Przygotowując wyprawkę do szpitala, łatwo się w tym wszystkim pogubić. O czym należy pamiętać, żeby nie wziąć za dużo niepotrzebnych rzeczy, a przygotować tylko te ważne i potrzebne? Co powinna mieć ze sobą przyszła mama, a co będzie potrzebował noworodek? Warto zrobić taką check listę, która będzie pomocna. A torbę do szpitala mieć już gotową na miesiąc przed planowanym terminem porodu.

Wyprawka dla mamy

Przygotowując torbę do szpitala, trzeba pamiętać o rzeczach dla przyszłej mamy i dla nowo narodzonego dziecka. Do torby pakujemy tylko potrzebne rzeczy, z których będziemy korzystać podczas tych 2-4 dni pobytu w szpitalu. Poniżej lista co każda mama mieć powinna wyjeżdżając z domu na poród do szpitala.

 • 1. Dokumenty – karta przebiegu ciąży, dowód osobisty, plan porodu, ubezpieczenie, wyniki ostatnich badań: morfologia krwi, mocz, USG, antygen HBs, WR, posiew z pochwy na paciorkowce, informacja o grupie krwi.
 • 2. Ubrania – biustonosze do karmienia, 2-3 koszule nocne, szlafrok, majtki poporodowe z siatki albo większe bawełniane, ciepłe skarpety, kapcie i klapki pod prysznic.
 • 3. Kosmetyki i przybory higieniczne – podkłady poporodowe albo lignina, wkładki laktacyjne, maść do smarowania podrażnionych brodawek podczas karmienia, ręczniki (mały i duży), żel pod prysznic, ew. szampon, szczotka do włosów, żel do higieny intymnej, pasta i szczotka do mycia zębów, krem.
 • 4. Jedzenie i picie – biszkopty, sucharki i woda mineralna niegazowana.

Wyprawka dla dziecka

  Noworodek w szpitalu nie potrzebuje zbyt wielu rzeczy, bo najważniejsza jest dla niego mama, jej bliskość, ciepło i pokarm w postaci mleka z piersi. A kompletując wyprawkę dla dziecka, warto zapakować najprostsze ubranka i najpotrzebniejsze przybory, takie jak:
 • 1. Ubranka – 3 sztuki body, 3 pajacyki, 3 kaftaniki i 3 pary śpioszków, 2 bawełniane czapeczki, 2-3 pary skarpetek – wszystko w 100% z bawełny, wcześniej wyprane i wyprasowane. Rozmiary ubrań w zależności od wielkości dziecka albo wzrostu rodziców, im wyżsi tym większy może być noworodek – od 56 cm (maluszki), średnio 62 cm (najbezpieczniejszy rozmiar).
 • 2. Pieluszki – zarówno te jednorazowe w najmniejszym dostępnym rozmiarze 0-5 kg, jak i te tetrowe i flanelowe przydatne przy ulewaniu albo jako podkład przy przewijaniu i myciu dziecka.
 • 3. Kocyk lub rożek (bez usztywnienia).
 • 4. Przybory higieniczne – delikatne mydło, krem lub oliwka, nawilżane chusteczki, waciki.
 • 5. Ewentualnie butelka ze smoczkiem „1”.
 • Na pewno nie przydadzą się tutaj ani zabawki ani najmodniejsze ubranka i buciki. Podobnie w garderobie domowej, noworodki bardzo szybko rosną i przybierają na wadze, więc nie ma co kupować na początek szafy ubrań, mimo że sprawia to ogromną radość przyszłej mamie. Zapomnijmy na ten czas jeszcze o pościeli, monitorach oddechu, chodzikach czy innych wynalazkach, z których najczęściej i tak nie skorzystamy przez pierwsze pół roku dziecka.

Tylko spokojnie!

Oprócz rzeczy materialnych, do szpitala należy zabrać ze sobą także i przede wszystkim - pozytywne nastawienie. Bo strach i lęk przed porodem, a czasami przed samym szpitalem, nie będzie tu na pewno pomocny, a wręcz wszystko utrudni. Dlatego najlepiej wybrać się do szpitala z zaufaną i bliską osobą, która będzie wsparciem podczas porodu. Im kobieta ciężarna bardziej spokojna, tym szybszy i łatwiejszy będzie finał. Poród to naturalna kolej rzeczy i jednocześnie wielkie przeżycie dla każdej mamy. Warto, aby te chwile były wyjątkowe i z radością wspominane przez następne lata.


Najpopularniejsze
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Reklama
Zdrowie

Osteoporoza w menopauzie

Okres menopauzy predysponuje do rozwoju szeregu chorób charakterystycznych dla wieku dojrzałego oraz starczego. Związane jest to z występującym fizjologicznie niedoborem hormonów płciowych.
Lifestyle

Zalety biżuterii wykonanej ze złota

Złote pierścionki, kolczyki, czy też naszyjniki są cennymi elementami dekoracyjnymi, które poza oczywistym dodawaniem prestiżu, posiadają wiele innych zalet.
Lifestyle

Skórzane must have każdego sezonu

Do najbardziej klasycznych ubrań damskich styliści bez wahania zaliczają dobrze dopasowane wąskie dżinsy, ołówkową spódniczkę, białą koszulę, małą czarną, czerwone szpilki, biały T-shirt i świetnie skrojoną marynarkę.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Hemoroidy - Leczenie i operacje