Odpowiednie nawodnienie organizmu stanowi podstawę jego prawidłowego funkcjonowania. Jeśli nie dostarczymy sobie odpowiedniej ilości wody, może dojść do odwodnienia organizmu. Jednym z objawów niedoboru wody jest ból głowy, którego bezpośrednia przyczyna tkwi w osmozie. Zatem na czym polega zjawisko osmozy, kiedy występuje i co ma na celu?

Na czym polega zjawisko osmozy

Osmoza to, zgodnie z ekspertami Daru Natury, zjawisko, które może zachodzić w warunkach laboratoryjnych oraz wewnątrz organizmów żywych. Proces ten polega na przechodzeniu wody z roztworu, które posiada mniejsze stężenie do roztworu o większym stężeniu. Celem tego procesu jest regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej. Na czym dokładnie polega zjawisko osmozy? Podczas tego procesu woda przemieszcza się z komórek do osocza krwi. W wyniku tego działania komórki krwi mogą utracić swój pierwotny kształt oraz właściwości. Efektem tego procesu jest spadek ciśnienia krwi oraz wzrost tętna. Objawem, iż w organizmie zaszedł proces osmozy jest uczucie zmęczenia oraz ból głowy, W przypadku niedużego odwodnienia zjawisko osmozy jest w stanie wyrównać nawodnienie organizmu na tyle, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Jeśli jednak proces ten nie jest w stanie kompensować niedoboru wody, może nastąpić wstrząs hipowolemiczny. Jest to stan, w którym dochodzi do nagłego obniżenia ciśnienia krwi do bardzo niskich wartości, a w rezultacie następuje niedotlenienie narządów, co stanowi poważne zagrożenie życia. Jeśli wiadomo już na czym polega zjawisko osmozy warto zastanowić się jakie są przyczyny jego występowania i dlaczego lepiej nie zmuszać organizmu, aby ten proces przeprowadzał.

Odwodnienie organizmu a zjawisko osmozy

Utrata płynów z organizmu skutkuje utrudnioną pracą serca oraz obniżeniem ciśnienia krwi. Jeśli jednak odwodnienie będzie bardzo wysokie, a organizm utraci ponad 20% zasobów płynów, wówczas może dojść do wstrząsu. Główną przyczyną jest znacznie obniżona praca serca, które w wyniku odwodnienia nie jest w stanie pompować odpowiedniej ilości krwi, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Zwolniona praca serca jest bezpośrednią przyczyną nagłego spadku ciśnienia. Bez właściwej interwencji medycznej osoba odwodniona może nie przeżyć wstrząsu. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest zatem niezwykle ważne. Proces osmozy, który organizm przeprowadza w celu wyrównania gospodarki wodnej nie zawsze będzie w stanie uratować życie. Ważne jest, aby nie dopuszczać do nawet lekkiego niedoboru wody i nawadniać organizm regularnie.

Chce Ci się pić? To zły znak

W momencie, w którym zaczynasz odczuwać pragnienie, w twoim organizmie jest niedobór wody. Uczucie pragnienia jest już objawem odwodnienia organizmu, który wysyła sygnał do mózgu, że potrzebne są mu płyny. Oczywiście nie stanowi to od razu zagrożenia dla zdrowia, jednak warto pamiętać o regularnym piciu wody lub innych płynów, aby nie doprowadzać do sytuacji, w której chce Ci się pić. Wiedząc na czym polega zjawisko osmozy, można polegać na tym, że organizm sam zareaguje w przypadku niedoboru, jednak skutkiem będzie złe samopoczucie, dlatego warto pić wodę regularnie i w odpowiednich ilościach. Eksperci Daru Natury zalecają picie przynajmniej 8 szklanek wody dziennie.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.