Mówi się, że ślub zmienia ludzi. Może i jest w tym ziarnko prawdy, ale zdecydowanie bardziej niż przysięga małżeńska czy wspólny kredyt na mieszkanie, wszystko zmienia pojawienie się dziecka. Nie ma większej rewolucji w małżeństwie i większych kryzysów związanych z tą zmianą. Bo dziecko to nie tylko wielkie szczęście, ale też wielkie wyzwanie dla każdego związku.

Dziecko łączy czy dzieli?

Są takie utarte teorie, które średnio mają przełożenie na rzeczywistość. Może patrząc z dalszej perspektywy, gdy już odchowamy naszego dzidziusia, może nam się wydawać, że to było coś co wzmocniło i zacementowało nasz związek. Ale gdy jesteśmy na początku drogi zwanej rodzicielstwem, codzienność to walka o wzajemną uwagę, chwilę oddechu i choć chwilę dla siebie samego. Tak, bo małe dziecko zawłaszcza dla siebie cały nasz czas i całą naszą uwagę. To naturalne, bo to istota uzależniona w 100% od swoich opiekunów. I tu pojawia się pierwszy poważny kryzys, który obok wielkiej radości z bycia rodzicem, uświadamia nam, że jesteśmy teraz i już na zawsze w pełni odpowiedzialni za życie drugiego człowieka. To duży ciężar, bo wiąże się on z poświęceniami – swojego czasu, potrzeb, uwagi przez 24h bez urlopu!

Czytaj również: 5 sposobów jak rozruszać się po zimie

Do tej pory para zakochanych, bujająca w obłokach, spełniająca swoje własne potrzeby wg własnego uznania, a przez to w pełni szczęśliwa i spełniona, traci jednego dnia wszystko bezpowrotnie na najbliższe kilka lat. Oczywiście z czasem, gdy dziecko rośnie i staję się coraz bardziej samodzielne, powoli wszystko wraca do normy, choć już nigdy nie będzie tak jak było przed pojawieniem się nowego członka rodziny. I mało kto jest tego świadomy i dobrze. Bo kto wtedy zdecydowałby się na takie poświęcenie w dzisiejszym świecie wygód i komfortu?!

Kryzysy w związku są potrzebne

Można się oszukiwać, że dziecko to wcale nie kryzys dla związku, ale po co? Dziecko to wyzwanie dla każdego, a bez wyzwań nie ma rozwoju. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że jak para się kłóci i są emocje to jest dobrze, bo rezonuje, bo im jeszcze na sobie zależy. Kryzysy oczyszczają atmosferę z niedopowiedzeń, z chowanych głęboko emocji, z konfliktu interesów, jakkolwiek to brzmi. Kryzysy w związku dają możliwość do wypracowania nowych i lepszych rozwiązań, do wejścia na kolejny pułap, wzmacniają. Kryzysy są potrzebne, bo bez nich pozostaje tylko obojętność, z której ciężko już wykrzesać ogień dla związku.

Jak pogodzić rodzicielstwo z małżeństwem?

Nie ma złotej i uniwersalnej rady dla małżeństw czy par dwojga ludzi, którzy stają się rodzicami i muszą zmierzyć się z ogromem odpowiedzialności, brakiem czasu i uwagi dla siebie. Wszystko zależy indywidualnie od typu osobowości, od konkretnych potrzeb konkretnej osoby, od wieku i charakteru dziecka. Ale jest jedno wspólne dla wszystkich – to cel. Celem Was rodziców i osób sobie bliskich jest na pewno wychowanie zdrowego i szczęśliwego człowieka. Celem Was jako pary jest bliskość, miłość i wsparcie i trzeba o tym pamiętać przy każdym mniejszym lub większym kryzysie w związku. Tylko tyle i aż tyle.


Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Korekta odstających uszu