Wypadanie włosów to problem, z którym mierzy się wiele osób. W reklamach telewizyjnych i radiowych można usłyszeć, że sposobem na powstrzymanie nadmiernej utraty kosmyków jest biotyna. Czy jej zastosowanie rzeczywiście wystarczy, aby pozbyć się problemu łysienia? Niekoniecznie i nie zawsze.

Biotyna jest jedną z witamin z grupy B – znaną również jako witamina H lub B7. Jest składnikiem dość łatwo przyswajalnym oraz zawartym w wielu pokarmach – np. w orzechach, roślinach strączkowych, kalafiorze, bananach czy ziarnach zbóż. To składnik ważny dla prawidłowej pracy organizmu – bierze udział w ważnych reakcjach biochemicznych zachodzących w komórkach. Jednym z jej zadań jest wspomaganie procesu powstawania keratyny oraz różnicowania się komórek naskórka, włosów i paznokci. To zapewne powód, dla którego jest uznawana za dobre wsparcie w terapii przeciwdziałającej wypadaniu włosów. Czy jednak na pewno hamuje ich utratę?

Biotyna wspomaga wzrost włosów

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) potwierdza korzystny wpływ, jaki biotyna wywiera na wzrost włosów i utrzymanie ich w dobrym zdrowiu. Wskazano również, że u części kobiet, które skarżą się na ich wypadanie faktycznie występuje niski poziom biotyny. Nie istnieją jednak żadne wyniki badań klinicznych, które potwierdzałyby, że odpowiedni poziom tej witaminy hamuje proces wypadania.

Warto pamiętać również, że u zdrowej osoby niedobory biotyny zdarzają się bardzo rzadko. Jest ona łatwo przyswajalna i obecna w typowej diecie. Deficyt może się zdarzyć jedynie u osób, które np.:

 • spożywają duże ilości surowego białka kurzego (zawierającego awidynę),
 • mają wrodzoną wadę genetyczną uniemożliwiającą syntezowanie biotyny,
 • przyjmują leki przeciwpadaczkowe
 • są odżywiane dojelitowo.

Niedobór może się pojawić się również w wyniku długotrwałej terapii antybiotykowej. Wówczas faktycznie sięgnięcie po jednoskładnikowy suplement diety, taki jak biotyna, może być sposobem na poprawę kondycji organizmu. Niekoniecznie jednak zahamuje wypadanie włosów. Pamiętaj, że aby uzupełnić jej niedobory, możesz również zmienić nieco dietę, włączając do niej więcej roślin strączkowych, orzechów czy awokado.

Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn

Niedobór witamin i mikroelementów, choć jest typową przyczyną, dla której wypadają włosy, to nie jedyny powód jej utraty. Może ona nastąpić również np. w wyniku:

 • długotrwałego przyjmowania leków o składzie powodującym łysienie, np. immunosupresyjnych, cytostatyków, antybiotyków podawanych w leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych,
 • zaburzeń hormonalnych (np. związanych z tarczycą lub hormonami płciowymi),
 • stresu i ogólnego osłabienia organizmu,
 • przyczyn genetycznych.

Pamiętaj: z Twojej głowy każdego dnia w wyniku naturalnych procesów wypada ok. 100 włosów. Taką ilością nie musisz się niepokoić. Sygnałem alarmującym o problemie może być wypadanie włosów garściami, wyraźne ich przerzedzenie na całym skalpie lub w jego określonym obszarze.

Postaw na kompleksową suplementację

Co zatem warto zrobić, gdy włosy wydają się być osłabione i nadmiernie wypadają? Zanim sięgniesz po suplementację, pomyśl o:

 • zmianie diety na taką, która dostarczy Twojemu organizmowi niezbędnych mu witamin i minerałów w odpowiednich proporcjach,
 • zmianie sposobu pielęgnowania i układania włosów – ogranicz np. stylizację termiczną, „tapirowanie” włosów czy ich szarpanie za pomocą nieodpowiedniej szczotki,
 • zmianie fryzury – skrócenie włosów zmniejszy ich obciążenie i może zmniejszyć problem wypadania i łamania się osłabionych kosmyków.

Jeżeli zaś zechcesz wspomóc swoją dietę suplementem, którego zadaniem będzie poprawa stanu włosów i zmniejszenie ich wypadania, lepsze efekty osiągniesz, sięgając po wieloskładnikowe preparaty. To dlatego, że:

 • włosy mogą wypadać w wyniku deficytu wielu składników odżywczych – suplement o złożonym składzie sprawi, że łatwiej „trafisz” na ten, z którego niedoborem może się zmagać Twój organizm,
 • jednocześnie wzmocnisz włosy, przyspieszysz proces ich wzrostu i zmniejszysz ryzyko ich wypadania – tak zadziała szeroki skład.

Pamiętaj jednak, że jeżeli zależy Ci właśnie na włosach, a nie np. na ogólnej poprawie stanu – również paznokci, warto wybrać suplement koncentrujący się właśnie na tych pierwszych. Dobrym rozwiązaniem jest np. VITAPIL®, w którym obecne są odpowiednie dawki 16 ważnych składników odżywczych. Znajduje się w nim nie tylko biotyna ale również kwas pantotenowy i krzem z pędów bambusa, , niacyna, żelazo, cynk  Terapię możesz uzupełnić również o profesjonalny  lotion VITAPIL®, który m.in. reguluje proces wydzielania sebum przez skórę głowy, a w efekcie – wzmacnia cebulki włosów. Blisko 95% kobiet potwierdza skuteczność kuracji produktami z linii Vitapil ®.

Jeżeli i Ciebie dotknął problem wypadania włosów i, mimo suplementacji, utrzymuje się on od przez dłuższy czas – najlepiej, jeśli skonsultujesz się z lekarzem. Tylko dokładne badania – w tym krwi – pozwolą określić przyczynę, dla której nadmiernie gubisz włosy.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Zdrowie

Witaminy a zdrowie

Prawidłowa i zbilansowana dieta opiera się o dostarczanie organizmowi określonej dawki składników mineralnych i witamin każdego dnia. Naukowcy opracowali specjalną tabelę dziennego zapotrzebowania na określone składniki.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.