Fotelik rehabilitacyjny to sprzęt przydatny w domu, w którym mieszka niepełnosprawne ruchowo dziecko. Dzięki niemu możliwe jest przyjęcie pozycji siedzącej przez dziecko, które na co dzień ma z tym problemy.

Dla kogo są przeznaczone foteliki rehabilitacyjne?

Sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami ułatwia życie małym pacjentom oraz ich rodzicom. Jednym z takich urządzeń jest fotelik rehabilitacyjny. Został zaprojektowany dla dzieci i młodzieży mających deficyty w obrębie narządu ruchu. Mogą z niego korzystać młode osoby, które:

  • nie mają możliwości przyjęcia pozycji siedzącej,
  • mają trudności z siedzeniem,
  • cierpią na zmniejszone napięcie mięśniowe,
  • dotknęła spastyczność (nadmierne napięcie mięśni),
  • chorują na mózgowe porażenie dziecięce,
  • mają przepuklinę oponowo-rdzeniową,
  • cierpią na uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego,
  • przebyły zabieg chirurgiczne,
  • mają różne schorzenia ortopedyczne.

Fotelik pozwala na ułatwienie utrzymania pozycji siedzącej u dziecka. Zapobiega też zsuwaniu się z siedziska. Ułatwia karmienie i jedzenie, a także zabawy i inne zabiegi, np. ćwiczenia terapeutyczne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika rehabilitacyjnego?

Decydując się na kupno fotelika rehabilitacyjnego, należy zwrócić uwagę, czy zapewnia on możliwość regulacja oparcia. Niektóre modele można rozkładać w płynny sposób nawet do pozycji leżącej. Istotna jest też możliwość uzyskania pozycji niezbędnej do konkretnych ćwiczeń terapeutycznych. Dobrze, by siedzisko było miękkie i sprężyste, a pod plecami znajdowała się poduszka. To znacząco zwiększy komfort korzystania ze sprzętu. Dzięki tym udogodnieniom każda część ciała dziecka jest stabilna i ma wygodne podparcie. Warto też sprawdzić, czy fotelik ma profilowany zagłówek. Korzystnym rozwiązaniem jest też poduszka pod karkiem, na której można go oprzeć. Siedzisko powinno być wyposażone w kamizelkę stabilizującą i stabilizatory umieszczone po bokach tułowia dziecka. Dobrze, by kamizelka i pasy bezpieczeństwa były zapinane w szybki i łatwy sposób. Kolejnym ważnym elementem fotelika rehabilitacyjnego są kółka z blokadą postojową. Dzięki nim sprzęt można łatwo przesuwać i ustawić w wybranym miejscu.

Rehabilitacyjny fotelik samochodowy

W sprzedaży są też dostępne rehabilitacyjne foteliki samochodowe. Pozwalają one na stabilizację ciała dziecka z niepełnosprawnością ruchową. Wspierają też jego rozwój fizyczny. Można regulować wysokość jego oparcia i zmieniać z pozycji siedzącej na spoczynkową. Dostępne są modele z regulacją twardości zagłówka, co jest dodatkowym udogodnieniem.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak dobrać firany do sypialni?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. W nim kończymy i zaczynamy dzień, ma ona zatem niebagatelny wpływ na nasz nastrój. Jak udekorować okno w sypialni?
Reklama
Zdrowie

Choroby metaboliczne - kto może zachorować?

Osteoporoza i osteomalacja to dwie podstawowe choroby należące do grupy metabolicznych zaburzeń kości. Jednak do równie powszechnych i niebezpiecznych zalicza się cukrzycę typu 2.
Uroda

Makijaż permanentny brwi czy henna?

Objętość oraz ładny kształt brwi stanowią wynik długofalowej i konsekwentnej pielęgnacji. Niestety, brwi wielu Pań są z natury cienkie, przerzedzone i mają niewyraźny kształt.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Jak dobrać firany do sypialni?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. W nim kończymy i zaczynamy dzień, ma ona zatem niebagatelny wpływ na nasz nastrój. Jak udekorować okno w sypialni?
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Hemoroidy - Leczenie i operacje
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.