Atrakcyjność zależy od szczegółów – pozornie nieistotnych, jednak przyciągających wzrok – na przykład zadbanych paznokci. Wiele osób narzeka jednak na ich rozdwajanie i na łamliwość. W jaki sposób można temu zapobiegać?

Łamliwe paznokcie – charakterystyka problemu

Paznokcie określa się mianem łamliwych, gdy są miękkie i kruche, złuszczają się i rozdwajają, a nawet widać na nich wyraźnie szkodliwy wpływ pewnych substancji, czy niedobory jakichś ważnych składników – na przykład w postaci białych plamek czy nieestetycznych przebarwień. Problem jest poważniejszy niż się wydaje, ponieważ nie tylko ma wpływ na naszą pewność siebie i atrakcyjność, lecz również może świadczyć o jakichś poważniejszych kłopotach ze zdrowiem.

Słabe paznokcie mają też większą tendencję do łapania infekcji takich jak na przykład zakażenia grzybicze, których nie wyleczymy już samodzielnie w domu – dlatego jeśli zauważymy na powierzchni paznokci zażółcenia czy zielony odcień, należy jak najszybciej udać się do lekarza po odpowiedni preparat.

Przyczyny rozdwajających się i łamliwych paznokci

Pielęgnacja paznokci powinna wejść nam w nawyk i stać się czymś tak naturalnym, jak na przykład pielęgnacja włosów czy skóry. Tymczasem zbyt wiele osób pozostawia je samym sobie i często nawet nie piłuje, lecz obgryza, albo tylko maluje. Jak wobec tego mogą one być zdrowe?

Przyczyny ich osłabienia mogą być różne – wynikać właśnie z niewłaściwej pielęgnacji, ale również być naturalną konsekwencją zachodzących w ciele procesów starzenia, nadużywania chemikaliów, oddziaływania zbyt silnych detergentów, zbyt częstego kontaktu z wodą (gdy na przykład mamy z nią kontakt w pracy), bądź niedoboru ważnych dla zdrowia składników, na przykład wapnia czy żelaza.

Sposoby na łamliwe paznokcie – leczenie i pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja paznokci to podstawa ich późniejszego, dobrego stanu. Sposobów na łamliwe paznokcie jest mnóstwo – zarówno tych domowych, naturalnych, jak i profesjonalnych, na które możemy się zapisać do kosmetyczki.

Przede wszystkim zacznijmy leczenie od aplikacji na nie oleju roślinnego, bądź klarowanego masła – które świetnie je natłuści. Powinniśmy również je właściwie nawilżać, na przykład smarując odpowiednimi kremami i zakładając na nie ochronne rękawice – by położyć się w nich spać. Rano tak paznokcie, jak i całe ręce, będą prezentować się o wiele lepiej.

Kolejny sposób to moczenie paznokci w ciepłym oleju rycynowym, z dodatkiem soku z cytryny. Warto też smarować je odżywką zabezpieczającą i co najmniej raz w roku udać się do kosmetyczki, by obcięła je na krótko i odżywiła specjalnymi preparatami.

Dieta a stan paznokci – czyli co nam szkodzi i pomaga?

Jeśli chodzi o sposoby na łamliwe paznokcie, nic nie działa lepiej niż odmiana swojej diety – zmiana menu na bardziej zdrowe, pełne odżywczych, wartościowych składników, które przyczynią się do pielęgnacji paznokci od środka.

Artykuł powstał we współpracy z BeautyExtra.pl - Akademią Szkoleń KosmetycznychARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak dobrać firany do sypialni?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. W nim kończymy i zaczynamy dzień, ma ona zatem niebagatelny wpływ na nasz nastrój. Jak udekorować okno w sypialni?
Reklama
Zdrowie

Choroby metaboliczne - kto może zachorować?

Osteoporoza i osteomalacja to dwie podstawowe choroby należące do grupy metabolicznych zaburzeń kości. Jednak do równie powszechnych i niebezpiecznych zalicza się cukrzycę typu 2.
Uroda

Makijaż permanentny brwi czy henna?

Objętość oraz ładny kształt brwi stanowią wynik długofalowej i konsekwentnej pielęgnacji. Niestety, brwi wielu Pań są z natury cienkie, przerzedzone i mają niewyraźny kształt.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Jak dobrać firany do sypialni?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. W nim kończymy i zaczynamy dzień, ma ona zatem niebagatelny wpływ na nasz nastrój. Jak udekorować okno w sypialni?
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Plastyka powiek
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.