Zmęczone, bolące oczy mogą mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj ból jest wynikiem wielu godzin spędzonych przed monitorem komputera lub telewizorem. Czasem jednak oczy mogą męczyć się w wyniku przebywania w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, a także przez niewystarczającą ilość snu.

Niezależnie od przyczyny, o narząd wzroku należy dbać – w końcu to bardzo istotna część naszego ciała. Przedstawiamy cztery skuteczne metody, które pomogą zniwelować zmęczenie oczu. Warto stosować je regularnie, aby zapobiec późniejszemu pogorszeniu wzroku.

Pierwszymi sposobami, które warto wypróbować, są ćwiczenia i przerwy w trakcie pracy. „Gimnastyka oczu” polega np. na ich zamknięciu i poruszaniu mięśniami: w tym celu staraj się ruszać gałkami ocznymi we wszystkie strony – w prawo, lewo, w górę i dół – przez jakieś 2-3 minuty. Taka metoda rozluźni nieco mięśnie oczu i będzie dobrym sposobem na pozbycie się uczucia bólu lub zmęczenia. Poza ćwiczeniami, ważne jest robienie przynajmniej pięciominutowych przerw po każdej godzinie pracy przy monitorze. Drugim sposobem jest suplementacja. Jedną z najlepszych metod utrzymywania narządu wzroku w dobrym zdrowiu jest regularne dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin, np. pod postacią preparatów o naturalnym składzie.

Klarin to suplement diety przeznaczony dla osób dorosłych, który uzupełnia codzienną dietę w dobroczynne antocyjany z borówki czernicy, beta-karoten i witaminę E. Preparat zawiera witaminę A, która jest powszechnie znana ze swojego świetnego wpływu na wzrok, zaś obecna w nim borówka czernicy wspiera przepływ krwi do oka, jest źródłem antyoksydantów, które chronią nasz wzrok i doskonale poprawia klarowność widzenia. Wśród preparatów Klarin z borówką czernicy znajdziemy również wersję z luteiną, a także preparat przeznaczony dla dzieci od 6 roku życia, z dodatkową zawartością witaminy D3 wspierającej zęby, kości i naturalną odporność. Wśród kilku różnych wersji każdy znajdzie skład najbardziej odpowiedni dla siebie.

Jak jeszcze możemy zadbać o swoje oczy?

Osoby, które przebywają przez większość czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach, powinny sięgnąć po preparaty sztucznych łez. Używanie kropli do oczu to jedna z ekspresowych metod przeciwdziałających zaczerwienieniu, łzawieniu, a także pogorszeniu ostrości obrazu. Jednak jest to działanie chwilowe, sprawdzające się w danym momencie – aby osiągnąć trwałe efekty, dobrze jest połączyć stosowanie bezpiecznych kropli do oczu z dostarczaniem cennych witamin, które będą oddziaływać na narząd wzroku również „od wewnątrz”.

Ostatnia, czwarta metoda to działanie zewnętrzne, czyli stosowanie okładów. W wolnych chwilach, aby zniwelować opuchliznę, warto sięgnąć po okłady z herbaty, bławatka lub rumianku. Wykonanie takich kompresów polega na użyciu zwykłych wacików lub płatków kosmetycznych, które nakładamy na oczy i trzymamy kilkanaście minut. Innym sposobem jest również używanie klasycznych okładów ze schłodzonego ogórka lub awokado.ARTYKUŁ PARTNERA

Zdjęcie: fotolia.com, fotolia.com


Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Hemoroidy - Leczenie i operacje