Każda osoba, która pali nałogowo, zdaje sobie sprawę ze szkodliwego działania tytoniu. To uzależnienie jest jednak często silniejsze. Co więcej, nie zawsze zastanawiamy się nad faktem, jak niekorzystnie palenie papierosów wpływa na naszą urodę. Przeciętny palacz wygląda zazwyczaj dużo starzej od niepalącego rówieśnika. Szacuje się, że różnica w ocenie wieku może wynosić nawet od 5 do 15 lat.

Musimy pamiętać o tym, że trudno o skuteczne sposoby na poprawę wyglądu osoby palącej. W tym przypadku często nie da się osiągnąć zadowalających rezultatów bez odstawienia lub przynajmniej częściowego ograniczenia nałogu papierosowego. Tylko wtedy dostępne metody pielęgnacji skóry czy włosów pozwolą na zredukowanie widocznych skutków palenia. A niekorzystny wygląd osoby uzależnionej od papierosów może się objawiać w wielu obszarach ciała. W szczególności dotyczy to cery, włosów, zębów oraz dłoni i paznokci.

Wpływ palenia na kondycję włosów

Substancje smoliste, które znajdują się w papierosach, mają bardzo niekorzystny wpływ na porost włosów. Palenie tytoniu przyczynia się przede wszystkim to zaburzenia naturalnego tempa wzrostu i znacznego osłabienia włosów. Papierosy działają również niekorzystnie na cebulki, które po pewnym czasie mogą nawet zacząć wypadać. Aby częściowo zapobiec temu procesowi, warto stosować szampony i odżywki przeznaczone do pielęgnacji włosów z tego typu problemami. Należy jednak pamiętać, że wspomniane preparaty kosmetyczne mogą jedynie spowolnić niekorzystne skutki palenia.

Problemem osób uzależnionych od nikotyny jest również nieprzyjemny zapach dymu papierosowego, który osadza się właśnie we włosach. Wnika on głęboko w strukturę włosów, podobnie jak metale ciężkie i substancje smoliste. W związku z tym, niezwykle trudno go zniwelować – nawet w przypadku stosowania odpowiednich kosmetyków.

Przewlekłe niedotlenie skóry

Wypalanie od kilku do kilkunastu papierosów dziennie może doprowadzić do przewlekłego niedotlenienia skóry. Efektem końcowym takiego stanu będzie zaś zmniejszenie ilości produkowanych włókien kolagenowych. A to właśnie one są odpowiedzialne za elastyczność naszej skóry oraz jej zdrowy wygląd. Co więcej, wszystkie te czynniki mają duży wpływ na powstawanie zmarszczek – szczególnie tych zlokalizowanych w okolicach ust. Niezdrowy wygląd skóry palacza jest także związany z naruszeniem naturalnej bariery naskórka. Skutkiem tego zjawiska jest szybsza utrata wody i przesuszanie się skóry. Nic więc dziwnego, że cera palacza wygląda często znacznie starzej niż w przypadku osoby w tym samym wieku, która nie ma problemu z nałogiem tytoniowym.

Niestety, nawet najlepsze produkty kosmetyczne nie są w stanie wyeliminować powstałych w ten sposób zmian skórnych. Trzeba się również liczyć z tym, że wraz z każdym kolejnym, wypalonym papierosem, starzenie się cery będzie przebiegało jeszcze szybciej.

Dolegliwości jamy ustnej

Osoby palące każdego dnia dużo papierosów są narażone na większą liczbę dolegliwości dotyczących jamy ustnej. Najczęściej spotykanym problemem u palaczy są żółte, przebarwione i pokryte osadem zęby. Nikotyna zawarta w papierosach ma również niekorzystny wpływ na rozwój próchnicy zębów. Z kolei niedobory witaminy C, które często są związane z wypalaniem dużej ilości tytoniu, skutkują rozpulchnieniem dziąseł i pojawiającymi się stanami zapalnymi oraz krwawieniami. Niektóre zabiegi stomatologiczne pomagają w zredukowaniu opisanych problemów. Jednak osiągnięte efekty będą bardzo krótkotrwałe – do momentu rzucenia palenia.

Problemy dotyczące dłoni i paznokci

Częstym zjawiskiem w przypadku palaczy jest z pewnością nieestetyczny wygląd dłoni oraz paznokci. Palce, które mają bezpośredni kontakt z wypalanymi papierosami, nabierają żółtego kolorytu. Co więcej, u osób uzależnionych od tytoniu znacznie pogarsza się stan płytki paznokciowej. Staje się ona po prostu zdecydowanie bardziej krucha i łamliwa. O ile żółtawy kolor paznokci można jeszcze jakoś skorygować, np. przy użyciu lakieru, o tyle redukcja złej kondycji wspomnianych płytek jest bardzo żmudnym i długotrwałym procesem.

O Autorce:
Anita Święconek – jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Białej Podlaskiej. Obecnie pogłębia swoją wiedzę na studiach magisterskich w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Na co dzień spełnia się zawodowo w gabinecie kosmetycznym Qclinique.


ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Lifestyle

Zalety biżuterii wykonanej ze złota

Złote pierścionki, kolczyki, czy też naszyjniki są cennymi elementami dekoracyjnymi, które poza oczywistym dodawaniem prestiżu, posiadają wiele innych zalet.
Lifestyle

Skórzane must have każdego sezonu

Do najbardziej klasycznych ubrań damskich styliści bez wahania zaliczają dobrze dopasowane wąskie dżinsy, ołówkową spódniczkę, białą koszulę, małą czarną, czerwone szpilki, biały T-shirt i świetnie skrojoną marynarkę.
Reklama
Dziecko

Wyprawka dla dziecka do szpitala

Przygotowując wyprawkę do szpitala, łatwo się w tym wszystkim pogubić. O czym należy pamiętać, żeby nie wziąć za dużo niepotrzebnych rzeczy, a przygotować tylko te ważne i potrzebne?
Zdrowie

Cytologia - najważniejsze badanie kobiety

Cytologia to obowiązkowe badanie przesiewowe dla każdej kobiety niezależnie od wieku. Średnio raz na 3 lata, a najlepiej raz do roku sprawdzić czy wszystko jest w porządku.
Zdrowie

Czym jest Hashimoto?

Problemy z tarczycą ma dziś już niestety większość z nas i coraz częściej związane są one z zaburzeniami układu immunologicznego. Czy to nadczynność czy niedoczynność gruczołu tarczycy?
Uroda

Usuwanie żelu lub hybrydy z paznokci

Większość z nas kobiet jest niezadowolona ze swoich paznokci. Albo osłabione i łamliwe albo rozdwajające się, a pomalowane zwykłym lakierem już po trzech dniach wyglądają okropnie.
Sport

Wypad w góry

Zima to idealny czas na wypad w góry. Nie tylko dla pasjonatów sportów zimowych, ale dla każdego zmiana klimatu z miejskiego na górski z czystym powietrzem zawsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Lifestyle

Zalety biżuterii wykonanej ze złota

Złote pierścionki, kolczyki, czy też naszyjniki są cennymi elementami dekoracyjnymi, które poza oczywistym dodawaniem prestiżu, posiadają wiele innych zalet.
Dieta

Top 5 przeciwutleniaczy w żywności

Przeciwutleniacze – to związki chemiczne najczęściej pochodzenia roślinnego, które hamują lub opóźniają procesy utleniania różnych substancji.
Dieta

Nadmiar kilogramów_ Wykorzystaj moc spalacza REDOX extreme

Praca siedząca, brak ruchu, czy chęci na to, aby spędzić wolny czas aktywnie, sprawia, że czasem zaczynamy zmieniać naszą garderobę na dużo większą, a wygląd osoby w lustrze nie przypomina już tej, którą jeszcze do niedawna widzieliśmy.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.