Wszystkie mamy wiedzą, że parażyty to prawdziwa specjalność dzieciaków. Niemal każdy przedszkolak chociaż raz w swoim krótkim życiu musiał zmagać się z zakażeniem pasożytniczym. Glistnica czy owsica to poważne choroby, które podstępnie i powoli wycieńczają organizm małego człowieka. Na szczęście z roku na rok walka z pasożytami jest łatwiejsza, a to dzięki coraz skuteczniejszym lekom dostępnym bez recepty w każdej aptece!

Zakażenia pasożytnicze u dzieci

Dlaczego zdecydowana większość ludzkości zarażona jest przynajmniej jednym pasożytem? No cóż, dlatego że każdego dnia człowiek na swojej drodze natyka się na jajeczka parazytów. Są one dosłownie wszędzie i to czyni je tak niebezpiecznymi, szczególnie dla dzieci! Ulubione aktywności dzieciaków takie jak np. zabawy w piaskownicy, skakanie po kałużach czy zabawy z domowymi zwierzakami to równocześnie potencjalne źródła zakażeń pasożytniczych. Ale pasożytami można się również zarazić, jedząc nieumyte owoce i warzywa, surowe lub niedogotowane mięso, pijąc wodę z niezbadanego źródła, a także wdychając ich jajeczka, których miliony zawieszone są w powietrzu. Dróg zakażenia są setki, dlatego nie powinna nikogo dziwić skala problemu!

Jak zdiagnozować zakażenie pasożytnicze?

Dużym problemem zakażeń pasożytniczych jest to, że mimo przeróżnych narzędzi diagnostycznych ich rozpoznanie nadal stanowi nie lada wyzwanie! Wiąże się to z brakiem objawów, które jednoznacznie wskazywałyby na pasożyty. Niespecyficzne objawy, a w wielu przypadkach zupełnie bezobjawowy przebieg zakażenia, znacząco opóźniają rozpoczęcie poszukiwań właściwej przyczyny pogarszającego się stanu zdrowia. Badania diagnostyczne w kierunku parazytów to głównie testy z kału lub z krwi. Jednakże żadna z tych metod nie jest w pełni miarodajna. Test z kału wykrywa obecność jajeczek jedynie w określonych fazach cyklu rozwojowego pasożyta, tym samym często daje wynik fałszywie ujemny. Nieco wyższy poziom wykrywalności zakażenia ma metoda serologiczna, podczas której wykonuje się test na obecność przeciwciał we krwi.

Pasożyty: kiedy reagować?

Nie jest prostym zadaniem zdiagnozowanie zakażenia pasożytniczego, dlatego tak ważne jest, aby rodzice obserwowali swoje dziecko i reagowali na wszelkie zmiany w jego zachowaniu. Symptomatyczna może być apatia, zmęczenie, problemy z zasypianiem, podenerwowanie, nadpobudliwość, nadmierny apetyt na słodycze, zaparcia lub biegunki, gazy, bóle brzucha. Konsekwencją zakażenia pasożytniczego może być osłabienie układu odpornościowego, często pojawiają się infekcje, bóle mięśniowo-stawowe, a także objawy alergii. Zmianie może ulec także wygląd fizyczny malucha. Czujność powinny wzbudzić takie objawy jak: sucha, swędząca skóra, wypadające włosy, rozdwajające się paznokcie, podkrążone oczy, białe cienie na dziąsłach, a także zgrzytanie zębów oraz swędzenie w okolicach odbytu.

Zakażenia pasożytnicze: leczenie

Zdiagnozowane zakażenie owsikiem, glistą ludzką, tęgoryjcem dwunastnicy lub tęgoryjcem amerykańskim, czyli robakami obłymi, najłatwiej pokonać lekiem przeciwpasożytniczym zawierającym jedną z tych substancji czynnych: pyrantel, prazykwantel, albendazol lub mebendazol. Dwie pierwsze substancje atakują formy dojrzałe (również pasożyty we wczesnych stadiach rozwoju, niestety nie są skuteczne wobec larw), porażają one układ mięśniowo-nerwowy, unieruchamiając robaka. Pozostałe dwie przyczyniają się do blokowania przemiany materii pasożyta, a takie działanie skutkuje jego obumarciem. Co ważne, oddziałują one na parazyta we wszystkich stadiach – formy dorosłe, larwy, jaja. Leki te wydaje się z przepisu lekarza, który dobiera odpowiednią substancję oraz dawkowanie. Jednakże stosunkowo niedawno na rynku pojawił się lek przeciwpasożytniczy bez recepty – Pyrantelum Medana w formie doustnej zawiesiny. Zawiera on pyrantel, który cechuje się nie tylko skutecznością, ale i brakiem działania drażniącego na jelita. Zmiana kategorii dostępności tego preparatu jest dużym udogodnieniem dla rodziców, warto jednak przed jego zastosowaniem skonsultować się z lekarzem!

Lek na pasożyty to nie wszystko!

Skuteczność leczenia warunkują dodatkowe działania wspomagające, w tym bardzo dokładne pranie i sprzątanie! Aby pozbyć się zakażenia pasożytniczego, należy podejść do zadania holistycznie. Przede wszystkim leczeniu muszą poddać się wszyscy domownicy! Podczas kuracji należy również podjąć kroki w celu wyeliminowania ewentualnych jajeczek pasożytów z domu. Oznacza to wypranie w wysokich temperaturach oraz wyprasowanie ubrań, bielizny, ręczników i pościeli. Dokładne wysprzątanie pokoju dziecka ze szczególnym uwzględnieniem łóżka i materaca.

Jak unikać zakażenia pasożytniczego?

Czy zakażenia pasożytniczego, a co za tym idzie przyjmowania leków przeciwpasożytniczych (np. Pyrantelum Medana), można uniknąć? Zdaniem ekspertki z portalu i-Apteka.pl istnieją skuteczne sposoby zapobiegania zakażeniom pasożytniczym, czy raczej sposoby minimalizowania ryzyka zakażenia. „Przestrzeganie zasad higieny to najprostszy sposób, aby uniknąć pasożytów! Sama staram się wpajać moim dzieciom, jak ważne jest zachowywanie czystości, choć zdaję sobie sprawę, że upilnowanie takich maluchów, zwłaszcza latem, jest prawie niemożliwe. Jednak wypracowanie u dziecka nawyku mycia rąk po skorzystaniu z toalety, po zabawie z psem czy też przed jedzeniem pomaga zmniejszyć ryzyko wielu chorób w przyszłości, nie tylko tych związanych z obecnością pasożytów”. W kontekście profilaktyki zakażeń pasożytniczych wiele uwagi poświęca się myciu rąk, jednak równie istotne jest dokładne mycie warzyw i owoców, niezależnie od tego, czy są one przyniesione z supermarketu, z targu czy z domowego ogródka! Coraz popularniejszą formą profilaktyki zakażeń pasożytniczych są także regularne odrobaczania. Co o nich sądzi nasza ekspertka? „Najpopularniejsze metody odrobaczania polegają na piciu naparów ze specjalnych mieszanek roślinnych lub na stosowaniu ziołowych suplementów diety, które bazują na doskonale znanych w ziołolecznictwie surowcach jak np. oregano, goździki, piołun, wrotycz, liście orzecha włoskiego, sofora japońska. Przestrzegam jednak przed stosowaniem ich na własną rękę, szczególnie u dzieci oraz u osób przyjmujących leki. Podobnie rzecz ma się ze wszystkimi domowymi metodami, nie wydają się one groźne dla zdrowia, ale przeprowadzane w sposób nierozważny mogą narobić więcej szkód niż pożytku”.

Zakażenia pasożytnicze to smutna codzienność wielu rodzin. Dane wskazują, że to coraz powszechniejsze zjawisko, mimo zdecydowanej poprawy warunków życia. Owsiki czy glista ludzka to trudny rywal, jednak można go pokonać. Odpowiednie leki, dbanie o higienę ciała oraz o czystość w domu, zbilansowana dieta ograniczająca słodycze i cukier, regularne odrobaczanie to oręż, który pozwoli pokonać zakażenie pasożytnicze i zapobiec kolejnym.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Hemoroidy - Leczenie i operacje