i retinoidów (adapalen, tretinoina). Lekarz może zalecić nam nie tylko smarowanie skóry, ale również zażywanie leków doustnych. Dodatkowo zalecane jest leczenie światłem i laserem. W przypadku najgorszych postaci trądziku różowatego (np. przy zmianach rozrostowych) konieczne bywa leczenie operacyjne.

Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem różowatym

Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawa przy trądziku różowatym. Dobrze dobrane codzienne rytuały kosmetyczne pozwolą nam kontrolować chorobę i wspomagać leczenie zalecone od dermatologa. Stosujmy wyłącznie kosmetyki bez barwników, konserwantów, alkoholu i substancji zapachowych. Sięgajmy po produkty, które mają za zadanie chronić skórę, odbudować barierę hydrolipidową skóry oraz wzmacniać kruche naczynia włosowate.

Oczyszczanie skóry wykonujmy tylko delikatnymi środkami myjącymi, najlepiej o konsystencji mleczka, płynu micelarnego lub żelu. Pod makijaż warto stosować łagodzące kremy przeznaczone dla skóry wrażliwej i z trądzikiem różowatym (np. Rosacinhttps://www.iwostin.pl/produkty/rosacin/krem-na-noc-zmniejszajacy-rumien-w-tradziku-rozowatym/). Bardzo ważne jest, by krem na dzień zawierał w sobie filtry UV, które chronią skórę przed słońcem. Najlepiej wybór kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry skonsultować z naszym dermatologiem.

Osoby chorujące na trądzik różowaty powinny zadbać również o swój styl życia. Tylko połączenie leczenia, odpowiedniej pielęgnacji i zmiany codziennych nawyków pomogą opanować stan naszej skóry. Podczas choroby niewskazane jest spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz picie mocnej kawy i herbaty. Sprzymierzeńcami naszej skóry nie są również bardzo ostre lub gorące potrawy, silne emocje, stres, nagłe zmiany temperatur (np. w saunie), opalanie oraz przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Zdrowie

Witaminy a zdrowie

Prawidłowa i zbilansowana dieta opiera się o dostarczanie organizmowi określonej dawki składników mineralnych i witamin każdego dnia. Naukowcy opracowali specjalną tabelę dziennego zapotrzebowania na określone składniki.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Plastyka powiek