Badania ultrasonograficzne wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia - ultrasonografu. W dużym uproszczeniu zasada obrazowania jest następująca. Głowica emituje ultradźwięki, ultradźwięki odbijają się od tkanek i trafiają z powrotem do głowicy. Różne narządy w różnym stopniu pochłaniają oraz odbijają fale ultradźwiękowe. Dzięki temu możliwe jest rozróżnianie ich kształtów. Nowoczesne ultrasonografy o wysokiej rozdzielczości dają możliwość rozpoznawania wielu nieprawidłowości, stwierdzania zmian na wczesnym etapie zaawansowania oraz szybkiego rozpoznawania stanów zagrożenia życia i zdrowia w warunkach karetki lub oddziału ratunkowego.

Po co wykonuje się badanie USG brzucha?

Lekarze zlecają USG w przypadku niewyjaśnionych dolegliwości takich jak bóle brzucha, wyczuwalne guzy, powiększenie obwodu brzucha, problemy z oddawaniem moczu i stolca, krwawienia z przewodu pokarmowego, zmiana rytmu wypróżnień oraz objawy ogólne takie jak chudnięcie i gorączka. Badanie USG jamy brzusznej warto również wykonywać, gdy nie odczuwamy niczego niepokojącego. Daje szansę na stwierdzenie wielu zmian, które jeszcze nie powodują żadnych charakterystycznych objawów. Jak wiadomo, im wcześniej zdiagnozujemy schorzenie tym łatwiej je wyleczymy.

Jakie narządy da się ocenić w badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej?

W badaniu USG ocenia się układ moczowy, czyli nerki, drogi odprowadzające mocz oraz pęcherz moczowy. Lekarz bada również wątrobę, naczynia w jej obrębie oraz drogi żółciowe i pęcherzyk żółciowy. Kolejnym narządem możliwym do oceny w USG jest trzustka. Diagnosta może zbadać również aortę, jej odgałęzienia oraz inne naczynia krwionośne np. żyłę główną dolną, żyłę wrotną czy żyłę śledzionową. Badaniu poddaje również śledzionę. Lekarz zwraca też uwagę na obecność płynu w zagłębieniach otrzewnej. Istotnym etapem badania u kobiet jest ocena narządu rodnego, a u mężczyzn gruczołu krokowego (prostaty).

Czy badanie USG jest badaniem bezpiecznym?

Badanie USG jamy brzusznej jest badaniem w pełni bezpiecznym, w przeciwieństwie do takich badań obrazowych jak prześwietlenie rentgenowskie lub tomografia komputerowa. Można je wykonywać wielokrotnie bez obawy o swoje zdrowie. Nie należy się obawiać wykorzystania tej metody diagnostycznej ani u dzieci, ani u kobiet w ciąży, ani u kogokolwiek innego. Ponadto, badanie USG jest badaniem łatwo dostępnym, tanim i powtarzalnym.

Jak dobrze przygotować się do badania?

Na około 6 godzin przed planowanym badaniem nie powinno się spożywać żadnych posiłków. Picie płynów jest dozwolone, a nawet wskazane, ponieważ do dobrej oceny układu moczowego niezbędny jest dobrze wypełniony pęcherz moczowy. Obecność gazów w jelitach znacznie utrudnia wykonanie badania, dlatego należy zaopatrzyć się w kapsułki z simetykonem. W dniu poprzedzającym badanie zaleca się trzykrotne przyjęcie dwóch kapsułek. W dniu badania wskazane jest połknięcie dwóch kapsułek na czczo. Pamiętaj też, aby przed badaniem nie spożywać posiłków nasilających wzdęcia np. roślin strączkowych czy kapusty. Jeżeli dysponujesz swoją dokumentacją medyczną, koniecznie weź ją ze sobą. Radiolog lub inny lekarz wykonujący badanie może jej potrzebować do interpretacji otrzymanych obrazów i zlecenia ewentualnych badań dodatkowych.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

RED BURN – by wreszcie schudnąć!

Na rynku istnieje wiele specyfików, których zadaniem jest pomoc w osiągnięciu wymarzonej, niższej wagi ciała. Nie wszystkie jednak działają tak skutecznie jak Red Burn!
Zdrowie

Czym jest tachykardia?

Najczęstsze objawy choroby to przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej i duszności. Bywa też reakcją na alkohol, leki, kofeinę bądź nikotynę.
Reklama
Zdrowie

Przesilenie wiosenne – czym jest?

Nadchodzi wiosna - teoretycznie ludziom powinno chcieć się żyć, jednak prawda je zupełnie inna – jesteśmy przemęczeni i kompletnie na nic nie mamy ochoty.
Zdrowie

Zaawansowane choroby przełyku – rak

Ból oraz zaburzenia połykania, a także uciążliwe pieczenie - może prowadzić do stanu zapalnego, który nieleczony przeistacza się w formę zmian nowotworowych.
Nauka

Jak walczyć z bliznami?

Niestety niemożliwe jest całkowite pozbycie się blizny, jednak można je znacznie zmniejszyć lub nadać im słabszego kolorytu, bardziej zbliżonego do skóry właściwej.
Dieta

Zdrowe herbaty na wiosnę

Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu. Znakomicie sprawdzą się w tej roli zdrowotne herbatki wzmacniające, których wybór jest naprawdę duży.
Dieta

RED BURN – by wreszcie schudnąć!

Na rynku istnieje wiele specyfików, których zadaniem jest pomoc w osiągnięciu wymarzonej, niższej wagi ciała. Nie wszystkie jednak działają tak skutecznie jak Red Burn!
Reklama
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.
Hemoroidy - Leczenie i operacje