Ciąża to nie choroba, ale różne dolegliwości lubią jej dokuczać. W tym także powracające infekcje zapalenia pęcherza moczowego w ciąży. Pewnie niejedna przyszła mama zmagała się choć raz z tą przypadłością. Co wtedy robić? Czy to niebezpieczne dla ciąży i dziecka czy to po prostu norma w tym stanie? A przede wszystkim jak zapobiegać i nie dopuścić do zapalenia pęcherza w ciąży? Proste i bezpieczne sposoby dla każdej kobiety.

Skąd się bierze zapalenie pęcherza w ciąży?

Ciąża to szczególny czas dla organizmu każdej kobiety, kiedy to zachodzą w nim różne gwałtowne zmiany, głównie te hormonalne. I to właśnie pod ich wpływem zmienia się także układ moczowy. Cewka moczowa i moczowody rozszerzają się ułatwiając przemieszczanie się bakterii do pęcherza powodując stan zapalny. Nieleczone zapalenie pęcherza moczowego w ciąży jest bardzo niebezpieczne. Bakterie z pęcherza mogą łatwo przedostać się do nerek, powodując poważną infekcje, która natomiast może być przyczyną przedwczesnego porodu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i leczenie, gdy już dojdzie do stanu zapalnego.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza w ciąży?

Wiedząc o zwiększonej możliwości wystąpienia dolegliwości ze strony układu moczowego, kobieta ciężarna powinna o siebie odpowiednio zadbać. Ale pamiętać również o comiesięcznych kontrolach i wykonywaniu badaniu moczu przy okazji robienia morfologii.

Czytaj również: Pierwsze dni w domu z noworodkiem – jak sobie poradzić w nowej sytuacji?

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza w ciąży:
 • po pierwsze zwiększona higiena miejsc intymnych, podmywanie 2 razy dziennie za pomocą płynu do higieny intymnej o PH 5,5,
 • picie dużej ilości płynów do ok. 2 litrów dziennie, najlepiej wodę lub rozcieńczone soki owocowe z aronią czy żurawiną, zawierające duże dawki przeciwbakteryjnej witaminy C,
 • unikanie publicznych toalet będących siedliskiem bakterii i zachowanie szczególnej ostrożności, gdy trzeba z nich skorzystać,
 • noszenie bawełnianej bielizny i luźniejszych spodni, by nie podrażniać okolic intymnych i nie narażać ich na potliwość,
 • dbanie o dietę bogatą w żurawinę, znaną ze swoich właściwości do walki z nawracającymi infekcjami dróg moczowych oraz dodatkowo spożywanie produktów bogatych w witaminę C jak natka pietruszki, kiszonki czy cytryna.

Co robić, gdy mamy stan zapalny?

  Zacznijmy może od początku, czyli objawów stanu zapalnego pęcherza:
 • parcie na mocz i częstsze wizyty w toalecie,
 • pieczenie, ból i trudność przy oddawaniu moczu,
 • ból w podbrzuszu,
 • mętny i podbarwiony krwią mocz,
 • dodatkowo może towarzyszyć temu ogólne rozbicie i stan podgorączkowy.

Jeżeli jesteśmy w ciąży i mamy któreś z tych objawów to nie powinniśmy czekać na rozwinięcie się choroby i koniecznie udać się na wizytę do lekarza, który w razie potrzeby przepisze odpowiedni antybiotyk do walki z infekcją bakteryjną.

Choć wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbanie o siebie w ciąży.


Najpopularniejsze
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Reklama
Lifestyle

Zamawianie leków przez Internet – blaski i cienie

Każdego roku odnotowuje się coraz większą ilość profesjonalnych aptek funkcjonujących w wirtualnej przestrzeni. Ich dynamiczny rozwój uwarunkowany jest przede wszystkim wzrastającym zainteresowaniem pacjentów.
Lifestyle

Skórzane must have każdego sezonu

Do najbardziej klasycznych ubrań damskich styliści bez wahania zaliczają dobrze dopasowane wąskie dżinsy, ołówkową spódniczkę, białą koszulę, małą czarną, czerwone szpilki, biały T-shirt i świetnie skrojoną marynarkę.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.