Fotelik rehabilitacyjny to sprzęt przydatny w domu, w którym mieszka niepełnosprawne ruchowo dziecko. Dzięki niemu możliwe jest przyjęcie pozycji siedzącej przez dziecko, które na co dzień ma z tym problemy.

Dla kogo są przeznaczone foteliki rehabilitacyjne?

Sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami ułatwia życie małym pacjentom oraz ich rodzicom. Jednym z takich urządzeń jest fotelik rehabilitacyjny. Został zaprojektowany dla dzieci i młodzieży mających deficyty w obrębie narządu ruchu. Mogą z niego korzystać młode osoby, które:

  • nie mają możliwości przyjęcia pozycji siedzącej,
  • mają trudności z siedzeniem,
  • cierpią na zmniejszone napięcie mięśniowe,
  • dotknęła spastyczność (nadmierne napięcie mięśni),
  • chorują na mózgowe porażenie dziecięce,
  • mają przepuklinę oponowo-rdzeniową,
  • cierpią na uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego,
  • przebyły zabieg chirurgiczne,
  • mają różne schorzenia ortopedyczne.

Fotelik pozwala na ułatwienie utrzymania pozycji siedzącej u dziecka. Zapobiega też zsuwaniu się z siedziska. Ułatwia karmienie i jedzenie, a także zabawy i inne zabiegi, np. ćwiczenia terapeutyczne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika rehabilitacyjnego?

Decydując się na kupno fotelika rehabilitacyjnego, należy zwrócić uwagę, czy zapewnia on możliwość regulacja oparcia. Niektóre modele można rozkładać w płynny sposób nawet do pozycji leżącej. Istotna jest też możliwość uzyskania pozycji niezbędnej do konkretnych ćwiczeń terapeutycznych. Dobrze, by siedzisko było miękkie i sprężyste, a pod plecami znajdowała się poduszka. To znacząco zwiększy komfort korzystania ze sprzętu. Dzięki tym udogodnieniom każda część ciała dziecka jest stabilna i ma wygodne podparcie. Warto też sprawdzić, czy fotelik ma profilowany zagłówek. Korzystnym rozwiązaniem jest też poduszka pod karkiem, na której można go oprzeć. Siedzisko powinno być wyposażone w kamizelkę stabilizującą i stabilizatory umieszczone po bokach tułowia dziecka. Dobrze, by kamizelka i pasy bezpieczeństwa były zapinane w szybki i łatwy sposób. Kolejnym ważnym elementem fotelika rehabilitacyjnego są kółka z blokadą postojową. Dzięki nim sprzęt można łatwo przesuwać i ustawić w wybranym miejscu.

Rehabilitacyjny fotelik samochodowy

W sprzedaży są też dostępne rehabilitacyjne foteliki samochodowe. Pozwalają one na stabilizację ciała dziecka z niepełnosprawnością ruchową. Wspierają też jego rozwój fizyczny. Można regulować wysokość jego oparcia i zmieniać z pozycji siedzącej na spoczynkową. Dostępne są modele z regulacją twardości zagłówka, co jest dodatkowym udogodnieniem.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Plastyka powiek