Endoproteza stawu kolanowego jest to sztuczny element mający imitować staw kolanowy człowieka. Operacja wszczepienia protezy niesie ze sobą wiele korzyści. Wiele osób obawia się możliwych komplikacji mogących wystąpić podczas lub już po zabiegu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Wszczepienie endoprotezy nie jest skomplikowane i wykonywane przy znieczuleniu podpajęczynkowym. Po zabiegu pacjent musi odbywać trzymiesięczną rehabilitację, żeby mógł wrócić do pełni sił. Endoproteza jest dopasowywana do wymagań ciała konkretnej osoby oraz miejsca i zaawansowania stanu uszkodzenia stawu kolanowego pacjenta.

Rodzaje i przeznaczenie

Rodzajów endoprotez jest sporo. Mogą być całościowe (imitują cały staw; wstawiane są w przypadku uszkodzenia wielu części kolana) i stosowane przy częściowej wymianie elementów stawu (w sytuacji, gdy jedna strona uległa uszkodzeniu – wówczas proteza mocowana jest w tym miejscu; podczas, gdy uszkodzenie występuje w przypadku kilku elementów wszczepia się specjalny dysk i podkładkę na koniec kości udowej).

"Endoprotezy można podzielić również na cementowe i bezcementowe. Przy czym cementowe mocowane są do kości, dzięki specjalnemu spoiwu. Sam wybór metody jednak zależy od stanu pacjenta. Decyzje zawsze podejmuje lekarz. Jednak najczęściej stosowane są endoprotezy bezcementowe" – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.

Rehabilitacja i powikłania po operacji

Najczęściej popełniane błędy przez pacjentów po rekonstrukcji ACL to zaniedbywanie aktywności fizycznej. Nie chodzi o nadmierny wysiłek, ale o pamiętanie o odpowiedniej ilości ruchu. Specjaliści zalecają spokojne spacery po płaskim podłożu, jazdę na rowerze stacjonarnym czy pływanie, jak już wygoi się rana. Z drugiej strony czasami pacjenci chcą zbyt szybko powrócić do pełni aktywności i nadmiernie obciążają operowany staw. 

Bardzo ważne jest wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, ale pod okiem fizjoterapeuty. Większość pacjentów powraca do zdrowia po około 3 miesiącach. Właśnie takim okresem powinna być objęta rekonwalescencja chorego.

Osoby poddawane operacji wszczepienia protezy stawu kolanowego w szpitalu przebywają jedynie przez kilka dni i w tym czasie pobierają leki (antybiotyki, przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe). Rehabilitacja zaczyna się na drugi dzień po przeprowadzeniu zabiegu z użyciem szyny. Pacjent na początku musi poruszać się z dużą ostrożnością oraz o kulach. Dopiero później dochodzą ćwiczenia, taki jak np. wyprosty.

Ile trzeba czekać na zabieg?

Czekanie na zabieg wstawienia endoprotezy stawu kolanowego może wynosić kilka miesięcy, czasem nawet lat. Wszystko zależy od szpitala i listy osób oczekujących. Stan na dany dzień można sprawdzić na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jaki jest koszt?

Rozwiązaniem długiego okresu oczekiwania na operację stawu kolanowego jest skorzystanie z usług w prywatnych klinikach. Bardzo wiele osób decyduje się właśnie na taki zabieg. Opłata za wykonanie usługi waha się od kilkunastu złotych do nawet 30 tysięcy. Cena uzależniona jest od zaawansowania choroby oraz wybranej odmiany implantu i jego umiejscowienia w ciele pacjenta.ARTYKUŁPARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Zdrowie

Witaminy a zdrowie

Prawidłowa i zbilansowana dieta opiera się o dostarczanie organizmowi określonej dawki składników mineralnych i witamin każdego dnia. Naukowcy opracowali specjalną tabelę dziennego zapotrzebowania na określone składniki.
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Korekta odstających uszu