Wszystkie oparzenia pozostawiają po sobie blizny. Te mniejsze zazwyczaj przestają zwracać naszą uwagę po pewnym czasie. Z kolei, gdy oparzenie jest znacznie poważniejsze, pozostaje po nim większa i mało atrakcyjna wizualnie blizna. To właśnie wtedy rozpoczynamy poszukiwania sposobu na to, aby stała się zdecydowanie mniej widoczna. Jednym z nich jest odpowiednia pielęgnacja, jednak musi być przeprowadzana w umiejętny sposób.

Czym jest blizna po oparzeniu?

Blizna jest jednym z etapów gojenia się rany, czyli uszkodzenia naskórka lub skóry właściwej. W literaturze fachowej określa się je jako nową warstwę skóry, która narasta bezpośrednio na uszkodzeniu. Co ważne, w pierwszym stadium blizna jest bardzo delikatna i ma lekko różowe bądź czerwone zabarwienie. W tym momencie musi być niezwykle ostrożny, ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo delikatna i może ulec ponownemu uszkodzeniu i otwarciu rany.

Następnie blizna ulega znacznemu wzmocnieniu i blednie, stając się mniej widoczną. Na tym etapie zazwyczaj przestajemy zwracać na nią swoją uwagę, jednak poważniejsze blizny nadal mogą pozostawać widoczne, co wiele osób zmusza do podjęcia działań mających na celu ich zamaskowanie lub całkowite usunięcie.

Domowe sposoby na blizny po oparzeniu

Zanim sięgniemy po środki farmaceutyczne, warto spróbować domowych sposobów pielęgnacji skóry po oparzeniach. Jednym z nich jest stosowanie oleju z drzewa herbacianego. To bardzo dobry środek przeciwbakteryjny nie tylko usuwający bakterie, ale również zapobiegających ich rozprzestrzenianiu się. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że olejek herbaciany działa powoli, co oznacza konieczność długotrwałego stosowania.

czerwona-skora-na-lydkach-i-udach.jpg

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że miód również wykazuje właściwości gojące. Witaminy w nim zawarte powodują szybsze gojenie się ran, a także zmniejszają blizny. Zatem warto regularnie na zmienioną skórę nakładać cienką warstwą miód, ponieważ może on bardzo wiele zdziałać. Jednak zasada jest bardzo podobna, jak w przypadku oleju herbacianego – należy go stosować regularnie i przez dłuższy czas.

Pielęgnacja blizn nie musi oznaczać stosowania zaawansowanych preparatów czy technik kosmetycznych. Wystarczy jedynie zwykły wacik nasączyć w soku z cytryny, a następnie przetrzeć nim zmienioną skórę. Cytryna zawiera duże ilości witaminy C, która również zbawiennie działa na nasze ciało. Pamiętaj jednak, aby nie spłukiwać skóry i pozwolić, aby sok całkowicie w nią wsiąkł.

Leczenie blizn po oparzeniach

Blizny można również wyleczyć z pomocą lekarza dermatologa. Warto jednak mieć świadomość, że proces ten jest długotrwały, a jego efekty zależą w pełni od naszego organizmu, dlatego nie muszą być satysfakcjonujące. Mimo to w poważniejszych przypadkach warto skontaktować się z lekarzem i rozpocząć proces leczenia.

W znacznej większości lekarze decydują się na rozpoczęcie kuracji kremami, maściami, czy innymi środkami nakładanymi bezpośrednio na skórę. Preparat działający miejscowo charakteryzuje się optymalnie dużym stężeniem, dlatego może przynieść oczekiwane efekty. Należy jednak wykazać się olbrzymią cierpliwością, ponieważ skutki kuracji mogą być widoczne dopiero po pewnym czasie.

krem-na-oparzenia.jpg

Bardzo popularne są również wszelkiego typu żele na blizny po oparzeniu. Zazwyczaj są to preparaty lecznicze bezzapachowe, dzięki czemu osoba, która je stosuje, nie zwraca uwagi innych. Jednym z nich jest Bliznasil. Dostępny w aptekach bez recepty może sprawić, że blizna stanie się mniej widoczna, a nawet całkowicie zaniknie. Ponadto eliminuje ból i uczucie świądu, które zazwyczaj towarzyszy wszelkiego typu bliznom. Co ważne Bliznasil może pomóc w przypadku zarówno starych, jak i nowych blizn. Ulotka, a także inne informacje na temat leku znajdziesz pod adresem http://bliznasil.pl/.

Jak się okazuje, w leczeniu blizn może pomóc również kosmetyczka. Odpowiednio wykwalifikowane osoby zazwyczaj proponują zastosowanie dermabrazji, czyli mechaniczne ścieranie naskórka. Zabieg ten powoduje zredukowanie grubości skóry, a w efekcie blizny. Ponadto ścieranie powoduje pobudzenie włókien kolagenowych, które regenerują skórę. Bardziej zaawansowana metoda usuwania blizn przewiduje wykorzystanie laseru. Zabieg tego typu jest niestety bolesny i proponowany w skrajnych przypadkach. Istotny jest fakt, że wszystkie zabiegi kosmetyczne należy regularnie powtarzać, ponieważ jednorazowe ich wykonanie może nie przynieść rezultatu.

Blizny po oparzeniu pojawiają się w każdym przypadku. Warto jednak w odpowiednim momencie podjąć działania mające na celu zmniejszenie ich grubości, gdyż dzięki temu będą mniej widoczne, co lepiej wpłynie na nasze samopoczucie. Leczenie blizn po oparzeniu może jednak być długotrwałe i wymagać wielu wyrzeczeń, dlatego nie należy poddawać się w momencie napotkania pierwszych trudności.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Plastyka powiek