Przygotowując wyprawkę do szpitala, łatwo się w tym wszystkim pogubić. O czym należy pamiętać, żeby nie wziąć za dużo niepotrzebnych rzeczy, a przygotować tylko te ważne i potrzebne? Co powinna mieć ze sobą przyszła mama, a co będzie potrzebował noworodek? Warto zrobić taką check listę, która będzie pomocna. A torbę do szpitala mieć już gotową na miesiąc przed planowanym terminem porodu.

Wyprawka dla mamy

Przygotowując torbę do szpitala, trzeba pamiętać o rzeczach dla przyszłej mamy i dla nowo narodzonego dziecka. Do torby pakujemy tylko potrzebne rzeczy, z których będziemy korzystać podczas tych 2-4 dni pobytu w szpitalu. Poniżej lista co każda mama mieć powinna wyjeżdżając z domu na poród do szpitala.

 • 1. Dokumenty – karta przebiegu ciąży, dowód osobisty, plan porodu, ubezpieczenie, wyniki ostatnich badań: morfologia krwi, mocz, USG, antygen HBs, WR, posiew z pochwy na paciorkowce, informacja o grupie krwi.
 • 2. Ubrania – biustonosze do karmienia, 2-3 koszule nocne, szlafrok, majtki poporodowe z siatki albo większe bawełniane, ciepłe skarpety, kapcie i klapki pod prysznic.
 • 3. Kosmetyki i przybory higieniczne – podkłady poporodowe albo lignina, wkładki laktacyjne, maść do smarowania podrażnionych brodawek podczas karmienia, ręczniki (mały i duży), żel pod prysznic, ew. szampon, szczotka do włosów, żel do higieny intymnej, pasta i szczotka do mycia zębów, krem.
 • 4. Jedzenie i picie – biszkopty, sucharki i woda mineralna niegazowana.

Wyprawka dla dziecka

  Noworodek w szpitalu nie potrzebuje zbyt wielu rzeczy, bo najważniejsza jest dla niego mama, jej bliskość, ciepło i pokarm w postaci mleka z piersi. A kompletując wyprawkę dla dziecka, warto zapakować najprostsze ubranka i najpotrzebniejsze przybory, takie jak:
 • 1. Ubranka – 3 sztuki body, 3 pajacyki, 3 kaftaniki i 3 pary śpioszków, 2 bawełniane czapeczki, 2-3 pary skarpetek – wszystko w 100% z bawełny, wcześniej wyprane i wyprasowane. Rozmiary ubrań w zależności od wielkości dziecka albo wzrostu rodziców, im wyżsi tym większy może być noworodek – od 56 cm (maluszki), średnio 62 cm (najbezpieczniejszy rozmiar).
 • 2. Pieluszki – zarówno te jednorazowe w najmniejszym dostępnym rozmiarze 0-5 kg, jak i te tetrowe i flanelowe przydatne przy ulewaniu albo jako podkład przy przewijaniu i myciu dziecka.
 • 3. Kocyk lub rożek (bez usztywnienia).
 • 4. Przybory higieniczne – delikatne mydło, krem lub oliwka, nawilżane chusteczki, waciki.
 • 5. Ewentualnie butelka ze smoczkiem „1”.
 • Na pewno nie przydadzą się tutaj ani zabawki ani najmodniejsze ubranka i buciki. Podobnie w garderobie domowej, noworodki bardzo szybko rosną i przybierają na wadze, więc nie ma co kupować na początek szafy ubrań, mimo że sprawia to ogromną radość przyszłej mamie. Zapomnijmy na ten czas jeszcze o pościeli, monitorach oddechu, chodzikach czy innych wynalazkach, z których najczęściej i tak nie skorzystamy przez pierwsze pół roku dziecka.

Tylko spokojnie!

Oprócz rzeczy materialnych, do szpitala należy zabrać ze sobą także i przede wszystkim - pozytywne nastawienie. Bo strach i lęk przed porodem, a czasami przed samym szpitalem, nie będzie tu na pewno pomocny, a wręcz wszystko utrudni. Dlatego najlepiej wybrać się do szpitala z zaufaną i bliską osobą, która będzie wsparciem podczas porodu. Im kobieta ciężarna bardziej spokojna, tym szybszy i łatwiejszy będzie finał. Poród to naturalna kolej rzeczy i jednocześnie wielkie przeżycie dla każdej mamy. Warto, aby te chwile były wyjątkowe i z radością wspominane przez następne lata.


Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.