Niestety nie ma cudownego przepisu na to jak żyć we wiecznej zgodzie z partnerem. Związek to dwoje, różnych osób, z różnymi doświadczeniami i charakterami, więc nic dziwnego, że dochodzi do sporów. Jak zatem poradzić sobie w kolejnej kłótni z partnerem czy partnerką? Czy coraz częstsze kłótnie to powód do rozstania? Konfliktów nie unikniemy, ale możemy je skutecznie wykorzystać do wzmocnienia związku.

Kłócicie się? To dobrze!

Tak, jak smutek i płacz to też emocje i niekoniecznie te złe, choć tak stereotypowo się to przyjęło. Tak też wszelkie spory – mniejsze czy większe w związku, to paliwo, bez którego nie byłoby ognia pomiędzy dwojgiem, bliskich sobie osób. Bo związek to nic innego jak dzielenie jednego, wspólnego życia pomiędzy dwie, różne osoby. Każdy z nas pochodzi z innego domu, był inaczej wychowywany, ma inne doświadczenia i też inny charakter czy temperament. Nie da się tego wszystkiego połączyć w jedną, spójną całość. Zresztą wtedy byłoby dopiero nudno i związek by szybko wygasł bez emocji, które go tworzą.

Kłótnie w związku są potrzebne. To okazja do rozmowy, nawet tej w emocjach. Do powiedzenia sobie - co nam się nie podoba, co nas boli czy czego nam brakuje. Przeważnie nie ma na to czasu w codziennej bieganinie, a wszystko to wybucha przy okazji sporu.

Podstawowa zasada - jak się kłócić, by szybko zażegnać konflikt?

Kiedy emocje biorą górę, nawet kiedy powodem kłótni jest drobiazg, często przeradza się ona w potok przykrych słów, skierowanych wzajemnie do partnera czy partnerki. Właśnie wtedy najczęściej wykorzystujemy wiedzę o partnerze, jego słabe strony, relacje z rodzicami czy inne, intymne i bolące go tematy. A wszystko po to, aby mieć przewagę nad drugą osobą i finalnie, aby partner przyznał nam rację. Niestety, mimo że najczęściej tak postępujemy, daje to odwrotny skutek w postaci eskalacji konfliktu i następujących po nim tzw. cichych dni.

Dlatego podstawową zasadą jest nie obrażanie siebie nawzajem w czasie kłótni. Jest to na pewno trudne przy nagłym wybuchu emocji, ale warto. Nie wykorzystujmy sytuacji, nie ubliżajmy sobie, nie stosujmy przekleństw. Tylko w miarę spokojny sposób, oznajmijmy sobie nawzajem co jest nie tak, jak byśmy chcieli, aby było i jak rozwiązać ten problem.

Kryzysy, a budowanie więzi w związku

Kryzysy – czy to w związku czy poza nim w codziennym życiu, są nam potrzebne do rozwoju. Podobnie kłótnie i spory w małżeństwie czy parze dwóch osób, to okazja do oczyszczenia atmosfery i budowania nowej, lepszej relacji. Dzięki kryzysom, jesteśmy bogatsi i mądrzejsi o doświadczenia, jesteśmy o krok do przodu w budowaniu mocniejszych więzi pomiędzy dwoma, bliskimi sobie osobami.

Coś, co wydaje się nam dzisiaj wielkim problemem nie do przejścia, okaże się za niedługi czas błahostką i dzięki temu będziemy gotowi na nowe wyzwania. Jedno jest pewne, życie to nieustanna zmiana i rozwój, co łączy się spójnie z kryzysami, również tymi w relacjach. Aby kłótnie nie przerodziły się w poważniejszy konflikt, dbajmy jak najczęściej o czas na rozmowę i nie unikajmy jej, niezależnie od tego jak źli czy smutni jesteśmy.


Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Hemoroidy - Leczenie i operacje