Fotelik rehabilitacyjny to sprzęt przydatny w domu, w którym mieszka niepełnosprawne ruchowo dziecko. Dzięki niemu możliwe jest przyjęcie pozycji siedzącej przez dziecko, które na co dzień ma z tym problemy.

Dla kogo są przeznaczone foteliki rehabilitacyjne?

Sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami ułatwia życie małym pacjentom oraz ich rodzicom. Jednym z takich urządzeń jest fotelik rehabilitacyjny. Został zaprojektowany dla dzieci i młodzieży mających deficyty w obrębie narządu ruchu. Mogą z niego korzystać młode osoby, które:

  • nie mają możliwości przyjęcia pozycji siedzącej,
  • mają trudności z siedzeniem,
  • cierpią na zmniejszone napięcie mięśniowe,
  • dotknęła spastyczność (nadmierne napięcie mięśni),
  • chorują na mózgowe porażenie dziecięce,
  • mają przepuklinę oponowo-rdzeniową,
  • cierpią na uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego,
  • przebyły zabieg chirurgiczne,
  • mają różne schorzenia ortopedyczne.

Fotelik pozwala na ułatwienie utrzymania pozycji siedzącej u dziecka. Zapobiega też zsuwaniu się z siedziska. Ułatwia karmienie i jedzenie, a także zabawy i inne zabiegi, np. ćwiczenia terapeutyczne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika rehabilitacyjnego?

Decydując się na kupno fotelika rehabilitacyjnego, należy zwrócić uwagę, czy zapewnia on możliwość regulacja oparcia. Niektóre modele można rozkładać w płynny sposób nawet do pozycji leżącej. Istotna jest też możliwość uzyskania pozycji niezbędnej do konkretnych ćwiczeń terapeutycznych. Dobrze, by siedzisko było miękkie i sprężyste, a pod plecami znajdowała się poduszka. To znacząco zwiększy komfort korzystania ze sprzętu. Dzięki tym udogodnieniom każda część ciała dziecka jest stabilna i ma wygodne podparcie. Warto też sprawdzić, czy fotelik ma profilowany zagłówek. Korzystnym rozwiązaniem jest też poduszka pod karkiem, na której można go oprzeć. Siedzisko powinno być wyposażone w kamizelkę stabilizującą i stabilizatory umieszczone po bokach tułowia dziecka. Dobrze, by kamizelka i pasy bezpieczeństwa były zapinane w szybki i łatwy sposób. Kolejnym ważnym elementem fotelika rehabilitacyjnego są kółka z blokadą postojową. Dzięki nim sprzęt można łatwo przesuwać i ustawić w wybranym miejscu.

Rehabilitacyjny fotelik samochodowy

W sprzedaży są też dostępne rehabilitacyjne foteliki samochodowe. Pozwalają one na stabilizację ciała dziecka z niepełnosprawnością ruchową. Wspierają też jego rozwój fizyczny. Można regulować wysokość jego oparcia i zmieniać z pozycji siedzącej na spoczynkową. Dostępne są modele z regulacją twardości zagłówka, co jest dodatkowym udogodnieniem.ARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Uroda

Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty dotyka zwykle osoby w wieku 30-50 lat. Charakterystycznymi cechami tej choroby są pojawiające się na skórze grudki i krostki, nawracający rumień, pajączki oraz zmiany przerostowe.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Plastyka powiek