Badania ultrasonograficzne wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia - ultrasonografu. W dużym uproszczeniu zasada obrazowania jest następująca. Głowica emituje ultradźwięki, ultradźwięki odbijają się od tkanek i trafiają z powrotem do głowicy. Różne narządy w różnym stopniu pochłaniają oraz odbijają fale ultradźwiękowe. Dzięki temu możliwe jest rozróżnianie ich kształtów. Nowoczesne ultrasonografy o wysokiej rozdzielczości dają możliwość rozpoznawania wielu nieprawidłowości, stwierdzania zmian na wczesnym etapie zaawansowania oraz szybkiego rozpoznawania stanów zagrożenia życia i zdrowia w warunkach karetki lub oddziału ratunkowego.

Po co wykonuje się badanie USG brzucha?

Lekarze zlecają USG w przypadku niewyjaśnionych dolegliwości takich jak bóle brzucha, wyczuwalne guzy, powiększenie obwodu brzucha, problemy z oddawaniem moczu i stolca, krwawienia z przewodu pokarmowego, zmiana rytmu wypróżnień oraz objawy ogólne takie jak chudnięcie i gorączka. Badanie USG jamy brzusznej warto również wykonywać, gdy nie odczuwamy niczego niepokojącego. Daje szansę na stwierdzenie wielu zmian, które jeszcze nie powodują żadnych charakterystycznych objawów. Jak wiadomo, im wcześniej zdiagnozujemy schorzenie tym łatwiej je wyleczymy.

Jakie narządy da się ocenić w badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej?

W badaniu USG ocenia się układ moczowy, czyli nerki, drogi odprowadzające mocz oraz pęcherz moczowy. Lekarz bada również wątrobę, naczynia w jej obrębie oraz drogi żółciowe i pęcherzyk żółciowy. Kolejnym narządem możliwym do oceny w USG jest trzustka. Diagnosta może zbadać również aortę, jej odgałęzienia oraz inne naczynia krwionośne np. żyłę główną dolną, żyłę wrotną czy żyłę śledzionową. Badaniu poddaje również śledzionę. Lekarz zwraca też uwagę na obecność płynu w zagłębieniach otrzewnej. Istotnym etapem badania u kobiet jest ocena narządu rodnego, a u mężczyzn gruczołu krokowego (prostaty).

Czy badanie USG jest badaniem bezpiecznym?

Badanie USG jamy brzusznej jest badaniem w pełni bezpiecznym, w przeciwieństwie do takich badań obrazowych jak prześwietlenie rentgenowskie lub tomografia komputerowa. Można je wykonywać wielokrotnie bez obawy o swoje zdrowie. Nie należy się obawiać wykorzystania tej metody diagnostycznej ani u dzieci, ani u kobiet w ciąży, ani u kogokolwiek innego. Ponadto, badanie USG jest badaniem łatwo dostępnym, tanim i powtarzalnym.

Jak dobrze przygotować się do badania?

Na około 6 godzin przed planowanym badaniem nie powinno się spożywać żadnych posiłków. Picie płynów jest dozwolone, a nawet wskazane, ponieważ do dobrej oceny układu moczowego niezbędny jest dobrze wypełniony pęcherz moczowy. Obecność gazów w jelitach znacznie utrudnia wykonanie badania, dlatego należy zaopatrzyć się w kapsułki z simetykonem. W dniu poprzedzającym badanie zaleca się trzykrotne przyjęcie dwóch kapsułek. W dniu badania wskazane jest połknięcie dwóch kapsułek na czczo. Pamiętaj też, aby przed badaniem nie spożywać posiłków nasilających wzdęcia np. roślin strączkowych czy kapusty. Jeżeli dysponujesz swoją dokumentacją medyczną, koniecznie weź ją ze sobą. Radiolog lub inny lekarz wykonujący badanie może jej potrzebować do interpretacji otrzymanych obrazów i zlecenia ewentualnych badań dodatkowych.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Reklama
Zdrowie

Choroby metaboliczne - kto może zachorować?

Osteoporoza i osteomalacja to dwie podstawowe choroby należące do grupy metabolicznych zaburzeń kości. Jednak do równie powszechnych i niebezpiecznych zalicza się cukrzycę typu 2.
Uroda

Jak zadbać o suchą skórę w okresie letnim?

Pielęgnacja przesuszonej skóry opiera się przede wszystkim na dobrym odżywieniu. Wybierając kremy i preparaty do codziennego stosowania, powinniśmy zatem zwrócić uwagę na zawartość naturalnych olejów i olejków eterycznych.
Uroda

Na czym polega atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to ostatnimi czasy bardzo powszechna choroba alergiczna skóry, na którą jeszcze nie stworzono skutecznego lekarstwa. Jej objawy można jednak zminimalizować.
Sport

Od czego zacząć przygodę z kitesurfingiem?

Chciałbyś zacząć przygodę z kitesurfingiem, ale nie wiesz co i jak? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się udział w kursie z certyfikowanym instruktorem, który pomoże Ci w stawianiu pierwszych kroków.
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Reklama
Korekta odstających uszu
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.