Nikt z nas nie lubi męczącego kataru i zatkanego nosa. O ile w przypadku dorosłych jest wiele sposobów na poradzenie sobie z tymi problemami, o tyle u dzieci trudniej dobrać odpowiednie rozwiązanie. Szczególnie w przypadku niemowląt, które nie potrafią jeszcze oddychać przez usta, w związku z czym zatkany nos jest dla nich niezwykle uciążliwy. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie domowymi sposobami? Jak złagodzić dolegliwości? Jakie preparaty z apteki będą pomocne? Poniżej kilka podpowiedzi.

Zacznij od podstaw

Podstawą jest zadbanie o nawilżenie powietrza w pokoju. Najlepsza wilgotność powietrza to ok. 50-60%, jednak bez dodatkowego „wspomagania” zazwyczaj jest ona na poziomie 40%. Dobrym pomysłem są nawilżacze, ale kiedy ich nie mamy to też nic straconego. Wystarczy na noc rozwiesić w pokoju dziecka mokre ręczniki lub zostawić kilka pojemników z wodą. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt suchym powietrzem dużo ciężej się oddycha – a to w połączeniu z zatkanym nosem i oddychaniem przez buzię bardzo szybko może za skutkować bolącym gardłem.

Domowe sposoby

Ogromne znaczenie ma również takie ułożenie dziecka – zwłaszcza niemowlaka – które umożliwi wypływanie wydzieliny. Małe niemowlę najlepiej jest ułożyć na brzuchu, a starszą pociechę w pozycji półsiedzącej – zwłaszcza podczas snu. Należy także pamiętać o oczyszczaniu i udrażnianiu zakażonego nosa. Małe dziecko samo nie wydmucha sobie noska, więc niezbędna jest pomoc. W tym celu możemy użyć specjalnie do tego przeznaczonej gruszki lub aspiratora. Musimy jednak pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze – nie możemy ich stosować zbyt często i zbyt długo. Śluzówka nosa jest bardzo delikatna więc nazbyt ją podrażniając możemy spowodować jeszcze większą produkcję wydzieliny. Dlatego odciąganie kataru 2-3 razy dziennie w zupełności wystarczy. Ewentualnie przy niemowlęciu karmionym piersią lub butelką możemy delikatnie powtórzyć zabieg przed każdym karmieniem, by dziecku lepiej się ssało. Jednak musimy pamiętać o tym, by zachować umiar. Druga sprawa to utrzymanie higieny – zarówno gruszkę jak i aspirator po każdym użyciu powinniśmy porządnie umyć i wysuszyć, aby uniknąć namnażania zarazków. Jeśli chodzi o maluchy od drugiego roku życia – powinny one już samodzielnie potrafić wydmuchać sobie nos. Rodzice powinni natomiast pilnować, by podczas kataru dziecko robiło to regularnie i by zawsze miało przy sobie jednorazowe chusteczki – smarkanie w rękaw, mimo, że bardzo lubiane przez dzieci, nie jest niestety zbyt higieniczne.

Ważne w walce z katarem jest również picie dużej ilości wody. Nawadnianie organizmu pozwala szybciej uporać się z infekcją. Co więcej płyny rozrzedzają wydzielinę i pomagają się jej pozbyć. Poza czystą wodą można podawać dziecku herbatkę z domowym sokiem malinowym. Maluchy pijące z piersi czy butelki, powinny być bardzo często przystawiane – choćby na kilka łyków.

Łagodzimy dolegliwości

Poza domowymi sposobami na walkę z katarem, jest także kilka metod na złagodzenie u dziecka nieprzyjemnych dolegliwości. Po pierwsze - inhalacje. Do jej zrobienia wystarczy już sama para wodna. Jeśli nasze dziecko nie jest uczulone, do wody możemy dodać na przykład napar z rumianku. Dla starszych pociech możemy przygotować inhalację z dodatkiem szałwii, tymianku czy anyżu. Jeśli maluch nie ma jeszcze 3 lat, do robienia inhalacji dobrze jest używać nebulizatora. Jest to urządzenie, które wytwarza i rozprasza chłodną mgiełkę, bez problemu można go nabyć w aptece. Wielu rodziców zaopatruje się w to urządzenie od razu po urodzeniu dziecka – jest niemal pewne, że prędzej czy później się przyda, a czasem robiąc zakupy w pośpiechu przy chorym dziecku, można naprawdę sporo przepłacić.

Innym sposobem, niestety często unikanym przez rodziców, są spacery. Jeżeli dziecko dobrze się czuje i nie gorączkuje, nie ma przeciwwskazań do wychodzenia z nim na dwór. Świeże, chłodne powietrze obkurcza śluzówkę nosa i ułatwia oddychanie. Dlatego nawet krótki, 10 minutowy spacer, może zdziałać cuda.

Pomoc z apteki

Poza domowymi sposobami warto również sięgnąć po środki dostępne w aptece. Podczas kataru bardzo przydatne są aerozole do nosa, które rozrzedzają wydzielinę i pomagają się jej pozbyć. Idealnym preparatem będzie na przykład Afrin Pure Sea Baby. To w 100% naturalny, skuteczny spray do nosa dla dzieci i niemowląt, który nawilża nosek, przywracając swobodne oddychanie oraz oczyszcza z wydzielin, wirusów i bakterii. Afrin Pure Sea Baby zawiera rozcieńczony roztwór oczyszczonej wody morskiej, bogatej w mikroelementy, a poza tym nie ma w sobie konserwantów czy dodatków chemicznych – dlatego jest bezpieczny nawet dla niemowląt. Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/przeziebienie/afrin-pure-sea/.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Korekta odstających uszu