Nikt z nas nie lubi męczącego kataru i zatkanego nosa. O ile w przypadku dorosłych jest wiele sposobów na poradzenie sobie z tymi problemami, o tyle u dzieci trudniej dobrać odpowiednie rozwiązanie. Szczególnie w przypadku niemowląt, które nie potrafią jeszcze oddychać przez usta, w związku z czym zatkany nos jest dla nich niezwykle uciążliwy. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie domowymi sposobami? Jak złagodzić dolegliwości? Jakie preparaty z apteki będą pomocne? Poniżej kilka podpowiedzi.

Zacznij od podstaw

Podstawą jest zadbanie o nawilżenie powietrza w pokoju. Najlepsza wilgotność powietrza to ok. 50-60%, jednak bez dodatkowego „wspomagania” zazwyczaj jest ona na poziomie 40%. Dobrym pomysłem są nawilżacze, ale kiedy ich nie mamy to też nic straconego. Wystarczy na noc rozwiesić w pokoju dziecka mokre ręczniki lub zostawić kilka pojemników z wodą. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt suchym powietrzem dużo ciężej się oddycha – a to w połączeniu z zatkanym nosem i oddychaniem przez buzię bardzo szybko może za skutkować bolącym gardłem.

Domowe sposoby

Ogromne znaczenie ma również takie ułożenie dziecka – zwłaszcza niemowlaka – które umożliwi wypływanie wydzieliny. Małe niemowlę najlepiej jest ułożyć na brzuchu, a starszą pociechę w pozycji półsiedzącej – zwłaszcza podczas snu. Należy także pamiętać o oczyszczaniu i udrażnianiu zakażonego nosa. Małe dziecko samo nie wydmucha sobie noska, więc niezbędna jest pomoc. W tym celu możemy użyć specjalnie do tego przeznaczonej gruszki lub aspiratora. Musimy jednak pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze – nie możemy ich stosować zbyt często i zbyt długo. Śluzówka nosa jest bardzo delikatna więc nazbyt ją podrażniając możemy spowodować jeszcze większą produkcję wydzieliny. Dlatego odciąganie kataru 2-3 razy dziennie w zupełności wystarczy. Ewentualnie przy niemowlęciu karmionym piersią lub butelką możemy delikatnie powtórzyć zabieg przed każdym karmieniem, by dziecku lepiej się ssało. Jednak musimy pamiętać o tym, by zachować umiar. Druga sprawa to utrzymanie higieny – zarówno gruszkę jak i aspirator po każdym użyciu powinniśmy porządnie umyć i wysuszyć, aby uniknąć namnażania zarazków. Jeśli chodzi o maluchy od drugiego roku życia – powinny one już samodzielnie potrafić wydmuchać sobie nos. Rodzice powinni natomiast pilnować, by podczas kataru dziecko robiło to regularnie i by zawsze miało przy sobie jednorazowe chusteczki – smarkanie w rękaw, mimo, że bardzo lubiane przez dzieci, nie jest niestety zbyt higieniczne.

Ważne w walce z katarem jest również picie dużej ilości wody. Nawadnianie organizmu pozwala szybciej uporać się z infekcją. Co więcej płyny rozrzedzają wydzielinę i pomagają się jej pozbyć. Poza czystą wodą można podawać dziecku herbatkę z domowym sokiem malinowym. Maluchy pijące z piersi czy butelki, powinny być bardzo często przystawiane – choćby na kilka łyków.

Łagodzimy dolegliwości

Poza domowymi sposobami na walkę z katarem, jest także kilka metod na złagodzenie u dziecka nieprzyjemnych dolegliwości. Po pierwsze - inhalacje. Do jej zrobienia wystarczy już sama para wodna. Jeśli nasze dziecko nie jest uczulone, do wody możemy dodać na przykład napar z rumianku. Dla starszych pociech możemy przygotować inhalację z dodatkiem szałwii, tymianku czy anyżu. Jeśli maluch nie ma jeszcze 3 lat, do robienia inhalacji dobrze jest używać nebulizatora. Jest to urządzenie, które wytwarza i rozprasza chłodną mgiełkę, bez problemu można go nabyć w aptece. Wielu rodziców zaopatruje się w to urządzenie od razu po urodzeniu dziecka – jest niemal pewne, że prędzej czy później się przyda, a czasem robiąc zakupy w pośpiechu przy chorym dziecku, można naprawdę sporo przepłacić.

Innym sposobem, niestety często unikanym przez rodziców, są spacery. Jeżeli dziecko dobrze się czuje i nie gorączkuje, nie ma przeciwwskazań do wychodzenia z nim na dwór. Świeże, chłodne powietrze obkurcza śluzówkę nosa i ułatwia oddychanie. Dlatego nawet krótki, 10 minutowy spacer, może zdziałać cuda.

Pomoc z apteki

Poza domowymi sposobami warto również sięgnąć po środki dostępne w aptece. Podczas kataru bardzo przydatne są aerozole do nosa, które rozrzedzają wydzielinę i pomagają się jej pozbyć. Idealnym preparatem będzie na przykład Afrin Pure Sea Baby. To w 100% naturalny, skuteczny spray do nosa dla dzieci i niemowląt, który nawilża nosek, przywracając swobodne oddychanie oraz oczyszcza z wydzielin, wirusów i bakterii. Afrin Pure Sea Baby zawiera rozcieńczony roztwór oczyszczonej wody morskiej, bogatej w mikroelementy, a poza tym nie ma w sobie konserwantów czy dodatków chemicznych – dlatego jest bezpieczny nawet dla niemowląt. Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/przeziebienie/afrin-pure-sea/.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Uroda

Stopy gotowe na lato

Lato to czas, kiedy o wiele baczniej zwracamy uwagę na estetykę stóp i paznokci. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ponieważ zadbane paznokcie zarówno u rąk, jak u stóp, są synonimem eleganckiej, zadbanej kobiety.
Sport

W aktywnej duszy muzyka gra.

Słuchasz muzyki idąc do klubu? A jeżdżąc na rowerze czy biegając? A może ćwiczysz na ogólnie dostępnych osiedlowych siłowniach?
Reklama
Dziecko

Agresja u przedszkolaka - jak sobie z nią radzić?

Agresywne zachowanie dziecka w wieku przedszkolnym może mieć różne źródła: stres wywołany kilkugodzinnym rozstaniem z rodzicami, odbiór treści niedostosowanych do wieku i możliwości intelektualnych dziecka?
Zdrowie

Czy olej kokosowy na pewno jest zdrowy?

Co jakiś czas w mediach przewijają się informacje o super-żywności, suplementach diety i ekologicznych produktach - czy faktycznie są dla nas dobre?
Uroda

Stopy gotowe na lato

Lato to czas, kiedy o wiele baczniej zwracamy uwagę na estetykę stóp i paznokci. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ponieważ zadbane paznokcie zarówno u rąk, jak u stóp, są synonimem eleganckiej, zadbanej kobiety.
Uroda

Jak zadbać o suchą skórę w okresie letnim?

Pielęgnacja przesuszonej skóry opiera się przede wszystkim na dobrym odżywieniu. Wybierając kremy i preparaty do codziennego stosowania, powinniśmy zatem zwrócić uwagę na zawartość naturalnych olejów i olejków eterycznych.
Sport

W aktywnej duszy muzyka gra.

Słuchasz muzyki idąc do klubu? A jeżdżąc na rowerze czy biegając? A może ćwiczysz na ogólnie dostępnych osiedlowych siłowniach?
Reklama
Plastyka powiek
Hemoroidy - Leczenie i operacje