Według najnowszych szacunków Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, problem niepłodności każdego roku dotyczy około 1,5 miliona par, które pomimo długich starań, nie mogą doczekać się potomstwa. Jednym z najpopularniejszych sposobów na wspomaganie płodności jest stosowanie leków, które regulują owulację, pobudzają jajniki do wydajniejszej pracy lub obniżają poziom hormonu utrudniającego zajście w ciążę. Jak działają leki na niepłodność i czy rzeczywiście są skuteczne?

Za niepłodność uważa się niemożność zajścia w ciążę przez okres 12 miesięcy, pomimo regularnego współżycia z partnerem i niestosowania środków antykoncepcyjnych. Według aktualnych szacunków, problem niepłodności dotyczy aż 15% par starających się o dziecko. Po upływie roku bezskutecznych starań, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Co ważne, nie warto odkładać tej decyzji na później, tym bardziej, że w kwestii leczenia niepłodności czas ma bardzo duże znaczenie. Po przeprowadzeniu szereg badań i wykluczeniu takich przyczyn uniemożliwiających zajście w ciążę jak np. niedrożność jajowodów czy fizyczne wady układu rozrodczego, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne przy użyciu odpowiednich leków na niepłodność.

Więcej informacji na temat wspomagania płodności, można znaleźć na stronie https://www.gdziepolek.pl/tematy/wspomaganie-plodnosci.

Leki na niepłodność – jak działają?

Leki na niepłodność, przepisywane kobietom, które pragną zajść w ciążę, zwykle oddziałują na cykl miesiączkowy – regulują owulację i sprawiają, że jajniki wytwarzają zdolne do zapłodnienia komórki jajowe. Najważniejszym celem stosowania tego typu leków jest doprowadzenie do pęknięcia tzw. pęcherzyka Graffa i uwolnienie komórki jajowej, gotowej do zapłodnienia.

Leki na niepłodność bazują zwykle na hormonach, stymulujących owulację u kobiety. Co ważne, jest to jedna z najbezpieczniejszych metod leczenia, która pozwala na zapłodnienie w sposób naturalny, bez nadmiernej ingerencji zewnętrznej. Faktem jest również to, że przyjmowanie leków hormonalnych, zwiększa szanse na ciążę mnogą.


Regulacja cyklu a leki na niepłodność

W przypadku, gdy niemożność spłodzenia dziecka wynika z nieregularnych owulacji czy zaburzeń miesiączkowania, leki hormonalne poprawiają równowagę organizmu i doprowadzają do stanu, w którym kobieta ma prawidłowe, czyli regularne i owulacyjne cykle. W praktyce, zaburzenia związane z miesiączkowaniem stanowią jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności, która nie wymaga stosowania skomplikowanych czy inwazyjnych sposobów leczenia.

Leki wspomagające płodność – Castagnus

Jednym z najpopularniejszych łagodnych leków na niepłodność jest Castagnus, który nie wywołuje jajeczkowania, lecz jedynie reguluje cykle miesiączkowe i (podobnie jakbromokryptyna) obniża poziom prolaktyny. Co istotne, Castagnus to preparat dostępny bez recepty, przy czym przed rozpoczęciem jego przyjmowania, warto skonsultować się z lekarzem.

Lek ten stosuje wiele kobiet, które mają zaburzenia cykli miesiączkowych, objawiających się m.in. zbyt obfitym krwawieniem czy występowaniem dodatkowych, niepokojących krwawień.

Castagnus jest lekiem ziołowym, który nie stymuluje jajeczkowania. Działanie preparatu opiera się głównie na regulowaniu miesiączki oraz owulacji, w związku z czym bezpośrednio nie przyczynia się do zajścia w ciążę. Preparat oddziałuje na przysadkę mózgową, odpowiedzialną na wydzielanie hormonów, a także obniża poziom prolaktyny, której nadmiar w organizmie stanowi realną przeszkodę w spłodzeniu potomstwa. Z uwagi na fakt, że Castagnus to lek wyjątkowo łagodny, najczęściej stosuje się go jedynie w przypadku niewielkich problemów z cyklem miesiączkowym. Co więcej, nie jest równie skuteczny jak terapia hormonalna, dlatego też jego stosowanie nie daje spektakularnych efektów. Castagnus przyjmuje się doustnie – codziennie przez 90 dni.

Leki wspomagające płodność – Clostillbegyt

Jeden z najpopularniejszych leków, stosowanych przez kobiety, które mają problemy z owulacją. Jego zadaniem jest jej wywołanie, w związku z czym ginekolodzy przepisują go tym paniom, których cykle bywają bezowulacyjne bądź są bardzo nieregularne. Często zażywają je również kobiety, które przestają mieć miesiączkę, np. na skutek chronicznego stresu lub cierpią na zespół policystycznych jajników.

Skład leku opiera się głównie na cytrynianie klomifenu, który pobudza produkcję komórek jajowych. Clostillbegyt stosuje się maksymalnie przez 5 dni w każdym cyklu (ale nie dłużej niż przez 6 kolejnych cykli), aż do uzyskania pożądanych efektów. Preparat ma postać tabletek doustnych. W praktyce, już po pierwszym cyklu leczenia, w ciążę zachodzi około 20% kobiet, zaś podczas trzech cykli, odsetek skuteczności wzrasta nawet do 70%.

W przypadku pań, u których stwierdzono zespół policystycznych jajników, efekty leczenia bywają nieco mniej spektakularne, choć jak się okazuje w praktyce, w wyniku przyjmowania leku przez pół roku, w ciążę zachodzi niemal połowa kobiet z tym zaburzeniem. Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby podczas przyjmowania Clostillbegytu, regularnie umawiać się na wizyty kontrolne u lekarza, w celu kontrolowania przebiegu owulacji.

Leki na niepłodność sposobem na pobudzenie owulacji

Do najczęściej stosowanych leków na niepłodność należy cytrynian klomifenu, gonadotropiny oraz bromokryptyna.

  • Cytrynian klomifenu

Lek bardzo zbliżony w działaniu do Clostillbegytu. Cytrynian klomifenu stosowany jest już od kilkudziesięciu lat w celu pobudzenia jajeczkowania. Szczególnie polecany jest paniom, których problemy z płodnością wynikają m.in. z nieregularnych miesiączek lub ich zaniku, zespołu policystycznych jajników oraz niepłodności, wynikającej z przewlekłego stresu. Cytrynian klomifenu dostępny jest w postaci tabletek doustnych, a leczenie trwa krótko – zwykle od 2 do 5 dni. Zwyczajowo, w momencie, gdy powinna pojawić się owulacja, ginekolog wykonuje badanie USG, by stwierdzić, czy organizm prawidłowo reaguje na lek.

  • Gonadotropina

Standardowy lek na niepłodność, który wywołuje owulację - stosowany przy procedurze in vitro.
W przypadku farmakologicznego leczenia niepłodności, stosowany jest w mniejszych dawkach. Gonadotropina to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, który stymuluje wytwarzanie tzw. pęcherzyków Graffa w jajnikach. Co ważne, niedobór gonadotropiny prowadzi do problemów z zajściem w ciążę. Przyjmowanie gonadotropiny stanowi zwykle drugi etap walki z niepłodnością – gdy terapia z cytrynianem klomifenu nie przynosi rezultatów, lekarz najczęściej podejmuje decyzję o zastosowaniu zastrzyków z gonadotropinami. Leczenie trwa około tygodnia i zaczyna się między 2. i 4. dniem cyklu miesiączkowego, a jego wyniki monitorowane są przez lekarza przy pomocy USG.ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Korekta odstających uszu