Gorączka u dziecka bardzo często budzi niepokój rodziców. To nie tylko jeden z pierwszych objawów przeziębienia czy anginy, ale także ważny, naturalny proces w walce z chorobą. Wg pediatrów gorączka do 38,5 ℃ jest nawet pożądana, bo to znak, że układ immunologiczny prawidłowo zwalcza infekcję. Ale co robić, kiedy temperatura gwałtownie rośnie i ciężko jest ją zbić lekami? I jak postępować, kiedy u naszego dziecka pojawią się drgawki gorączkowe?

Gorączka u dziecka – co i kiedy robić?

Temperatura ciała u dziecka do 38,5 ℃ na termometrze to maksymalna, ustalona przez pediatrów granica, kiedy organizm naturalnie broni się przed infekcją. Choć wszystko to zależy indywidualnie od wieku dziecka - im młodsze, tym mniejszy jest jej zakres i szybciej trzeba ją zbijać, bo maluch łatwiej się odwadnia. Inaczej też postępuję się z dziećmi, które miewały wcześniej drgawki z powodu gwałtownego wzrostu gorączki. W tym przypadku nie możemy czekać i dużo szybciej podać lek przeciwgorączkowy, który również potrzebuje czasu (30-60 minut), żeby zadziałać.

Ale co robić, gdy po podaniu leku – paracetamolu bądź ibuprofenu, temperatura nie chce spadać? Najlepiej sprawdzą się tutaj domowe sposoby w postaci mokrych okładów na poszczególne partie ciała: czoło, kark, pachwiny, uda. Pamiętajmy jednak, że zmoczona ścierka nie może być za zimna, a powinna mieć temperaturę pokojową. Zbyt duża różnica pomiędzy rozpalonym ciałem dziecka, a zimnym okładem, może również wywołać niepożądane drgawki.

Podobnym sposobem przy wysokiej temperaturze ciała, oczywiście po wcześniejszym podaniu leku przeciwgorączkowego, jest kąpiel, bądź częściowe zanurzanie dziecka w wodzie. Temperatura wody powinna być maksymalnie o 1-2 stopnie mniejsza od aktualnej temperatury ciała malucha.

Drgawki gorączkowe – jak postępować?

Drgawki gorączkowe pojawiają się najczęściej u dzieci w wieku od 6 m.ż. do 5 lat. Gdy temperatura ciała gwałtownie rośnie, najczęściej w pierwszej fazie choroby. Drgawki u dziecka spowodować mogą dodatkowo - wymioty, brak kontaktu czy utratę przytomności - najważniejsze to zachować spokój i postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. Co robić, gdy nasze dziecko dostanie drgawek gorączkowych?

  • 1. Ułożyć dziecko w bezpiecznej pozycji na boku, aby podczas ataku nie zachłysnęło się śliną.
  • 2. Wezwać pogotowie.
  • 3. Robić dziecku zimne okłady na całe ciało czy zmoczoną ścierką czy owinąć je zmoczonym prześcieradłem.
  • 4. Cały czas towarzyszyć dziecku i pilnować je, aż do przyjazdu pomocy medycznej.
  • 5. Nie poić i nie karmić!

Drgawki gorączkowe trwają zwykle od kilku do kilkunastu minut i ustępują samoistnie, gdy temperatura opadnie. Warto jednak po takim ataku, udać się z dzieckiem do szpitala na obserwację. A w przyszłości przy infekcji u dziecka, pamiętać, aby zbijać temperaturę już powyżej 37,5℃ i być gotowym na podobny atak, który niestety lubi się powtarzać.


Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Zdrowie

Witaminy a zdrowie

Prawidłowa i zbilansowana dieta opiera się o dostarczanie organizmowi określonej dawki składników mineralnych i witamin każdego dnia. Naukowcy opracowali specjalną tabelę dziennego zapotrzebowania na określone składniki.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.