Zdrowo.pl » Najciekawsze pomysły na pisanki - jak udekorować jajka na Wielkanoc? - Zdrowo.pl

Najciekawsze pomysły na pisanki – jak udekorować jajka na Wielkanoc?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, pora więc zacząć przygotowania. Na świątecznym stole nie może zabraknąć oczywiście kolorowych pisanek. Przedstawiamy sposoby na najładniejsze jajka, które wykonasz ze składników dostępnych w każdym domu.

Tradycja malowania pisanek jest obecna w Polsce od wieków. W każdym regionie skorupki jajek były przyozdabiane w inny sposób, przy użyciu różnych metod i barwników. Obecnie najczęściej dekorujemy pisanki używając spożywczych barwników, które mieszamy z octem i zanurzamy w nich już ugotowane na twardo jajka. P

rzedstawiamy kilka inspiracji na to, jak można oryginalnie ozdobić pisanki bez użycia skomplikowanych technik, często z produktów dostępnych w każdym domu.

Malowanie pisanek polecamy nie tylko dzieciom, ale też dorosłym – to doskonały sposób na zacieśnianie więzi między pokoleniami i świetna zabawa dla całej rodziny!

Pamiętaj, że pisanki będą wyglądały najładniej jeśli użyjesz jajek o białych skorupkach. Im jaśniejsze jajko, tym intensywniejsze będą użyte kolory.

 

W kuchennej szufladzie został tylko jeden barwnik z minionej Wielkanocy? Nic nie szkodzi 🙂 Efekt pastelowych pisanek uzyskasz poprzez różny czas barwienia - wystarczy, że zanurzone w barwniku jajka będziesz wyjmować w równych odstępach czasu.
Jeśli szukasz nieco odmiany w dekoracji stołu, możesz sięgnąć po jaja przepiórcze. Te malutkie jajka naturalnie ozdobione plamkami wyglądają jeszcze ciekawiej, kiedy są pofarbowane na różne kolory, i zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż pisanki z kurzych jaj.
Jajka pomalowane na intensywny kolor z kontarstowymi plamkami ożywią każdą wielkanocną dekorację. Pamiętaj jednak, że zwykłe farby sprawiają, że jajka nie są zdatne do zjedzenia - będą tylko pięknym akcentem, który może zdobić mieszkanie jeszcze długo po świętach.
Ciekawe, nieregularne i pastelowe kolory pisanek można uzyskać dzięki farbom akwarelowym.
Miłośnicy tradycji mogą spróbować udekorować swoje pisanki rysunkami świątecznych symboli związanych z Wielkanocą. To świetna zabawa, której warto spróbować. Jeśli nie czujesz się na siłach malować skomplikowanych wzorów, wybierz coś prostszego.
Przez setki lat w Polskich domach pisanki były dekorowane naturalnymi barwnikami. Naszym ulubionym sposobem jest barwienie jajek w łupinach cebuli. Na zdjęciu widzicie efekt, jaki daje ugotowanie jajek na twardo z dodatkiem łupin czerwonej cebuli. Burgundowe pisanki z nierównomiernym kolorem wyglądają bardzo elegancko, i świetnie podkreślą odświętny charakter wielkanocnego śniadania.
Łupiny białej cebuli barwią jajka na ciemnozłoty kolor. Można je udekorować wydrapując skorupki ostrą końcówką noża. należy jednak uważać, żeni nie zbić delikatnej skorpki jajka - to zdecydowanie metoda dla cierpliwych, która daje przepiękny efekt. W internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji dla śląskich kroszonek, bo to w tym regionie taki sposób jest najbardziej popularny.
Jeśli nie przepadasz za intensywnymi kolorami i jesteś miłośnikiem naturalności, komponując swoje pisanki wybierz jajka o różnych kolorach skorupek - od białych, przez ciemnobrązowe, po jasnozielone (od kury zielononóżki). Możesz też wybierać jajka o różnych kształach, dzięki czemu wprowadzisz większą różnorodność.
Pisanki na ostatnią chwilę? Chwytaj za marker i do dzieła! Możesz ozdobić skorupki wizerunkami wielkanocych symboli albo napisami - pomysł zależy tylko od Ciebie!
Możesz też wykleić skorupki jajek kolorowymi papierkami, które możesz też pomalować. Jeśli ozdobisz w ten sposób wydmuszki, takie pisanki posłużą Ci też w kolejnych latach. Najlepiej sprawdzą się do tego cienkie, delikatne papiery, bibuła lub serwetki. Wystarczy, że pokryjesz skorpukę warstwą płynnego kleju typu wikol lub kleju do decoupage'u i przłożysz papier, wygładzając go pędzelkiem. Po wyschnięciu możesz dodatkowo ozdobić jajka farbami.