Obecnie osoby mające problem ze słuchem mogą korzystać z kilku proponowanych przez medycynę rozwiązań. Wybór odpowiedniego z nich zależy od wielkości problemu z jakim się zmagamy. Dla osób niedosłyszących pomocne mogą się okazać aparaty słuchowe, wspierane odpowiednią rehabilitacją. Co jednak, gdy to rozwiązanie zawodzi i nie przynosi efektów? Czy w tej sytuacji sprawdzą się implanty słuchowe?

Implant słuchowy – co to jest i jak działa?

Implant słuchu to niezawodne urządzenie elektroniczne, wszczepiane podczas operacji chirurgicznej, osobom z obustronną głuchotą lub obustronnym głębokim niedosłuchem zmysłowo-nerwowym. Obecnie stosowanych jest kilka typów implantów:

  • implanty ślimakowe,
  • implanty pniowe,
  • implanty ucha środkowego,
  • aparaty wszczepialne na przewodnictwo kostne typu BAHA

Najpopularniejsze spośród nich są implanty ślimakowe. Składają się one z części wewnętrznej oraz zewnętrznej. W skład pierwszej z nich wchodzi odbiornik i stymulator elektryczny wraz z wiązką elektrod oraz – przetwornik elektromechaniczny. Ta część jest wszczepiana na stałe i mocowana pod skórą w obrębie kości czaszki. Za uchem znajduje się cześć zewnętrzna, która składa się z procesora mowy i nadajnika. Zasada działania implantu opiera się na przetwarzaniu dźwięków – są one odpowiedni kodowane i zmienianie w impulsy elektryczne. Impulsy te bezpośrednio stymulują zakończenia nerwu słuchowego, a mózg odbiera je jako naturalny dźwięk.

Więcej o działaniu implantu ślimakowego przeczytasz tutaj:http://razemdlasluchu.pl/implanty-sluchowe/implanty-slimakowe/.

Dla kogo implant słuchowy?

Implant słuchowy przeznaczony jest dla osób z wrodzoną wadą słuchu lub ludzi chorych, którzy stracili słuch na skutek urazu bądź powikłań pochorobowych. Z tego typu rozwiązania korzystają także osoby, u których aparat słuchowy nie przyniósł wystarczających efektów. Można je stosować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Rozwijająca się technologia pozwala na wszczepienie implantu już po pierwszym roku życia, nie istnieje natomiast żadna górna granica. Tutaj ograniczeniem jest jedynie ogólna kondycja zdrowia.

U użytkowników implantów obserwuje się przywrócenie pewnego stopnia zdolności do odbioru wrażeń słuchowych, zdolność wykrywania obecności różnych dźwięków, a także zwiększoną zdolność rozpoznawania mowy przy pomocy czytania z ust. Około połowa użytkowników implantów zyskuje wyraźną poprawę rozpoznawania mowy bez konieczności czytania z ust.

Jak otrzymać implant słuchowy - krok po kroku?

  • Pierwszym krokiem jest konsultacja ze specjalistą. W sytuacji, gdy swobodna rozmowa z drugą osobą staje się trudna, a wręcz niemożliwa należy udać się do laryngologa lub audiologa. Specjaliści z tej dziedziny są wstanie wykryć przyczynę problemu.
  • Jeśli diagnoza potwierdza obustronny, głęboki niedosłuch odbiorcy, można zostać zakwalifikowanym do operacji wszczepienia implantu słuchowego. Specjaliści udzielają skierowania do szpitala, gdzie zostają przeprowadzane wszystkie szczegółowe badania. Ich celem jest potwierdzenie braku przeciwwskazań do otrzymania implantu.
  • Jeżeli badania przebiegną pomyślnie zostaniemy poddani operacji wszczepienia implantu słuchowego. Polega ona na wprowadzeniu do narządu zwanego ślimakiem elektrody, która stymuluje nerw odpowiedzialny za zmysł słuchu. Jest to część wewnętrzna systemu, znajdująca się pod skórą.
  • Kolejnym etapem jest dopasowanie procesora mowy. Inżynier kliniczny dostosuje pracę systemu do potrzeb pacjenta, tak aby zapewnić mu komfort słyszenia.

Ostatnim, a zarazem najdłuższym etapem jest rehabilitacja. Rozpoczyna się ona od pierwszych chwil dopasowania procesora mowy. Wraz z pojawieniem się pierwszych efektów (w zależności od pacjenta może trwać to kilka miesięcy), ustawienia procesora ulegają zmianie. W miarę wykonywanej pracy słuch się będzie poprawiał. Należy pamiętać także o systematycznym kontakcie z logopedą, który będzie nadzorował postępy.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Sport

Od czego zacząć przygodę z kitesurfingiem?

Chciałbyś zacząć przygodę z kitesurfingiem, ale nie wiesz co i jak? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się udział w kursie z certyfikowanym instruktorem, który pomoże Ci w stawianiu pierwszych kroków.
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Reklama
Dziecko

Agresja u przedszkolaka - jak sobie z nią radzić?

Agresywne zachowanie dziecka w wieku przedszkolnym może mieć różne źródła: stres wywołany kilkugodzinnym rozstaniem z rodzicami, odbiór treści niedostosowanych do wieku i możliwości intelektualnych dziecka?
Uroda

Cudowne właściwości aloesu

Od lat znane są właściwości wspomagające naturalną odporność organizmu, dlatego picie napojów z dodatkiem aloesu jest zalecane osobom cierpiącym na dolegliwości układu immunologicznego.
Uroda

Stopy gotowe na lato

Lato to czas, kiedy o wiele baczniej zwracamy uwagę na estetykę stóp i paznokci. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ponieważ zadbane paznokcie zarówno u rąk, jak u stóp, są synonimem eleganckiej, zadbanej kobiety.
Sport

Od czego zacząć przygodę z kitesurfingiem?

Chciałbyś zacząć przygodę z kitesurfingiem, ale nie wiesz co i jak? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się udział w kursie z certyfikowanym instruktorem, który pomoże Ci w stawianiu pierwszych kroków.
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Reklama
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.
Hemoroidy - Leczenie i operacje