Odpowiednie nawodnienie organizmu stanowi podstawę jego prawidłowego funkcjonowania. Jeśli nie dostarczymy sobie odpowiedniej ilości wody, może dojść do odwodnienia organizmu. Jednym z objawów niedoboru wody jest ból głowy, którego bezpośrednia przyczyna tkwi w osmozie. Zatem na czym polega zjawisko osmozy, kiedy występuje i co ma na celu?

Na czym polega zjawisko osmozy

Osmoza to, zgodnie z ekspertami Daru Natury, zjawisko, które może zachodzić w warunkach laboratoryjnych oraz wewnątrz organizmów żywych. Proces ten polega na przechodzeniu wody z roztworu, które posiada mniejsze stężenie do roztworu o większym stężeniu. Celem tego procesu jest regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej. Na czym dokładnie polega zjawisko osmozy? Podczas tego procesu woda przemieszcza się z komórek do osocza krwi. W wyniku tego działania komórki krwi mogą utracić swój pierwotny kształt oraz właściwości. Efektem tego procesu jest spadek ciśnienia krwi oraz wzrost tętna. Objawem, iż w organizmie zaszedł proces osmozy jest uczucie zmęczenia oraz ból głowy, W przypadku niedużego odwodnienia zjawisko osmozy jest w stanie wyrównać nawodnienie organizmu na tyle, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Jeśli jednak proces ten nie jest w stanie kompensować niedoboru wody, może nastąpić wstrząs hipowolemiczny. Jest to stan, w którym dochodzi do nagłego obniżenia ciśnienia krwi do bardzo niskich wartości, a w rezultacie następuje niedotlenienie narządów, co stanowi poważne zagrożenie życia. Jeśli wiadomo już na czym polega zjawisko osmozy warto zastanowić się jakie są przyczyny jego występowania i dlaczego lepiej nie zmuszać organizmu, aby ten proces przeprowadzał.

Odwodnienie organizmu a zjawisko osmozy

Utrata płynów z organizmu skutkuje utrudnioną pracą serca oraz obniżeniem ciśnienia krwi. Jeśli jednak odwodnienie będzie bardzo wysokie, a organizm utraci ponad 20% zasobów płynów, wówczas może dojść do wstrząsu. Główną przyczyną jest znacznie obniżona praca serca, które w wyniku odwodnienia nie jest w stanie pompować odpowiedniej ilości krwi, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Zwolniona praca serca jest bezpośrednią przyczyną nagłego spadku ciśnienia. Bez właściwej interwencji medycznej osoba odwodniona może nie przeżyć wstrząsu. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest zatem niezwykle ważne. Proces osmozy, który organizm przeprowadza w celu wyrównania gospodarki wodnej nie zawsze będzie w stanie uratować życie. Ważne jest, aby nie dopuszczać do nawet lekkiego niedoboru wody i nawadniać organizm regularnie.

Chce Ci się pić? To zły znak

W momencie, w którym zaczynasz odczuwać pragnienie, w twoim organizmie jest niedobór wody. Uczucie pragnienia jest już objawem odwodnienia organizmu, który wysyła sygnał do mózgu, że potrzebne są mu płyny. Oczywiście nie stanowi to od razu zagrożenia dla zdrowia, jednak warto pamiętać o regularnym piciu wody lub innych płynów, aby nie doprowadzać do sytuacji, w której chce Ci się pić. Wiedząc na czym polega zjawisko osmozy, można polegać na tym, że organizm sam zareaguje w przypadku niedoboru, jednak skutkiem będzie złe samopoczucie, dlatego warto pić wodę regularnie i w odpowiednich ilościach. Eksperci Daru Natury zalecają picie przynajmniej 8 szklanek wody dziennie.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Uroda

Jak rozpoznać naturalny kosmetyk

Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze.
Reklama
Zdrowie

Anemia bez tajemnic – jak poradzić sobie z chorobą

Anemia jest poważną dolegliwością, mogącą sygnalizować występowanie w organizmie innych chorób. Z tego powodu bardzo ważne jest robienie regularnych badań, które pokażą, czy nie zmagamy się z tą chorobą.
Uroda

Makijaż permanentny brwi czy henna?

Objętość oraz ładny kształt brwi stanowią wynik długofalowej i konsekwentnej pielęgnacji. Niestety, brwi wielu Pań są z natury cienkie, przerzedzone i mają niewyraźny kształt.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Woda morska na katar – czy ten preparat naprawdę działa?

Woda morska to specyfik znany już od wielu lat, pomocny w leczeniu kataru i problemów z drogami oddechowymi. Zawiera mieszaninę naturalnych pierwiastków, m.in. miedzi, cynku, żelaza, selenu czy potasu. Jest bezpieczny i dla dorosłych i dla dzieci.
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Hemoroidy - Leczenie i operacje
Plastyka powiek