Ciąża to nie choroba, ale różne dolegliwości lubią jej dokuczać. W tym także powracające infekcje zapalenia pęcherza moczowego w ciąży. Pewnie niejedna przyszła mama zmagała się choć raz z tą przypadłością. Co wtedy robić? Czy to niebezpieczne dla ciąży i dziecka czy to po prostu norma w tym stanie? A przede wszystkim jak zapobiegać i nie dopuścić do zapalenia pęcherza w ciąży? Proste i bezpieczne sposoby dla każdej kobiety.

Skąd się bierze zapalenie pęcherza w ciąży?

Ciąża to szczególny czas dla organizmu każdej kobiety, kiedy to zachodzą w nim różne gwałtowne zmiany, głównie te hormonalne. I to właśnie pod ich wpływem zmienia się także układ moczowy. Cewka moczowa i moczowody rozszerzają się ułatwiając przemieszczanie się bakterii do pęcherza powodując stan zapalny. Nieleczone zapalenie pęcherza moczowego w ciąży jest bardzo niebezpieczne. Bakterie z pęcherza mogą łatwo przedostać się do nerek, powodując poważną infekcje, która natomiast może być przyczyną przedwczesnego porodu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i leczenie, gdy już dojdzie do stanu zapalnego.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza w ciąży?

Wiedząc o zwiększonej możliwości wystąpienia dolegliwości ze strony układu moczowego, kobieta ciężarna powinna o siebie odpowiednio zadbać. Ale pamiętać również o comiesięcznych kontrolach i wykonywaniu badaniu moczu przy okazji robienia morfologii.

Czytaj również: Pierwsze dni w domu z noworodkiem – jak sobie poradzić w nowej sytuacji?

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza w ciąży:
 • po pierwsze zwiększona higiena miejsc intymnych, podmywanie 2 razy dziennie za pomocą płynu do higieny intymnej o PH 5,5,
 • picie dużej ilości płynów do ok. 2 litrów dziennie, najlepiej wodę lub rozcieńczone soki owocowe z aronią czy żurawiną, zawierające duże dawki przeciwbakteryjnej witaminy C,
 • unikanie publicznych toalet będących siedliskiem bakterii i zachowanie szczególnej ostrożności, gdy trzeba z nich skorzystać,
 • noszenie bawełnianej bielizny i luźniejszych spodni, by nie podrażniać okolic intymnych i nie narażać ich na potliwość,
 • dbanie o dietę bogatą w żurawinę, znaną ze swoich właściwości do walki z nawracającymi infekcjami dróg moczowych oraz dodatkowo spożywanie produktów bogatych w witaminę C jak natka pietruszki, kiszonki czy cytryna.

Co robić, gdy mamy stan zapalny?

  Zacznijmy może od początku, czyli objawów stanu zapalnego pęcherza:
 • parcie na mocz i częstsze wizyty w toalecie,
 • pieczenie, ból i trudność przy oddawaniu moczu,
 • ból w podbrzuszu,
 • mętny i podbarwiony krwią mocz,
 • dodatkowo może towarzyszyć temu ogólne rozbicie i stan podgorączkowy.

Jeżeli jesteśmy w ciąży i mamy któreś z tych objawów to nie powinniśmy czekać na rozwinięcie się choroby i koniecznie udać się na wizytę do lekarza, który w razie potrzeby przepisze odpowiedni antybiotyk do walki z infekcją bakteryjną.

Choć wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbanie o siebie w ciąży.


Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Zdrowie

Witaminy a zdrowie

Prawidłowa i zbilansowana dieta opiera się o dostarczanie organizmowi określonej dawki składników mineralnych i witamin każdego dnia. Naukowcy opracowali specjalną tabelę dziennego zapotrzebowania na określone składniki.
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Hemoroidy - Leczenie i operacje