Obecnie osoby mające problem ze słuchem mogą korzystać z kilku proponowanych przez medycynę rozwiązań. Wybór odpowiedniego z nich zależy od wielkości problemu z jakim się zmagamy. Dla osób niedosłyszących pomocne mogą się okazać aparaty słuchowe, wspierane odpowiednią rehabilitacją. Co jednak, gdy to rozwiązanie zawodzi i nie przynosi efektów? Czy w tej sytuacji sprawdzą się implanty słuchowe?

Implant słuchowy – co to jest i jak działa?

Implant słuchu to niezawodne urządzenie elektroniczne, wszczepiane podczas operacji chirurgicznej, osobom z obustronną głuchotą lub obustronnym głębokim niedosłuchem zmysłowo-nerwowym. Obecnie stosowanych jest kilka typów implantów:

  • implanty ślimakowe,
  • implanty pniowe,
  • implanty ucha środkowego,
  • aparaty wszczepialne na przewodnictwo kostne typu BAHA

Najpopularniejsze spośród nich są implanty ślimakowe. Składają się one z części wewnętrznej oraz zewnętrznej. W skład pierwszej z nich wchodzi odbiornik i stymulator elektryczny wraz z wiązką elektrod oraz – przetwornik elektromechaniczny. Ta część jest wszczepiana na stałe i mocowana pod skórą w obrębie kości czaszki. Za uchem znajduje się cześć zewnętrzna, która składa się z procesora mowy i nadajnika. Zasada działania implantu opiera się na przetwarzaniu dźwięków – są one odpowiedni kodowane i zmienianie w impulsy elektryczne. Impulsy te bezpośrednio stymulują zakończenia nerwu słuchowego, a mózg odbiera je jako naturalny dźwięk.

Więcej o działaniu implantu ślimakowego przeczytasz tutaj:http://razemdlasluchu.pl/implanty-sluchowe/implanty-slimakowe/.

Dla kogo implant słuchowy?

Implant słuchowy przeznaczony jest dla osób z wrodzoną wadą słuchu lub ludzi chorych, którzy stracili słuch na skutek urazu bądź powikłań pochorobowych. Z tego typu rozwiązania korzystają także osoby, u których aparat słuchowy nie przyniósł wystarczających efektów. Można je stosować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Rozwijająca się technologia pozwala na wszczepienie implantu już po pierwszym roku życia, nie istnieje natomiast żadna górna granica. Tutaj ograniczeniem jest jedynie ogólna kondycja zdrowia.

U użytkowników implantów obserwuje się przywrócenie pewnego stopnia zdolności do odbioru wrażeń słuchowych, zdolność wykrywania obecności różnych dźwięków, a także zwiększoną zdolność rozpoznawania mowy przy pomocy czytania z ust. Około połowa użytkowników implantów zyskuje wyraźną poprawę rozpoznawania mowy bez konieczności czytania z ust.

Jak otrzymać implant słuchowy - krok po kroku?

  • Pierwszym krokiem jest konsultacja ze specjalistą. W sytuacji, gdy swobodna rozmowa z drugą osobą staje się trudna, a wręcz niemożliwa należy udać się do laryngologa lub audiologa. Specjaliści z tej dziedziny są wstanie wykryć przyczynę problemu.
  • Jeśli diagnoza potwierdza obustronny, głęboki niedosłuch odbiorcy, można zostać zakwalifikowanym do operacji wszczepienia implantu słuchowego. Specjaliści udzielają skierowania do szpitala, gdzie zostają przeprowadzane wszystkie szczegółowe badania. Ich celem jest potwierdzenie braku przeciwwskazań do otrzymania implantu.
  • Jeżeli badania przebiegną pomyślnie zostaniemy poddani operacji wszczepienia implantu słuchowego. Polega ona na wprowadzeniu do narządu zwanego ślimakiem elektrody, która stymuluje nerw odpowiedzialny za zmysł słuchu. Jest to część wewnętrzna systemu, znajdująca się pod skórą.
  • Kolejnym etapem jest dopasowanie procesora mowy. Inżynier kliniczny dostosuje pracę systemu do potrzeb pacjenta, tak aby zapewnić mu komfort słyszenia.

Ostatnim, a zarazem najdłuższym etapem jest rehabilitacja. Rozpoczyna się ona od pierwszych chwil dopasowania procesora mowy. Wraz z pojawieniem się pierwszych efektów (w zależności od pacjenta może trwać to kilka miesięcy), ustawienia procesora ulegają zmianie. W miarę wykonywanej pracy słuch się będzie poprawiał. Należy pamiętać także o systematycznym kontakcie z logopedą, który będzie nadzorował postępy.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Plastyka powiek